Matki stracą możliwość pozostania przez rok z dzieckiem? Nowy projekt UE

autor: Agnieszka Kęsek , 2017-06-19
Matki stracą możliwość pozostania przez rok z dzieckiem? Nowy projekt UE
Być może czekają nas spore zmiany w kwestii urlopów rodzicielskich. Z pewnością nie każdemu przypadną one do gustu. Nowy projekt Unii Europejskiej zakłada bowiem, w związku z chęcią wyrównania szans kobiet i mężczyzn, że część urlopu będzie musiała być wykorzystana przez ojca – inaczej przepadnie.

Jak jest teraz?

Obecnie urlop macierzyński jest obowiązkowy. Trwa 20 tygodni, z których 14 musi wykorzystać matka dziecka, a pozostałe 6 może przejąć ojciec (może, ale nie musi). Przed porodem matka może wykorzystać 6 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Do tego dochodzi urlop rodzicielski, który można wziąć zaraz po skończeniu urlopu macierzyńskiego. Jego wymiar to 32 tygodnie (jeśli kobieta urodziła jedno dziecko, przy bliźniakach, trojaczkach... wymiar wzrasta). W sumie urlop macierzyński i wychowawczy dają więc dokładnie 52 tygodnie, czyli cały rok. Tyle na urlopie może przebywać kobieta, która urodziła dziecko. I najczęściej tak właśnie się dzieje, choć istnieje możliwość jego podziału. Urlop rodzicielski można podzielić między mamę i tatę i wykorzystywać na zmianę. Obydwoje rodziców może też przebywać na nim równocześnie (wtedy trwa 16 tygodni).

Jak może być?

W Unii Europejskiej toczą się prace nad nową dyrektywą, która ma sporo zmienić. Komisja Europejska już w maju przedstawiła projekt dotyczący urlopu rodzicielskiego. Konkretnie chodzi o jego bardzo precyzyjne zdefiniowanie.

Zmiany miałyby polegać na tym, że aż połowa z wymiaru urlopu rodzicielskiego, a więc 16 tygodni, czyli 4 miesiące, będą musiały być wykorzystane przez ojca dziecka. Jeśli mężczyzna nie zdecyduje się na to - urlop przepada, nie przechodzi na kobietę. Oznacza to, że matka może mieć prawo jedynie do 20. tygodni urlopu macierzyńskiego i 16. tygodni urlopu rodzicielskiego. W sumie skróci to czas, podczas którego będzie mogła przebywać z dzieckiem po porodzie z roku do około dziewięciu miesięcy.

Jeśli projekt zostanie przyjęty, państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polska, będą miały dwa lata aby się do nowych zasad przystosować.

Skąd te zmiany?

Unia tłumaczy te zmiany chęcią wyrównania szans zawodowych kobiet i mężczyzn i aktywizacji kobiet na rynku pracy. Chodzi też o większe zaangażowanie mężczyzn oraz zachętę do równego dzielenia obowiązków domowych.

Kontrowersyjny pomysł

W polskich realiach zdecydowanie więcej jest krytycznych niż pochlebnych uwag dotyczących opisywanego projektu. Padają głosy, iż mimo szczytnych idei jest kompletnie oderwany od kulturowych realiów i próbuje na siłę narzucić coś, do czego dążenia trwają całymi latami, a nawet pokoleniami, a mianowicie zmianę w podejściu do roli kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. Choć wszystko zaczyna iść w dobrym kierunku, na takie zmiany potrzeba czasu.

Z pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego korzysta większość matek. Dla nich ten pierwszy rok, który mogą spędzić z dzieckiem jest bezcenny.

Nowość – urlop opiekuńczy

Unia zakłada też wprowadzenie tzw. urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni. Każdy pracownik mógłby owe pięć dni w roku przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem. Oczywiście byłby to urlop płatny z wynagrodzeniem co najmniej na poziomie zasiłku chorobowego.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55