Męski ginekolog – cała prawda o andrologu

autor: Anna Dukat , 2011-06-16
Męski ginekolog – cała prawda o andrologu
Regularne wizyty u ginekologa choć nie należą do przyjemności, nie są dla przeciętnej kobiety niczym egzotycznym. Wiadomo jednak, że osobnik płci męskiej w swojej naturze ma skłonność do unikania wszelkich wizyt lekarskich. Myśl o wizycie u androloga bez wątpienia również uaktywnia mechanizm ucieczkowy, dlatego postaramy się oswoić naszych męskich czytelników z tym tematem.

Nie taki androlog straszny

Prędzej czy później każdy mężczyzna staje przed koniecznością odwiedzenia androloga. Nie należy z tym zwlekać - ważne, byś zdawał sobie sprawę z wagi problemu. Badanie andrologiczne pozwala wykryć wiele stanów chorobowych, a nawet nowotwory. Warto więc wyzbyć się skrępowania i wstydu - androlog to lekarz jak każdy inny, ale o tym przeczytasz poniżej.

Czym zajmuje się androlog?

Badanie andrologiczne pozwala wykryć wiele stanów chorobowych, a nawet nowotwory.

Andrologia to dziedzina medycyny, jakich wiele. Zajmuje się tzw. męskimi sprawami, czyli przede wszystkim fizjologią męskich narządów płciowych, a co za tym idzie - wykrywaniem i leczeniem ich wad oraz zaburzeń funkcjonowania. Androlog jest więc po prostu lekarzem, zajmującym się typowo męskimi chorobami. Do androloga trafiają pacjenci w każdym wieku, najczęściej jednak są to mężczyźni borykający się z burzą hormonów w okresie andropauzy. Inspiracją do konsultacji andrologicznej mogą być również nadmiernie przedłużające się starania o potomstwo, mogące świadczyć o niepłodności, a także zaburzenia funkcji seksualnych.

Jak przebiega wizyta?

Sposób leczenia zależy od problemu, z jakim pacjent zwrócił się do lekarza.

Wizyta u androloga niewiele różni się od wizyty u internisty. Lekarz najpierw przeprowadza wywiad, by określić charakter problemu. Poddaje ocenie ogólny stan zdrowia, mierzy tętno oraz ciśnienie krwi. Ewentualnego zaciśnięcia zębów może wymagać ostatni, najbardziej stresujący element wizyty - badanie per rectum, oraz badanie narządów płciowych. W razie potrzeby lekarz może również zlecić badania dodatkowe, takie jak: morfologia; stężenie poziomu cukru, cholesterolu i hormonów; USG; biopsja; sonografia; seminogram; czy badania markerów nowotworowych.

Leczenie

Sposób leczenia zależy od problemu, z jakim pacjent zwrócił się do lekarza. Na przykład w celu złagodzenia objawów andropauzy wystarcza kuracja hormonalna. Jednak żylaki nasieniowodu wymagają już interwencji chirurgicznej. Niepłodność to już nieco bardziej złożony problem, dlatego o metodach jej leczenia polecamy przeczytać artykuł z naszego serwisu.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55