Męskie smutki

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-28
Męskie smutki
O depresji poporodowej kobiet mówi się wiele. Rzadko natomiast wspomina się o depresji wśród ojców. Najnowsze badania pokazują zaś, że na baby blues cierpi już co czwarty tata w naszym kraju. Skąd się biorą męskie smutki po przyjściu dziecka na świat?

Mężczyzna na drugim planie

Dla wielu ojców pierwsze tygodnie po pojawieniu się dziecka w rodzinie nie są łatwe. Cała uwaga żony, dziadków i znajomych skupia się bowiem wyłącznie na maluszku. Mężczyzna zazwyczaj jest odsuwany na plan dalszy. Matkę i dziecko już w czasie ciąży zaczyna łączyć wyjątkowa więź. Po urodzeniu się maluszka ta więź jest jeszcze głębsza, a dla młodej mamy w centrum jest tylko i wyłącznie niemowlę. W takiej sytuacji młody ojciec może czuć się osamotniony, zaniedbywany i niepotrzebny. Z jednej strony więź z dzieckiem dopiero się kształtuje. Z drugiej zaś partnerka nie jest w stanie poświęcać mężowi tak dużo uwagi, jak przed urodzeniem dziecka. Przez pierwsze miesiące po pojawieniu się maleństwa w domu nie ma czasu na rytuały, które cementują związek - romantyczne kolacje, spacery tylko we dwoje, wspólne wyjścia do kina czy wyjazdy - niespodzianki.

Słaba silna płeć

Dodatkowym problemem jest brak wsparcia i zrozumienia ze strony otoczenia. Przecież zgodnie z powszechnym stereotypem to właśnie mężczyzna powinien być silny i twardy. To on jest głową rodziny i musi zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa – nie może pozwalać sobie na chwile słabości czy zwątpienia. Rzeczywistość jednak często zaskakuje, a tzw. silna płeć niekiedy okazuje się nieco słabsza niż byśmy się tego spodziewali. I nie jest to powód do wstydu czy też ujma dla męskości – przyjście dziecka na świat to odwrócenie dotychczasowego życia do góry nogami. Związany z tym stres może zawładnąć naszymi emocjami i prowadzić do pojawienia się depresyjnych stanów. Najważniejsze to nie bać się szukać pomocy, rozmawiać z partnerką, nie zamykać się w świecie negatywnych emocji.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Depresyjne nastroje po przyjściu dziecka na świat najczęściej dotykają mężczyzn, którzy zostają ojcami po raz pierwszy. Wszystko jest bowiem dla nich nowe, nieznane, stresujące i trudne. Zanim przyzwyczają się do nowej roli i na nowo ustalą priorytety, może minąć trochę czasu. Rozmowa z własnym ojcem czy nawet przyjacielem, który ma rodzicielskie doświadczenia może okazać się bardzo pomocna. Prawie każdy świeżo upieczony ojciec miewał na początku swojej rodzicielskiej przygody trudniejsze chwile – to naturalna reakcja na nową sytuację.

Dwa serca, dwa smutki

Może się zdarzyć też tak, że negatywne emocje po urodzeniu się dziecka dotkną zarówno mamę, jak i tatę malucha. Brak akceptacji ze strony najbliższych, nieplanowane rodzicielstwo, ciężka sytuacja materialna – to wszystko często sprawia, że rodzice nie radzą sobie z własnymi emocjami i lękami, a dodatkowo nie są w stanie być dla siebie wsparciem w tych trudnych chwilach. Wtedy właściwa opieka nad maluszkiem staje się wręcz niemożliwa i bardzo ważne jest, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

    
Pamiętajmy – bycie rodzicem, to najpiękniejsze zadanie w naszym życiu. Każdy jednak inaczej reaguje na nowe sytuacje. Dlatego pojawienie się nowego członka rodziny, chociaż powinno napawać radością, staje się niekiedy źródłem stresu. Dlatego kiedy męski smutek przysłania radość z pojawienia się dziecka, należy szukać pomocy. I nie jest to oznaka słabości, ale odpowiedzialności oraz miłości -- do żony i dziecka.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2010-01-09

Przyznam ,ze nie slyszalam o depresji po narodzinach dziecka wsrod ojcow.
Takim mezczyznom musi byc bardzo ciezko.

domi
Iwisia
2010-02-21

Ja także nie słyszałam o tym :/

Iwisia
Facet
2010-06-01

Mnie jest smutno na samą myśl o dzieciach... grrr...

~Facet
Sabinka
2010-10-21

Ja się też nie dziwię mężczyznom, gdy ich żony stając się matkami zapominają iż są również kobietami, żonami, kochankami,
Kobiety często zaaferowane maluchami zapominają o bożym świecie

~Sabinka
Tamin
2013-03-04

Najpierw 200% siebie dzieciorowi, a potem kobity się budzą z ręką w nocniku i stwierdzają, że ich facet to się od nich odsunął bardzo mocno, już nie jest tak jak było wcześniej i "on na pewno mnie zdradza" ;]

~Tamin

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55