Microblading, czyli makijaż permanentny w ciąży i w czasie karmienia piersią

autor: Agnieszka Kęsek , 2018-05-23
Microblading, czyli makijaż permanentny w ciąży i w czasie karmienia piersią
Makijaż permanentny staje się coraz bardziej popularny w salonach kosmetycznych - wiele Pań decyduje się na wykonanie tego zabiegu. Nic dziwnego, ponieważ pozwala on skorygować drobne mankamenty oraz... oszczędzić czas, gdyż dzięki niemu nie musimy pewnych elementów make-upu wykonywać codziennie. Czy jest możliwe poddanie się tej procedurze będąc w ciąży lub karmiąc piersią?

Makijaż permanentny - na czym polega?

Makijaż permanentny zyskuje na popularności. Kiedyś nie był zbyt rozpowszechniony, jednak zarówno technika jego wykonywania, jak i świadomość rozwinęły się na tyle, że obecnie coraz więcej kobiet decyduje się na ten zabieg. Jeśli jest przeprowadzony dobrze, dokładnie, profesjonalnie i nieprzesadzony oraz dopasowany do osoby poddającej się mu, potrafi poprawić pewne mankamenty w delikatny i nierzucający się w oczy sposób. Posiadanie np. permanentnej kreski na powiece czy też wypełnionych kolorem ust pozwala też oszczędzić codziennie nieco czasu, który dzień w dzień przeznaczamy na podkreślenie urody.

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pigmentu w głębsze warstwy skóry za pomocą przyrządu z igłą. Dzięki temu kolor utrzymuje się na skórze dłużej, ale nie, jak myślą niektórzy - na zawsze. Efekt pozostanie z nami nawet na kilka lat. Jakie mankamenty można dzięki niemu ukryć, jakie elementy podkreślić lub dodać?

  • wypełnienie ust kolorem (kolor np. zbliżony do naturalnego koloru ust lub ciemniejszy)
  • kreska na powiekach
  • powiększenie ust
  • korekta asymetrii/kształtu ust
  • wypełnienie brwi

Makijaż permanentny jest zabiegiem dosyć bolesnym, dlatego stosuje się środki znieczulające, które czynią go bardziej znośnym. Aby efekt był trwały należy wykonać serię zabiegów. Zawsze przed wykonaniem makijażu permanentnego należy umówić się na konsultację, podczas której m.in. omawia się przeciwwskazania i sposób przeprowadzenia zabiegu, pożądane efekty, dobiera kolor.

 

Microblading w ciąży - można czy nie można?

Kobiety w ciąży są już coraz bardziej świadome tego, że w trakcie tych dziewięciu miesięcy nie muszą rezygnować ze wszystkiego, z każdego zabiegu upiększającego czy to na twarz czy ciało. Obecnie gama zabiegów przeznaczonych dla kobiet w ciąży (lub dozwolona dla Pań w tym stanie) stale się poszerza.Makijaż permanentny nie jest jednak jednym z tych zabiegów, które poleca się kobietom noszącym pod sercem dziecko (podobnie, jak np. depilacja) - ciąża jest przeciwwskazaniem dla tej procedury.

Dlaczego?

  • jest to zabieg inwazyjny - pigment dociera głęboko, co może zwiększyć narażenie na infekcje, których w ciąży absolutnie należy unikać.
  • nie jest do końca wiadome (nikt nie przeprowadza wszak badań wpływu microbladingu na kobiety ciężarne) jak barwnik może zadziałać na płód. Jedynie ich wpływ na osobę poddawaną microbladingowy jest znany.
  • hormony, które w ciąży szaleją, mogą mieć negatywny wpływ na to, w jaki sposób barwnik „przyjmie się", lub rozleje pod skórą.

Wiele, a nawet większość salonów kosmetycznych nie wykonuje makijażu permanentnego kobietom w ciąży. Przede wszystkim dlatego, że nie ma badań dowodzących, iż microblading jest dla ciężarnych bezpieczny. To zrozumiałe - powstanie podobnych badań wymagałoby przeprowadzenia zabiegów na tej wrażliwej grupie, na co z pewnością mało kto chciałby się zdecydować. Dopóki więc nie mamy pewności, iż makijaż permanentny może być bezpieczny, należy założyć, że nie jest.

 

Co z okresem karmienia piersią?

Skoro ciąża jest przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego, czy karmienie piersią także? Podczas laktacji również raczej nie wykonuje się tego zabiegu, w salonach kosmetycznych kobiety karmiące dowiadują się, że lepiej, aby poczekały aż dziecko zostanie odstawione od piersi.

Teoretycznie jednak makijaż brwi oraz kreskę na górnej powiece można wykonać w trakcie laktacji, natomiast to od makijażu ust należy się powstrzymać, jednak zawsze należy się wcześniej skonsultować z lekarzem i nie podejmować tej decyzji samodzielnie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55