Miejsca, w których nie powinno się karmić piersią

autor: Agnieszka Kęsek , 2014-04-17
Miejsca, w których nie powinno się karmić piersią
Zaraz po narodzinach, w pierwszych miesiącach życia dziecko powinno być karmione nie co trzy godziny, jak kiedyś było zalecane, lecz zawsze wtedy, gdy poczuje głód. Czasem ciężko więc przewidzieć kiedy i gdzie znajdzie się wtedy mama ze swoją pociechą – w parku, centrum handlowym, autobusie, kawiarni… Widok kobiety karmiącej tam dziecko nikogo już w dzisiejszych czasach nie dziwi. Są jednak miejsca, w których karmić nie wypada. Jakie? Sprawdź!

Miejsca „zakazane”

Matka karmiąca dziecko piersią w miejscu publicznym nikogo już nie dziwi. To przecież naturalna czynność. Ciężko wyobrazić sobie, że przedkładamy dobro dziecka i wolimy czekać kilka godzin na powrót do domu tylko dlatego, że publiczne karmienie może wywołać u obserwatorów niesmak. Na szczęście podejście do tego zjawiska powoli się zmienia. Owszem, niektórzy wciąż uważają je za niestosowne lub nawet oburzające, ale to już kwestia indywidualnego podejścia. Prawda jest taka, że coraz więcej młodych mam nie czuje już skrępowania i uważa karmienie malucha w parku, w centrum handlowym lub środkach komunikacji miejskiej za całkowicie naturalne. Są jednak miejsca, w których po prostu nie wypada karmić piersią.

Te miejsca to między innymi:

  • Kościół

Karmienie piersią w kościele nie jest najlepszym pomysłem - można wprawić w nie lada zakłopotanie pogrążonych w modlitwie wiernych, szczególnie tych nieco starszych. Księża także nie będą zadowoleni z całej sytuacji, lepiej więc oszczędzić im problemów i kiedy maluch zacznie domagać się jedzenia wyjść z nim na zewnątrz. Jeśli pogoda nie sprzyja można udać się np. do bocznej nawy, czy korytarza gdzie jest mniej ludzi.

  • Podczas posiłku, przy stole np. w restauracji

Będąc na przyjęciu i siedząc przy stole, np. w restauracji, nie powinno się karmić piersią. Może to wzbudzić niesmak u towarzyszy posiłku i być odebrane jako nietakt. Lepiej oszczędzić tego znajomym i udać się w bardziej ustronne miejsce lub zasłonić.

  • Szkoła/przedszkole

Biegające wokoło dzieci rzucające ciekawe spojrzenia w Twoją stronę kiedy karmisz malucha - to chyba nie jest najlepszy scenariusz. Dla dzieci nawet kawałek nagiego biustu to już nie lada sensacja. Zawsze możesz przecież skorzystać np. z pustej klasy, poprosić o udostępnienie gabinetu czy pokoju pielęgniarki.

Kilka rad dla mam karmiących piersią

Co można zrobić, aby karmienie piersią w miejscach publicznych było mniej krępujące zarówno dla kobiety, jak i ludzi wokoło?

1. Zadbać o strój.

Jeśli wiesz, że dziecko może zgłodnieć kiedy będziecie z dala od domu i na dodatek w miejscu publicznym, załóż wygodne ubranie. Takie, które umożliwi Ci szybkie podanie dziecku piersi. Bluzka rozpinana z przodu, specjalny stanik to lepszy wybór niż na przykład golf.

2. Zapytaj

Jeśli nie masz możliwości znalezienia się z dala od ludzi, zapytaj osób znajdujących się najbliżej czy nie będzie im przeszkadzało, jeśli zaczniesz karmić piersią. Pozwoli Ci to uniknąć zaskoczonych, ciekawskich spojrzeń.

3. Poszukaj ustronnego miejsca

Nawet kiedy znajdujesz się w miejscu publicznym, możesz znaleźć obszar nieco bardziej ustronny, gdzie karmienie nie wywoła poczucia dyskomfortu ani u Ciebie ani u osób wokół. Dla dziecka cisza
i spokój podczas karmienia też jest przecież bardzo ważna. Maluch musi czuć się komfortowo i bezpiecznie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ola
2014-04-17

Nie wypada karmić w kościele? Najwyraźniej autor nie słyszał, że Papież Franciszek zachęca do karmienia piersią, także publicznego i także w kościele (zachęcał mamy podczas chrztu, by nie wstydziły się i nie zastanawiały, tylko nakarmiły jeśli dzieci są głodne). Więc myślę, że w kwestii karmienia w kościele mamy już stosowne zalecenia z samej góry ;)

~Ola
Ewa
2014-04-18

cały artykuł to jakiś żart w dodatku mało śmieszny.
Taaaaaa bo wierni i ksiadz na pewno patrzą tylko na matke karmiącą poza tym pewnie wolą wrzeszczące z głodu dziecko, niż mame dyskretnie karmiącą, im więcej zasłaniania im większe ceregiele tym więcej ludzi zwróci uwagę... odsyłam do słów ojca swietego Papieża Franciszka.


~Ewa
Ewa
2014-04-18

Restauracja no tak najlepiej udać się w ustronne miejsce najlepiej do wc bo przecież wszyscy lubimy jeść w ubikacji,nie? a zapomniałam niemowlę to tylko dziecko ono może jeść w wc niema nic do gadania niech je w cudnej woni oświerzacza powietrza w najlepszym wypadku, bo kto to widział żeby jeść przy stole w restauracji, a butelka kamic przy stole wolno?

~Ewa
Wiewi00ra
2014-06-26

Ahahahahahahaha! Najlepsza rada - nie słuchać głupich rad :D Jeżeli kogoś "niesmaczy" jedzący niemowlak, który de facto zakrywa sobą więcej, niż niektóre stroje kobiece - to po pierwsze gapi się zdecydowanie za bardzo, a po drugie ma problem ze sobą.

~Wiewi00ra
choleryk
2014-10-20

"można wprawić w nie lada zakłopotanie pogrążonych w modlitwie wiernych, szczególnie tych nieco starszych." - jeśli autor tekstu uważa, że karmienie piersią jest jakimś nowym wynalazkiem, to jest kompletnym idiotą!

~choleryk

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55