Miganie – wyraża więcej niż tysiąc słów!

autor: Agata Cygan , 2011-11-21
Miganie – wyraża więcej niż tysiąc słów!
Czy Wasze dziecko często wskazuje rączką na różne przedmioty? Przynosi Wam zabawki i oczekuje na Waszą reakcję? Interesuje się obrazkami w książkach? Oto najlepszy moment na stopniowe wzbogacanie Waszej wzajemnej komunikacji. W jaki sposób? Na migi!

Lewa do prawej

Nasza mowa jest nieodłącznie związana z gestami. Zaprogramowana w nas potrzeba gestykulacji jest wewnętrznie uwarunkowana do tego stopnia, że swoich gestów czasem nawet nie kontrolujemy. Ba! Niekiedy nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Z tego też względu tzw. „miganie" do dzieci nie jest niczym sprzecznym z naszą naturą (jak chcieliby przeciwnicy metody, którzy twierdzą, że miganie z dziećmi może spowolnić rozwój mowy . Jedyne, o czym nie należy zapominać, to mówienie podczas pokazywania gestów - każdemu znakowi powinno towarzyszyć słowo. Tym samym nie tylko nie spowolnimy, ale wręcz przeciwnie - przyspieszymy naukę słów u dziecka. Zwolennicy migania twierdzą, że mózg człowieka jest gotowy do porozumiewania się znacznie wcześniej niż pozwalają mu na to narządy mowy. Zaobserwowano to na przykładzie samych dzieci - maluszki samodzielnie tworzą pewne znaki, ponieważ czują potrzebę wyrażenia różnych rzeczy, uczuć, wrażeń, ale nie potrafią jeszcze przełożyć tego na słowa. Lewa półkula naszego mózgu jest odpowiedzialna za język mówiony, prawa z kolei za myślenie abstrakcyjne. Jak pokazują badania,dzieci do których miga się w wieku niemowlęcym (a więc wcześniej przechodzą trening polegający na synchronizacji obu półkul) szybciej się rozwijają, mają lepszą pamięć i koncentrację oraz wykazują się wyższym poziomem inteligencji niż rówieśnicy (szybciej uczą się czytać i pisać).

Kiedy i jak?

Z reguły dziecko wypowiada swoje pierwsze słowa około 12. miesiąca życia (to oczywiście tylko reguła, wszystko zależy od indywidualnego organizmu dziecka, niekiedy także od podejścia rodziców).Zwolennicy migania z niemowlakami zauważają, ze maluszek jest w stanie dać pierwszy świadomy znak już w wieku 4miesięcy. Zaleca się jednak, aby zacząć „pracę" z maluszkiem w wieku około 6-7 miesięcy. Miganie polega na stopniowym wprowadzaniu prostych znaków podczas codziennych czynności , a więc zabawy, kąpieli, karmienia, przewijania czy spaceru. Najlepiej oczywiście zacząć od prostych do pokazania przedmiotów, takich jak kotek, rybka, ptaszek (czyli przedmiotów z najbliższego otoczenia), a także prostych, przydatnych czasowników, jak np. jeść, pić. Pokazując dziecku konkretny znak, zawsze wymawiamy nazwę przedmiotu, dzięki czemu wywołujemy u niego asocjację gestu z przedmiotem. Nauczenie się najprostszych znaków to zwykle kwestia kilku pokazów, te trudniejsze wymagają więcej czasu oraz przede wszystkim - regularności. Zauważono, że po około 14. miesiącach pracy z językiem migowym, większość dzieci mówi już pełnymi zdaniami.

Zalety migania

Miganie z niemowlętami poprawia pamięć i koncentrację, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię.

Zalet migania z niemowlętami jest wiele. Oto przykładowe:

  • komunikacja w tak wczesnym okresie wpływa na rozwój dziecka, stymulując powstawanie nowych połączeń nerwowych w mózgu;
  • miganie przyśpiesza naukę mowy;
  • stymuluje rozwój intelektualny;
  • poprawia pamięć i koncentrację;
  • wzmacnia więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem;
  • wzbogaca słownictwo;
  • rozwija wyobraźnię;
  • pozwala dzieciom komunikować swoje potrzeba, spostrzeżenia i uczucia zanim nauczą się mówić.

Pytanie tylko, w jaki sposób wprowadzić migi do naszego codziennego życia? Polska wersja metody Sign2Baby, tzw. Bobomigi, to właśnie system porozumiewania się z niemowlęciem słyszącym zanim zacznie mówić, za pomocą znaków migowych. Znaki te możemy ustalić sami, a następnie konsekwentnie się ich trzymać. Warto także uwzględniać znaki tworzone przez same dzieci - one najlepiej wyrażają ich odczucia. System Bobomigów oferuje jednak gotowy zestaw znaków opracowany na podstawie badań naukowych. Gestyw nim zawarte opierają się na znakach Polskiego Języka Migowego. Zasady nauki i zbiór znaków znaleźć można na stronie poświęconej nauce metody: http://www.migowy.pl/.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Przemek
2011-11-25

W sumie taki rodzaj komunikacji to nic nowego. Polecam stronę www.migusie.pl

~Przemek

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55