Migrena – problem z głowy?

autor: Agata Cygan , 2010-06-03
Migrena – problem z głowy?
Migrena to pojęcie z jednej strony nadużywane, z drugiej – niedoceniane. Często bywa mylona ze zwykłym bólem głowy, który w istocie nie ma nic wspólnego z migrenowymi dolegliwościami. Wielokrotnie jednak przypadłości, które staramy się wytłumaczyć zmianą pogody, są właśnie objawami migreny. Wprawdzie jak na razie nie wynaleziono gotowej recepty na tę chorobę, ale znając jej przyczyny, możemy podjąć kroki, które pozwolą nam złagodzić uciążliwe dolegliwości. Jak się bowiem okazuje, ból głowy to tylko jeden z wielu objawów migreny.

To tylko zmiana pogody…

Tłumaczenie zmęczenia i silnych bólów głowy czynnikami pogodowymi nie jest bezzasadne. Meteoropaci, czyli osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogody (wahania temperatury, wilgotność powietrza, zmiany ciśnienia) stanowią aż ¾ ogółu społeczeństwa. Fakt ten sprawia, że często zrzucamy winę za złe samopoczucie właśnie na pogodę, nie próbując znaleźć rzeczywistych źródeł swej niedyspozycji. Jak się okazuje, mogą być one znacznie głębsze, a jednym z nich może być migrena. Warto więc sprawdzić, co jest przyczyną powtarzających się dolegliwości, bo chociaż migreny nie da się całkowicie wyleczyć, można znacznie ograniczyć jej napady, a tym samym zminimalizować skutki. Sygnałów, alarmujących o wystąpieniu choroby jest kilka:

Często zrzucamy winę za złe samopoczucie na warunki pogodowe, nie próbując znaleźć rzeczywistych źródeł swej niedyspozycji. Okazuje się, że mogą być one znacznie głębsze.
 • silny, pulsujący ból głowy
 • światłowstręt
 • nadwrażliwość na dźwięki i silne zapachy
 • wymioty, nudności, zawroty głowy
 • dreszcze, drętwienie, mrowienie, silne kołatanie serca,
 • pocenie się
 • zaburzenia mowy
 • rozdrażnienie, złe samopoczucie
 • tzw. aura – zaburzenia wzrokowe, mroczki, ubytki w polu widzenia

Zjawisko tzw. aury jest podstawą do rozróżnienia migreny na zwykłą (pospolitą) oraz klasyczną. Migrena pospolita (bez aury) trwa od 4 do 72 godzin. Natomiast migrena klasyczna charakteryzuje się tym, że około pół godziny do godziny przed pojawieniem się bólu głowy, chory zauważa u siebie zaburzenia w widzeniu, które utrzymują się około trzydziestu minut. Istnieje także migrena menstruacyjna, która pojawia się na kilka dni przed miesiączką.

Przyczyny…

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna. Może być ona zarówno odziedziczona w genach, jak też nabyta w trakcie życia. Niekiedy objawia już we wczesnym jego etapie, ale najczęściej występuje u osób po okresie dojrzewania, głównie u kobiet. Dokładne przyczyny migreny nie są znane, dlatego gotowa odpowiedź na pytanie, jak się przed nią ustrzec, niestety nie istnieje. Znane są jednak czynniki, które nasilają migrenę oraz przyczyniają się w znacznym stopniu do wywoływania bólu. Wiele z tych czynników jest zupełnie niezależnych od ludzkiego organizmu, dlatego trudno im się przeciwstawiać:

 • czynniki zdrowotnemenstruacja, zmiany hormonalne, wysokie ciśnienie krwi, ogólne przemęczenie organizmu, niedokrwistość, stany zapalne zębów, zapalenie zatok, bóle kręgosłupa, obciążenia fizyczne
 • czynniki emocjonalne – silny stres, uczucie niepokoju, napięcie, nagła zmiana w życiu, przewlekła depresja
 • czynniki zewnętrzne – nagła zmiana pogody

Jak łatwo zauważyć, na powyższe zjawiska nie mamy wpływu, dlatego też trudno mówić o ich redukowaniu. Jednak migrenę wywołują także inne czynniki zewnętrzne, których możemy świadomie unikać, a przez to maksymalnie ograniczyć objawy choroby. Napad migreny mogą więc wywołać takie bodźce zewnętrzne, jak:

Wiele czynników, które wywołują napady bólu ma charakter zewnętrzny. Możemy ich świadomie unikać, a przez to maksymalnie ograniczyć objawy choroby.
 • nieodpowiednia ilość snu (zbyt duża lub zbyt mała),
 • nadmierny hałas, zbyt długie przebywanie przed telewizorem,
 • wysiłek fizyczny,
 • intensywne zapachy, dym tytoniowy, rażące oświetlenie,
 • nadmierne dawki leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych,
 • drastyczne diety,
 • pigułki antykoncepcyjne,
 • produkty spożywcze, takie jak cytrusy, czekolada, orzechy, sery, konserwanty, kofeina, alkohol, potrawy tłuste, fast foody (produkty żywnościowe, które przyczyniają się do wywołania bólów migrenowych mogą być bardzo różne i zależą od konkretnej osoby)

…… i skutki

Nawet zwykły ból głowy może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dlatego też jego przewlekłe utrzymywanie się jest wyjątkowo nieprzyjemne i zwykle przeszkadza w codziennych obowiązkach. Co więcej, napad migreny ciężko przewidzieć, może wystąpić o każdej porze dnia i nocy, a tym samym pokrzyżować wszelkie plany. Wprawdzie u niektórych pojawia się rzadko (kilka razy w roku), innym jednak dokucza znacznie częściej i solidnie daje się we znaki. Dlatego też rozpoznanie jego źródła jest kluczowym elementem przeciwdziałania chorobie. Kiedy badanie lekarskie potwierdziło wystąpienie migreny należy podjąć odpowiednie leczenie. Zarówno leczenie zapobiegawcze, jak i doraźne, służące jedynie przerwaniu trwającego bólu są równie ważne. O ile leczenie tymczasowe pozwala na zwiększenie komfortu osoby i przywrócenie jej zdolności do normalnego funkcjonowania, o tyle leczenie długofalowe może przyczynić się do ograniczenia częstości napadów oraz ich natężenia. Wizyta u lekarza pozwoli przede wszystkim ustalić rzeczywiste wystąpienie choroby. Przydatna może się jednak okazać samodzielna próba ustalenia, jakie są faktyczne źródła dolegliwości. Pomoże w tym prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym zapisywane będą wszelkie informacje na temat ataku bólu. Tego rodzaju dzienniczek należy zabrać ze sobą do lekarza-specjalisty. Pozwoli on neurologowi określić dokładne przyczyny wystąpienia bólu, a w przypadku stwierdzenia migreny – odpowiednie leczenie. Pomoc doraźna jest również niezwykle ważna. Kiedy w głowie zaczyna pulsować, a wizja kilkudziesięciu najbliższych godzin tylko wzmaga nieprzyjemne objawy, cel jest zwykle jeden – jak najszybciej złagodzić ból. Należy przede wszystkim przysłonić okna oraz przyciemnić światło, wyłączyć wszelkie źródła dźwięku (telewizor, radio), wypić słodką herbatę oraz połknąć tabletkę przeciwbólową (najlepiej aspirynę). Ból złagodzą także zimne okłady oraz odpoczynek w ciszy i spokoju.

Problem z głowy?

Niestety migreny nie da się zupełnie wyleczyć - można jedynie zmniejszyć liczbę napadów oraz złagodzić jej dolegliwości. Wprawdzie choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, ale intensywny, tętniący ból oraz objawy mu towarzyszące sprawiają, że osoba cierpiąca na migrenę częściej przeżywa stres i zdenerwowanie, nawet z samej obawy przed jej wystąpieniem. Dlatego też warto wypracować taki styl życia, który nie będzie prowokował migrenowych bólów i ograniczy ich występowanie maksymalnie. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe, regularny tryb życia, unikanie mocno stresujących sytuacji. Pomocne w walce z nawracającą migreną okazuje się stosowanie technik relaksacyjnych, jogi, aromaterapii oraz akupresury.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2010-06-09

Bol glowy potrafi utrudnic zycie. Ja dodalabym jeszcze ,ze glowa moze bolec przy zapaleniu zatok lub gdy ma sie zepsuty zab. Czesto bol promieniuje i tak naprawde trudno stwierdzic czy to z powodu migreny czy tez jest jakas inna przyczyna.

domi
ela
2010-06-09

Witam wszystkich.
Niestety na bol glowy moze sie skladac wiele przyczyn dlatego zanim siegniemy po kolejna tabletke, ktora i tak czesto zadziala tylko na krotko warto zastanowic sie skad on sie bierze. Lekarz tez nie bedzie w stanie nam pomoc i pewnie skupi sie na wypisaniu kolejnych pastylek. Przyczyne musimy probowac znalezc sami. Ja wiem ,ze potwornym bolem glowy reaguje na stres i to nie w chwili stresu ale dzien pozniej kiedy emocje opadna.
Pozdrawiam. Ela.

~ela
renia
2010-06-11

Bolu glowy nie wolno lekcewazyc tylko trzeba szukac jego przyczyny.Czesto wlasnie tabletki antykoncepcyjne wywoluja bol glowy.

renia
symbiosis11
2010-07-14

Ojciec mojego dziecka choruje na migrene. Czyli jest duze prawdopodobienstwo ze corka tez moze miec ja kiedys?

symbiosis11
kinga
2010-09-08

Witam.
Symbiosis11 wydaje mi sie ,ze bole glowy sa sprawa indywidualna a nie dziedziczna . Ale przyznam ,ze czesciej slysze o bolu glowy wsrod kobiet niz mezczyzn.
Kinga

~kinga

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55