Migrena – problem z głowy?
autor: Agata Cygan , 2010-06-03
To tylko zmiana pogody…
Tłumaczenie zmęczenia i silnych bólów głowy czynnikami pogodowymi nie jest bezzasadne. Meteoropaci, czyli osoby szczególnie wrażliwe na zmiany pogody (wahania temperatury, wilgotność powietrza, zmiany ciśnienia) stanowią aż ¾ ogółu społeczeństwa. Fakt ten sprawia, że często zrzucamy winę za złe samopoczucie właśnie na pogodę, nie próbując znaleźć rzeczywistych źródeł swej niedyspozycji. Jak się okazuje, mogą być one znacznie głębsze, a jednym z nich może być migrena. Warto więc sprawdzić, co jest przyczyną powtarzających się dolegliwości, bo chociaż migreny nie da się całkowicie wyleczyć, można znacznie ograniczyć jej napady, a tym samym zminimalizować skutki. Sygnałów, alarmujących o wystąpieniu choroby jest kilka:
- silny, pulsujący ból głowy
- światłowstręt
- nadwrażliwość na dźwięki i silne zapachy
- wymioty, nudności, zawroty głowy
- dreszcze, drętwienie, mrowienie, silne kołatanie serca,
- pocenie się
- zaburzenia mowy
- rozdrażnienie, złe samopoczucie
- tzw. aura – zaburzenia wzrokowe, mroczki, ubytki w polu widzenia
Zjawisko tzw. aury jest podstawą do rozróżnienia migreny na zwykłą (pospolitą) oraz klasyczną. Migrena pospolita (bez aury) trwa od 4 do 72 godzin. Natomiast migrena klasyczna charakteryzuje się tym, że około pół godziny do godziny przed pojawieniem się bólu głowy, chory zauważa u siebie zaburzenia w widzeniu, które utrzymują się około trzydziestu minut. Istnieje także migrena menstruacyjna, która pojawia się na kilka dni przed miesiączką.
Przyczyny…
Migrena to przewlekła choroba neurologiczna. Może być ona zarówno odziedziczona w genach, jak też nabyta w trakcie życia. Niekiedy objawia już we wczesnym jego etapie, ale najczęściej występuje u osób po okresie dojrzewania, głównie u kobiet. Dokładne przyczyny migreny nie są znane, dlatego gotowa odpowiedź na pytanie, jak się przed nią ustrzec, niestety nie istnieje. Znane są jednak czynniki, które nasilają migrenę oraz przyczyniają się w znacznym stopniu do wywoływania bólu. Wiele z tych czynników jest zupełnie niezależnych od ludzkiego organizmu, dlatego trudno im się przeciwstawiać:
- czynniki zdrowotne – menstruacja, zmiany hormonalne, wysokie ciśnienie krwi, ogólne przemęczenie organizmu, niedokrwistość, stany zapalne zębów, zapalenie zatok, bóle kręgosłupa, obciążenia fizyczne
- czynniki emocjonalne – silny stres, uczucie niepokoju, napięcie, nagła zmiana w życiu, przewlekła depresja
- czynniki zewnętrzne – nagła zmiana pogody
Jak łatwo zauważyć, na powyższe zjawiska nie mamy wpływu, dlatego też trudno mówić o ich redukowaniu. Jednak migrenę wywołują także inne czynniki zewnętrzne, których możemy świadomie unikać, a przez to maksymalnie ograniczyć objawy choroby. Napad migreny mogą więc wywołać takie bodźce zewnętrzne, jak:
- nieodpowiednia ilość snu (zbyt duża lub zbyt mała),
- nadmierny hałas, zbyt długie przebywanie przed telewizorem,
- wysiłek fizyczny,
- intensywne zapachy, dym tytoniowy, rażące oświetlenie,
- nadmierne dawki leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych,
- drastyczne diety,
- pigułki antykoncepcyjne,
- produkty spożywcze, takie jak cytrusy, czekolada, orzechy, sery, konserwanty, kofeina, alkohol, potrawy tłuste, fast foody (produkty żywnościowe, które przyczyniają się do wywołania bólów migrenowych mogą być bardzo różne i zależą od konkretnej osoby)
…… i skutki
Nawet zwykły ból głowy może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dlatego też jego przewlekłe utrzymywanie się jest wyjątkowo nieprzyjemne i zwykle przeszkadza w codziennych obowiązkach. Co więcej, napad migreny ciężko przewidzieć, może wystąpić o każdej porze dnia i nocy, a tym samym pokrzyżować wszelkie plany. Wprawdzie u niektórych pojawia się rzadko (kilka razy w roku), innym jednak dokucza znacznie częściej i solidnie daje się we znaki. Dlatego też rozpoznanie jego źródła jest kluczowym elementem przeciwdziałania chorobie. Kiedy badanie lekarskie potwierdziło wystąpienie migreny należy podjąć odpowiednie leczenie. Zarówno leczenie zapobiegawcze, jak i doraźne, służące jedynie przerwaniu trwającego bólu są równie ważne. O ile leczenie tymczasowe pozwala na zwiększenie komfortu osoby i przywrócenie jej zdolności do normalnego funkcjonowania, o tyle leczenie długofalowe może przyczynić się do ograniczenia częstości napadów oraz ich natężenia. Wizyta u lekarza pozwoli przede wszystkim ustalić rzeczywiste wystąpienie choroby. Przydatna może się jednak okazać samodzielna próba ustalenia, jakie są faktyczne źródła dolegliwości. Pomoże w tym prowadzenie specjalnego dzienniczka, w którym zapisywane będą wszelkie informacje na temat ataku bólu. Tego rodzaju dzienniczek należy zabrać ze sobą do lekarza-specjalisty. Pozwoli on neurologowi określić dokładne przyczyny wystąpienia bólu, a w przypadku stwierdzenia migreny – odpowiednie leczenie. Pomoc doraźna jest również niezwykle ważna. Kiedy w głowie zaczyna pulsować, a wizja kilkudziesięciu najbliższych godzin tylko wzmaga nieprzyjemne objawy, cel jest zwykle jeden – jak najszybciej złagodzić ból. Należy przede wszystkim przysłonić okna oraz przyciemnić światło, wyłączyć wszelkie źródła dźwięku (telewizor, radio), wypić słodką herbatę oraz połknąć tabletkę przeciwbólową (najlepiej aspirynę). Ból złagodzą także zimne okłady oraz odpoczynek w ciszy i spokoju.
Problem z głowy?
Niestety migreny nie da się zupełnie wyleczyć - można jedynie zmniejszyć liczbę napadów oraz złagodzić jej dolegliwości. Wprawdzie choroba ta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, ale intensywny, tętniący ból oraz objawy mu towarzyszące sprawiają, że osoba cierpiąca na migrenę częściej przeżywa stres i zdenerwowanie, nawet z samej obawy przed jej wystąpieniem. Dlatego też warto wypracować taki styl życia, który nie będzie prowokował migrenowych bólów i ograniczy ich występowanie maksymalnie. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe, regularny tryb życia, unikanie mocno stresujących sytuacji. Pomocne w walce z nawracającą migreną okazuje się stosowanie technik relaksacyjnych, jogi, aromaterapii oraz akupresury.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Wasze komentarze:

Bol glowy potrafi utrudnic zycie. Ja dodalabym jeszcze ,ze glowa moze bolec przy zapaleniu zatok lub gdy ma sie zepsuty zab. Czesto bol promieniuje i tak naprawde trudno stwierdzic czy to z powodu migreny czy tez jest jakas inna przyczyna.

Witam wszystkich.
Niestety na bol glowy moze sie skladac wiele przyczyn dlatego zanim siegniemy po kolejna tabletke, ktora i tak czesto zadziala tylko na krotko warto zastanowic sie skad on sie bierze. Lekarz tez nie bedzie w stanie nam pomoc i pewnie skupi sie na wypisaniu kolejnych pastylek. Przyczyne musimy probowac znalezc sami. Ja wiem ,ze potwornym bolem glowy reaguje na stres i to nie w chwili stresu ale dzien pozniej kiedy emocje opadna.
Pozdrawiam. Ela.

Bolu glowy nie wolno lekcewazyc tylko trzeba szukac jego przyczyny.Czesto wlasnie tabletki antykoncepcyjne wywoluja bol glowy.

Ojciec mojego dziecka choruje na migrene. Czyli jest duze prawdopodobienstwo ze corka tez moze miec ja kiedys?

Witam.
Symbiosis11 wydaje mi sie ,ze bole glowy sa sprawa indywidualna a nie dziedziczna . Ale przyznam ,ze czesciej slysze o bolu glowy wsrod kobiet niz mezczyzn.
Kinga
Najpopularniejsze artykuły
-
Niebezpieczne związki, czyli szkodliwe substancje w owocach i warzywach
Pierwszym przykazaniem zdrowego odżywiania, także...
-
Zapobiec alergii? A jednak możliwe
Alergią nazywamy zarówno wrodzoną, jak i nabytą...
-
Chłoniak a ciąża
Chłoniak, czyli nowotwór węzłów chłonnych. Każdy...
-
Głosowanie nad życiem – kwestia in vitro w sejmie
29 października br. posłowie rozpatrywali w...
-
Mycoplasma genitalium i Ureaplasma urealyticum – bakterie chorobotwórcze
Czujesz się źle, choć nie wiesz, co jest tego...
-
In vitro – nasza jedyna szansa na dziecko!
Choć zapłodnienie jest jednym z najbardziej...

Forum
- +51 min Kasyna online
- +55 min Motocykl - części
- +1 godz Samochód dla aktywnej kobiety ...
- +1 godz Zakolanówki
- +1 godz hala wynajem