Moda na ogródki działkowe wraca! Jak spędzać czas z dzieckiem na działce?

autor: Agata Cygan , 2017-06-19
Moda na ogródki działkowe wraca! Jak spędzać czas z dzieckiem na działce?
Minęły już czasy, kiedy ogródki działkowe kojarzyły się ze starszymi paniami pielącymi grządki. Dzisiaj działka to coraz częściej enklawa dla młodych, uciekających od miejskiego zgiełku. I coraz częściej jedyny kawałek własnej ziemi, na której mogą bawić się maluchy. Jak zorganizować im czas?

Własna grządka

Choć dzisiaj "działka" kojarzy nam się bardziej z grillem i odpoczynkiem na leżaku niż własnymi uprawami, warto zadbać o to, by pojawiło się tam chociaż kilka grządek. Jeśli nie dla nas samych, to właśnie dla naszych dzieci. Pomijając oczywistą korzyść, płynącą z posiadania własnej "roboty" owoców i warzyw, jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wydzielić kawałek ziemi pod uprawę. Mały ogrodnik musi przecież mieć gdzie wykorzystać kolorowe grabki, motyczkę i łopatkę! Publiczna piaskownica to naprawdę nie to samo.

Plac zabaw

Nie to samo, ale jednak - i ona przyda się na działce. Oprócz piaskownicy warto pomyśleć o zorganizowaniu kilku innych, lubianych przez dzieci, sprzętów. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, przemyślmy zamontowanie huśtawki, zakup trampoliny albo tzw. bocianiego gniazda. A jeśli nie mamy takiej możliwości, postawmy na rakietki i rzutki, kręgle z plastikowych butelek czy klasy. Naprawdę nie potrzebujemy do tego betonu - wystarczą sznurki albo kamienie. Zresztą dzisiaj "klasy" możemy już nawet kupić w sklepie! (zestaw kolorowych krążków oraz obręczy wykonanych z grubej liny, do której przyczepiony jest klocek z numerkiem).

Odpoczynek na hamaku

Huśtawka to niewątpliwa frajda, ale czasami chcielibyśmy wykorzystać czas bujania na zrobienie czegoś jeszcze - np. poczytanie ciekawej książki. Jeśli nasze maluchy lubią czytać, nie zapomnijmy o zabraniu na działkę interesującej lektury - najlepiej takiej, której akcja dzieje się na świeżym powietrzu. Możemy też pomyśleć o sprezentowaniu/ wypożyczeniu im albumu, z którego będą mogły dowiedzieć się czegoś więcej o otaczających ich zwierzątkach i roślinach. Leniwie kołyszący się między drzewami hamak to z pewnością najlepsze miejsce na tego typu zajęcie. Chyba nie trzeba nam podpowiadać, jak go zrobić?

Namiot

A jeśli słońce grzeje zbyt mocno, warto poszukać schronienia w przytulnym namiocie. Wszyscy chyba znamy - choć pewnie nie do końca rozumiemy - dziecięce zamiłowanie do wszystkiego, co chociażby namiot przypomina (wystarczą trzy krzesła i prześcieradło, prawda?) Zabierzmy więc swój namiot turystyczny, a jeśli takiego nie mamy, pomyślmy o zakupieniu dziecięcego - to naprawdę niewielki wydatek. A jeśli czytamy ten tekst już na działce i powyższa opcja nie wchodzi w grę, poszukajmy długich patyków lub drewnianych listew, kawałka sznurka i jakiegoś materiału - do dzieła!

Chodź, pomaluj mój świat!

A co powiecie na malowanie w plenerze? Na dworze jest przecież tyle inspiracji - ptaszki siedzące na drzewach, maszerujące po ziemi mrówki, rozkwitające kwiaty i dumnie zwisające z drzew owoce. Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciakom stelaże, zabierzmy ze sobą bloki i farby, a potem pomóżmy wyciszyć się po zabawie, rozwijając wyobraźnię i wrażliwość.

A teraz - do wody!

A kiedy łapki są brudne od farby, wskakujemy do dmuchanego basenu! To obowiązkowy element każdej działki, na której bawią się dzieci. Można też pomyśleć o innym źródle przyjemnego orzeźwienia, jak np. mata wodna. To swego rodzaju "mini basen", do którego podłącza się wąż ogrodowy - woda wytryskuje do góry przez maleńkie otworki, przy czym część leje się do środka maty, a część na zewnątrz, tworząc przy tym uwielbianą przez najmłodszych fontannę. Dobrym pomysłem jest też dziecięcy zraszacz wodny (do wyboru w przeróżnych zabawnych formach).
----------
Organizując przestrzeń na ogródku działkowym, warto pomyśleć o tym, by dostosować otoczenie także dla najmłodszych użytkowników. Ich zadowolenie to - nie ukrywajmy - jeden z podstawowych warunków naszego własnego wypoczynku.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55