Moda na wczesne zakładanie rodziny - coś się zmienia?

autor: Agata Cygan , 2016-03-03
Moda na wczesne zakładanie rodziny - coś się zmienia?
Z danych wynika, że przeciętny Polak decyduje się na zawarcie małżeństwa rok przed trzydziestką. I mimo, że w porównaniu do trendów panujących w tej kwestii kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu to dość późno, okazuje się, że nasi mężczyźni są najszybsi w całej Unii Europejskiej!

Mimo, że nasi krajowi analitycy grzmią na alarm twierdząc, że zakładamy rodziny coraz później, okazuje się, że na tle innych unijnych członków wypadamy całkiem dobrze, a wręcz - celująco! Wiek typowego Polaka wstępującego w związek małżeński wynosi obecnie 29 lat, co daje naszym panom miejsce lidera w unijnym zestawieniu. Dla przykładu: Niemcy, Francuzi i Holendrzy decydują się na ten krok dopiero w okolicach 33. roku życia, Włosi oraz Duńczycy - 34 -ego, zaś Szwedzi - czekają z tą decyzją aż do 36. roku życia (to aż 7 lat później niż nasi panowie!)

A jak jest w przypadku kobiet? Jako że w przeważającej większości par kobieta jest nieco młodsza od swojego partnera, typowa Polka wychodzi za mąż w okolicach 26. roku życia (dokładnie 26,6 lat), co także i paniom daje miejsce na unijnym podium (wyprzedzają je w tej kwestii jedynie Bułgarki i Rumunki). Najpóźniej zakładają obrączki Szwedki, które czynią to zazwyczaj dopiero w wieku 33 lat.

Chcieć a móc

Na podstawie powyższych danych analitycy wnioskują, że Polacy niezwykle cenią sobie wartość, jaką jest rodzina i pragną zakładać je jak najszybciej, ale na drodze staje im wiele trudności ekonomicznych, jak bezrobocie czy nieadekwatny (cenowo) do możliwości młodych ludzi rynek mieszkaniowy.

Wnioski te w pewnym stopniu potwierdzają badania, przeprowadzone w ostatnim czasie przez TSN na zlecenie marki dr Bocian. Wynika z nich, że zdaniem większości reprezentatywnej grupy Polaków, którzy skończyli 20 lat, ale nie ukończyli 30-tki, najlepiej jest zostać rodzicem w wieku 20 - 25 lat. Kolejny - niemały odsetek badanych (38 proc.) twierdzi, że idealny wiek na założenie rodziny to 26 - 30 lat (a więc ciągle przed 30-tką). Jak więc widać - młodzi ludzie zwlekają z ważnymi życiowymi decyzjami wcale nie z uwagi na wygodę, o którą tak często się ich oskarża, ale z pobudek zupełnie niezależnych od własnej woli, jak niepewność zatrudnienia czy brak stabilizacji finansowej.

Im później tym trudniej?

Dlaczego wiek, w którym decydujemy się powiedzieć sakramentalne (bądź urzędowe) TAK, aż w takim stopniu interesuje socjologów? Ponieważ to właśnie on jest jednym z kluczowych czynników wpływających na przyrost naturalny. Oczywiście trudno zaprzeczyć, że coraz więcej dzieci rodzi się obecnie w związkach nieformalnych, ale nadal przeważająca większość młodych Polaków przychodzi na świat właśnie w małżeństwach.

Tymczasem, im później zdecydujemy się na ślub, tym większe ryzyko, że nasze starania o dziecko będą się przedłużać. Eksperci zauważają, że - choć oczywiście nie ma reguły, długość okresu starań o dziecko wynosi obecnie około 2 - 3 lata. W Unii Europejskiej średni wiek kobiet rodzących swoje pierwsze dziecko wynosi już 29 lat, a ponad 40 proc. obywatelek Unii debiutuje w roli matki dopiero po 30-tce. W przypadku większości Polek pierwsze dziecko przychodzi na świat po ukończeniu przez nie 27 lat.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55