Na wystawę i do kina z maluszkiem- miejsca przyjazne mamom

autor: Marta Czajka , 2011-11-07
Na wystawę i do kina z maluszkiem- miejsca przyjazne mamom
Pływanie, joga, restauracje, warsztaty chustowe… Coraz częściej uczestniczą w nich aktywne mamy, które nie boją się odejść od tradycji wychowywania maleństwa tylko wśród czterech ścian. Macierzyństwo traktują nie jako ograniczenie, ale kolejne ważne wyzwanie. Zjawisko to widoczne jest szczególnie w dużych miastach, gdzie oprócz klasycznego spaceru po parku, mamy mogą spędzić czas w kinie lub kawiarni nie rozstając się ani na chwilę ze swoim maluszkiem. Oto kilka propozycji - jak być aktywną mamą!

Miejsca przyjazne mamom z dziećmi

Niedawno zostałaś mamą? Przebywasz na urlopie macierzyńskim opiekując się swoim maluchem? Jeśli przed narodzinami dziecka byłaś aktywną, ciekawą nowości kobietą - nie zamykaj się teraz w czterech ścianach! Wiele jest bowiem miejsc, które powstają właśnie z myślą o młodych mamach. Miejsc, w których mamy swobodnie się czują, mają okazję skonfrontowania swoich lęków, wątpliwości, mogą nauczyć wielu nowych rzeczy i aktywnie spędzić czas ze swoim maluchem.

Młoda mamo, jeśli tylko nie ma ku temu medycznych przeciwskazań, korzystaj z ofert, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o Tobie! Oto kilka propozycji na aktywne macierzyństwo.

Sport to zdrowie

Okres po ciąży to wyjątkowy i za razem trudny czas w życiu każdej kobiety. Ciągłe zmęczenie, nieprzespane noce, ogromna ilość dodatkowych obowiązków i czasem nierówna walka z nadprogramowymi kilogramami. Mając dzień wypełniony po brzegi może warto wykroić z niego choć chwilę na gimnastykę. Młoda mama ma przecież prawo dbać o swoje dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. A gdy nie musi z tego powodu rezygnować z czasu dla dziecka - pomysł okazuje się tym bardziej atrakcyjny. Wiele klubów fitness, siłowni, czy pływalni dba o rozszerzanie swojej oferty zajęć dla młodych mam z dziećmi. Można spotkać przynajmniej dwa warianty takich propozycji. Kluby organizują specjalne kąciki dla maluchów, gdzie pod opieką instruktorów bawią się i przyglądają ćwiczącym mamom lub też mają możliwość w pełni uczestniczyć w zajęciach razem z rodzicielką. Joga dla relaksu, basen dla kręgosłupa, pilates by odzyskać formę - wybór należy do Ciebie - a raczej do Was.

Dziś jemy na mieście!

Wiadomo, że nic nie zastąpi domowego obiadu. Czasem jednak warto odpocząć od przedpołudniowej bieganiny w zadymionej kuchni i zdecydować się na obiad na mieście. Boisz się, że trochę starszy maluch nie sprawdzi się jako kompan przy stole? Niepotrzebnie - nawet najbardziej rozkapryszone dziecko jest w stanie zainteresować się kolorowym menu lub przygotowanymi dla niego przez restaurację, czy kawiarnię atrakcjami. Zwłaszcza, że powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych mamom z dziećmi.

Mam w Gdyni ulubioną knajpę bo - nie wolno palić, jest kącik z zabawkami, jest menu dziecięce i możliwość zamówienia czegoś banalnego np: makaron bez niczego, herbatniki, chrupki, oliwki (mój uwielbia)- pisze Gatka. Tolerancyjna obsługa, kącik do zabawy, menu i wyposażenie dostosowane do małych gości, uśmiechnięte animatorki - przestrzeń, gdzie zmęczone mamy mogą odpocząć po spacerze w towarzystwie malucha i koleżanek. Stałym widokiem w tego typu miejscach są również kąciki dla pań karmiących piersią, lub przewijających swoje maluchy. Mamo, masz jeszcze jakieś wątpliwości by zaprosić dziś swoje dziecko na lunch?

W planach mam - rozwój!

Urlop macierzyński nie musi kojarzyć się z domowym więzieniem i rutyną. Już czas by stał się przygodą zarówno dla mamy i jak i maleństwa.

A może by tak wykorzystać wolny czas na naukę i rozwój? Codziennie na terenie całej Polski organizowane są spotkania dla rodzin z małymi dziećmi - wystarczy trochę poszperać w internecie. Zajęcia pełne są praktycznych porad, a prowadzący je specjaliści, chętnie odpowiadają na nurtujące pytania związane z wychowaniem małego człowieka. Co ważne, w wielu z tych spotkań można uczestniczyć bezpłatnie. Warsztaty chustowe, nauka języków obcych, pierwsza pomoc, kurs fotografii, dogoterapia, warsztaty kołysanek - wybór jest naprawdę szeroki, a korzyści całe mnóstwo. Dla malucha czas spędzony na zabawie z najbliższymi osobami jest bezcenny - nie tylko radosny, ale i pożyteczny. Dla mamy, która tęskni za towarzystwem, czas spędzony na dzieleniu się doświadczeniami i wspólnym szukaniu odpowiedzi na frapujące pytania, zaowocuje dużą dawką siły do pokonywania wyzwań, jakie stawia przed nią macierzyństwo. Dodatkowo, mama i maluch mają szansę nawiązania ciekawych znajomości, które mogą przetrwać całe lata.

Przedpołudnie w kinie

Oferty kin skierowane specjalnie do mam z małymi dziećmi od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem. W wybrane dni tygodnia, w godzinach przedpołudniowych organizowane są seanse filmowe dla rodziców ze swoimi, nawet najmłodszymi dziećmi. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na klasykę, czy najnowszy hit w kinie czeka mnóstwo niespodzianek i udogodnień dla małych gości. Każda mama kupując bilet ( około 10- 15 zł.) otrzymuje do swojej dyspozycji dwa wygodne fotele. Ściszony dźwięk, przyćmione światła, wyższa temperatura, przewijaki z przygotowanymi pieluchami i chusteczkami - takich rzeczy nie ma na żadnym innym seansie. W wielu kinach rodzic może również zostawić wózek w strzeżonych pomieszczeniach kinowych, w zamian otrzymując bezpłatnie nosidełko, w którym podczas seansu filmowego dziecko będzie mogło odpoczywać. Niektóre posiadają również na wyposażeniu podgrzewacze do butelek, krzesełka do karmienia oraz chusty do noszenia niemowlaków.

Seans z maluchem to również doskonały sposób na nawiązanie wielu ciekawych znajomości. Wiele mam po seansie zostaje dłużej, aby porozmawiać o macierzyństwie i na przykład wymienić się ubrankami: kiedy pierwszy raz byłam w kinie z moja pięciomiesięczna wówczas córeczka spała cały czas, a ja poznałam dwie mamy, z którymi do tej pory umawiam się po seansie na kawę - pisze Anka, mama Karoliny. Podczas takich seansów bardzo często organizowane są również rozmaite promocje - kinomani mają więc szansę powrotu do domu z wieloma przydatnymi gadżetami.

Żyj aktywnie będąc mamą!

Każda młoda mama chciałaby spokojnie wyjść ze swoim maluchem na spacer, do kina, do restauracji. Często jednak okazuje się, że miejska dżungla jest nie lada wyzwaniem dla wózka. Zbyt wąskie drzwi, mało miejsca, konieczność pozostawiania sprzętu na zewnątrz lokalu. A wewnątrz nietolerancyjna dla rozbrykanego malucha obsługa i niezadowolenie innych gości z hałasu. Dodatkowo matki obawiają się reakcji otoczenia - karmienie w miejscach publicznych wciąż przecież wzbudza kontrowersję.

Na pewno nie jedna młoda mama mogłaby podać dużo więcej przykładów sytuacji, którym ciężko sprostać wychodząc z domu z maluchem. Warto jednak spróbować i sprawić by urlop macierzyński przestał się kojarzyć z domowym więzieniem, rutyną, a stał się przygodą zarówno dla mamy i maleństwa. Przygodą, która może stać się udziałem każdej kobiety - niezależnie od miejsca zamieszkania, czy stanu majątkowego.

Zwłaszcza, że powstaje coraz więcej miejsc i zajęć przyjaznych młodym mamom, a aktualne informacje na ich temat zawsze możesz znaleźć w naszej zakładce - Wydarzenia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55