Nadeszły suche dni? Nie pękaj – nawilżaj!

autor: Redakcja Portalu , 2013-08-19
Nadeszły suche dni? Nie pękaj – nawilżaj!
Takiej suszy większość z nas nie spodziewała się po mokrym początku lata. Ty też masz wrażenie, jakbyś znajdowała się pośrodku suchej, gorącej pustyni? Nie pękaj – nawilżaj!

Suchość pochwy, związana ze spadkiem ilości estrogenów, to problem coraz większej liczby kobiet. Najczęściej dotyka pań w okresie okołomenopauzalnym i właśnie dlatego przez wiele osób jest błędnie kojarzona wyłącznie z przekwitaniem. Tymczasem, z suchością pochwy mogą się także borykać mamy po urodzeniu dziecka, kobiety długotrwale przyjmujące leki, stosujące antykoncepcję hormonalną czy też zmagające się z nawrotowymi stanami zapalnymi.

To nie wszystkie możliwe powody! Suchość może być także konsekwencją notorycznego przemęczenia, silnego stresu, częstego korzystania z używek, środków antydepresyjnych, nieprawidłowej diety, częstych kąpieli w basenie, a nawet - codziennego stosowania wkładek higienicznych. Brak świadomości wymienionych źródeł sprawia, że suchość pochwy to problem, który zdaje się nie istnieć. Niestety, wyłącznie w rozmowie...

Powody są różne – objawy podobne

Przyczyny suchości pochwy mogą być różne, a ich zakres - niezwykle szeroki. Tym, co je łączy, niewątpliwie są objawy. To ogólny dyskomfort intymny, pieczenie, swędzenie, a nawet ból podczas stosunku. Jak łatwo się domyślić, każda z tych dolegliwości może mieć własne, poważne konsekwencje. Dlatego też nie warto czekać, aż konieczne będzie leczenie efektów suchości - podejmijmy walkę z nią samą!

Zauważmy, że już sama suchość jest objawem zaburzenia pracy naszego organizmu. Zaburzenia, które nie ustąpi samoistnie, a „przechodzone"- może powodować infekcje intymne i utrwalony ból.Jest i dobra wiadomość - większość objawów może zostać zatrzymana! Potrzebna jest do tegopo prostu szczera rozmowa z ginekologiem, który doradzi optymalną terapię.

Rezygnacja z seksu jako rozwiązanie? Suche fakty!

Szczera rozmowa z ginekologiem jest potrzebna przede wszystkim po to, by ustalić przyczynę dolegliwości. Samodzielne jej zdiagnozowanie nie jest łatwe właśnie z uwagi na brak wiedzy, dotyczącej wielości źródeł problemu.Istnieją jednak sprawdzone sposoby wcześniejszego zaradzenia dolegliwościom, które nasilone -utrudniają nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale także - życie intymne. Wiele kobiet cierpiących na suchość pochwy zaprzestaje zupełnie aktywności seksualnej.Tymczasem z badań wynika, że w profilaktyce i leczeniu suchości duże znaczenie odgrywa - regularna aktywność seksualna!Współżycie zmniejsza ryzyko obkurczenia i ścienienia ścianek pochwy oraz pomaga utrzymać jej właściwe pH.

Jednym ze sposobów jest doraźna walka z problemem: stosowanie lubrykantów, prezerwatyw ze środkami nawilżającymi oraz żeli. Działanie ich jest jednak krótkotrwałe, a co więcej - stosowane często mogą uczulić lub dać odwrotny do zamierzonego rezultat. Alternatywy dla tego sposobu podsuwa kampania „Suchość pochwy wywołuje ... suchość w ustach". Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym, otwarte mówienie o problemie i profilaktyczne stosowanie probiotyków i globulek dopochwowych zapewni długotrwałe, prawidłowe funkcjonowanie nabłonka pochwy, nawilżenie i regenerację.

Akcja „Suchość pochwy wywołuje ... suchość w ustach" prowadzona jest za pośrednictwem zakładki Suche Fakty www.kobiecosc.info/suchefakty, będącej częścią strony Kobiecość niejedno ma imię. Znaleźć tu można wiele ciekawych artykułów oraz wskazówek, dotyczących suchości pochwy, m.in.: możliwe źródła, czynniki ryzyka, sposoby leczenia oraz możliwości zapobiegania problemowi.

W taką suszę się nie ruszę!

Najważniejszym celem kampanii jest jednak uświadomienie kobietom, że dolegliwość, która istnieje i zatacza coraz szersze kręgi, musi zaistnieć także w rozmowie. To właśnie otwarte postawienie problemu jest pierwszym krokiem do jego usunięcia. Pretekst do tego daje -organizowany w ramach kampanii - konkurs „Wasze suche historie". By wziąć udział w konkursie wystarczy polubić fan page strony Kobiecość niejedno ma imię i zarejestrować się na Forum, gdzie - w komentarzu pod postem konkursowym -należy wpisać krótki, ciekawy, żartobliwy bądź dwuznaczny tekst, stanowiący odpowiedź w zaprezentowanym dialogu na temat „suchości".

Zabawa „suchością" ma sprawić, że kobiety podejdą do swoich problemów z większym dystansem, zaczną je zauważać, mówić o nich, a dzięki temu - leczyć.

Nadeszły suche dni? Nie pękaj - nawilżaj! I korzystaj z lata w pełni!

Zapraszamy na www.kobiecosc.info/suchefakty oraz do wzięcia udziału w konkursie:
http://kobiecosc.info/forum/viewtopic.php?f=23&t=849&sid=dc74db9cf88496af15d8e3333be6d231

Nagrody: lektury na letnie wieczory, kobiece gadżety i lusterka

 

-----------------------------------------------

Akcję „ Suchość pochwy... wywołuje suchość w ustach" wspiera HydroVag® - wygodne w zastosowaniu globulki dopochwowe, które nawilżają śluzówkę ścian pochwy, wspomagają procesy regeneracyjne oraz pomagają utrzymać jej fizjologiczne pH.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

~anka
2014-01-03

suchosc w ustach w tych sprawach chyba jest powszechna, ciezko sie rozmawia o tych sprawach... suchosc w pochwie niejest niczym przyjemnym, sama cierpialam przez to kilka tygodni, w koncu w aptece polecili mi hydrovag, po kilku globulkach nawilzenie wrocilo do normy:)) weszlam na ta stronke kobiecosc.info, szczegolnie zwrocilam uwage na artykul http://kobiecosc.info/suchefakty/baza-wiedzy/kobieto-nie-igraj-z-susza/

~~anka
Beti
2015-08-02

U mnie suchośc pochwy pojawiła sie po porodzie, w ustach tez miałam sucho ale sądziłam że to od śpiewania i gadania do maluszka :) człowiek całe życie sie uczy. Problem był na tyle dotkliwy, że uniemożliwiał zbliżenia. Ginekolog poleciła mi stosowanie globulek Hydrovag z kwasem hialuronowym, przekonałam sie do nich od razu, w końcu kwas na twarzy działa cuda. Po tygodniu stosowania globulek nawilżenie intymne powróciło, a sprawy łóżkowe wróciły na swój tor :)

~Beti

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55