Najlepsze zabawki na czas kwarantanny – wybory mam

autor: Agata Cygan , 2020-06-11
Najlepsze zabawki na czas kwarantanny – wybory mam
Mamo, nudzi mi się! Ile razy słyszeliście to zdanie w czasie ostatnich tygodni? My zdążyliśmy dzięki temu przetestować wiele nowych zabawek i właśnie te okazały się naszym hitem - nie tylko na czas kwarantanny!

Konieczność spędzania większości dnia w domu zmusza dzieciaki do uruchomienia wyobraźni, ale - nawet najbardziej tęgie małe głowy w pewnym momencie mają dość zabawy lalkami i samochodzikami, układania puzzli czy rysowania. I wtedy ruszyć głową musimy my - rodzice. Bo choć jak wiadomo - do dobrej zabawy zabawki niepotrzebne - mogą jednak ułatwić okiełznanie malucha, kiedy my sami musimy skupić się na pracy. Podpowiadamy, co sprawdziło się u nas!

Naklejanki wielokrotnego użytku

Dzieciaki uwielbiają naklejać! Przynajmniej nasze. Niestety, naklejki dość szybko się kończą i wypełniona obrazkami książeczka idzie w odstawkę. Nie musi tak być! Doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku okazują się naklejki wielokrotnego użytku. Niestety, nie wszystkie opisane w ten sposób produkty dobrze spełniają swoje zadanie. Często naklejki okazują się być wielorazowe wyłącznie z nazwy - raz przyklejone ciężko odchodzą od kartki, w efekcie czego zabawa kończy się bardzo szybko.

U nas hitem okazały się książeczki do naklejania od Melissa & Doug. To zestawy kilku laminowanych plansz tematycznych oraz wielorazowych (naprawdę wielorazowych, bo winylowych - trzymają się każdej gładkiej powierzchni i bez trudu można je z niej zdjąć!) naklejek, które można naklejać na plansze zgodnie z ich przeznaczeniem lub miksować obrazki, tworząc zwariowane kolaże. To niezwykle wciągająca, a przy okazji rozwijająca wyobraźnię i małą motorykę zabawa, do której dziecko będzie chętnie wracać!

Masy plastyczne

Masy plastyczne typu Play-Doh zna chyba każdy rodzic kilkulatka. Ich przewagę nad tradycyjną plasteliną nietrudno wytłumaczyć - nie wymagają przygotowania (plastelinę trzeba wcześniej rozgrzać i przepracować w rękach, by stała się podatna na modelowanie), mają ładny zapach (tak, dzieci to lubią), piękne, intensywne kolory, nie brudzą, łatwo się je sprząta, a oprócz masy w pudełku znajdziemy dodatkowe akcesoria (foremki, elementy dekoracyjne itp.)

Co jednak najważniejsze - zestawy są tematyczne, dzięki czemu można dopasować zabawkę do zainteresowań malucha. Oczywiście oprócz tworzenia modeli zaprezentowanych przez producenta, dziecko może też realizować swoje własne pomysły. U nas sprawdzają się wszelkie zestawy "kulinarne" - robienie i dekorowanie ciasteczek, babeczek, lodów, tortów, przygotowywanie różnego rodzaju dań, ale - jak już zostało wspomniane - wszystko zależy od zainteresowań dziecka.

Piasek kinetyczny

To, czego dzieciakom w czasie kwarantanny brakowało najbardziej - piaskownica. Jeśli mieszkamy w domu bądź na parterze z ogródkiem, z pewnością mamy na nim małą, domową piaskownicę. Ale co w przypadku, kiedy mieszkamy wyżej? Piasek kinetyczny - koniecznie w zestawie z domową piaskownicą i foremkami.

To piasek plastyczny o wyjątkowych właściwościach - przylega tylko do siebie, ale nie do dłoni! W niezwykły sposób przepływa przez palce jak ciecz, pozostawiając je suche. Nie wysycha, nie twardnieje, nie potrzebuje wody i nie kurzy się z niego w czasie użytkowania - po skończonej zabawie można go łatwo zebrać i bez problemu zmyć. Jest nieszkodliwy dla skóry, ponieważ wykonany w pełni z naturalnych składników. Piasek kinetyczny świetne oddziałuje na zmysł dotyku, co korzystnie wpływa na integrację sensoryczną, czyli zdolności dziecka od odczuwania i rozumienia bodźców dostarczanych organizmowi przez zmysły. No i co najważniejsze dla maluchów - w przeciwieństwie do tradycyjnego piasku - występuje w wielu kolorach!

Klocki

Nuda - ile można układać? Zależy co! Jeśli tradycyjne konstrukcyjne klocki już się dzieciakom znudziły, poszukajmy czegoś mniej tradycyjnego. Klocki drewniane, magnetyczne, wafle, patyczki, pierścienie, rzepy - wybór jest naprawdę szeroki!

Ostatnio nasze ulubione to drewniany zestaw klocków, pozwalający na stworzenie miasta. W zestawie 115 drewnianych elementów umożliwiających stworzenie różnych placówek (policja, szkoła, szpital, itp.), małe samochodziki (policja, straż, karetka, itp.), znaki drogowe, elementy zielone oraz puzzle, pozwalające na ułożenie ulic. Cały komplet tworzy funkcjonalne miasto.

Zabawka wspiera rozwój zdolności manualnych i wyobraźni przestrzennej, a także umiejętność tworzenia pierwszych konstrukcji. Gotowa konstrukcja może stanowić ciekawą bazę do dalszej zabawy. U nas w gotowym już mieście chętnie poruszają się małe figurki ulubionych bohaterów - w naszym przypadku zwierzaków z Littlest Pet Shop. Na odwrocie klocków najdziemy też litery, które pozwalają na utrwalenie alfabetu.

Gry planszówki i inne

Propozycja banalna i stara jak świat, a jednak ciągle aktualna i odporna nawet na światowe kryzysy. Oczywiście planszówka nie sprawi, że będziemy mieć malucha "z głowy", bo przecież sam ze sobą nie zagra (a nawet w rozgrywce dwóch kilkulatków przyda się dorosły towarzysz), ale to świetna propozycja na wspólne popołudnie, kiedy chwilowo nie można wyjść na dwór.

Tutaj wybór nieograniczony i zależny od wielu czynników - przede wszystkim wieku dziecka, ale także płci czy zainteresowań. U nas (dziewczynka, 4 lata) sprawdziły się w szczególności stary dobry Chińczyk (nasza wersja poniżej), Pełny Kurnik, Supernogi stonogi, Zakręcone robale, Memory (mamy już kilka wersji!) i Domino.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Tomek
2020-11-18

Dla mnie objawieniem jest Gravitrax. Pewnie dla nieco większych dzieci, ale ilość czasu spędzona na zabawie w stosunku do ceny jest wyjątkowo korzystna. O dziwo, toczące się kulki są w stanie zainteresować całą rodzinę. Już startowy zestaw daje dużo radości. Potem, wiadomo, następuje "wyciąganie kasy" przez zachęcanie do kupna kolejnych, urozmaiconych zestawów dodatkowych. https://allegro.pl/oferta/tm-toys-gravitrax-zestaw-startowy-tor-kulek-275045-9083810793?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr&csi=12050865-2a6c-4461-aa98-bf6804199cce

BTW. Warto poczytać opinie w sieci o poszczególnych dodatkach - z ich przydatnością/fajnością jest różnie.

~Tomek

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55