Najnowsze zalecenia dla kobiet w ciąży odnośnie wykonywania USG piersi

autor: Agata Cygan , 2018-11-26
Najnowsze zalecenia dla kobiet w ciąży odnośnie wykonywania USG piersi
Eksperci zaprezentowali nowe stanowisko w sprawie wykonywania badania USG piersi w czasie ciąży. Czego dokładnie dotyczy zmiana i co ją wywołało?

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaprezentował nowe stanowisko w sprawie wykonywania badania USG piersi w czasie ciąży.

Rak piersi – atakuje ciężarne?

Na początek warto doprecyzować, co rozumiemy pod pojęciem rak piersi u ciężarnych, bo nazwa nie jest do końca intuicyjna. Chodzi o zdiagnozowanie tego nowotworu zarówno w czasie samej ciąży, jak i w ciągu jednego roku po porodzie. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami u ciężarnych powyżej 35. roku życia wskazane jest wykonywanie badania USG piersi w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, zaś u ciężarnych poniżej 35. roku życia (bez klinicznych objawów choroby piersi i bez rodzinnych/genetycznych wywiadów w kierunku raka piersi), należy rozważyć wykonanie badania w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek niepokojących zmian klinicznych w obrębie piersi (takich jak guz, zaczerwienienie, obrzęk skóry piersi, powiększone węzły chłonne pachowe) konieczne jest przeprowadzenie wszelkich niezbędnych badań diagnostycznych, których celem jest wykluczenie nowotworu. Do badań tych należą: USG piersi, mammografia (wykonywana z osłoną macicy), biopsja gruboigłowa podejrzanej zmiany w piersi oraz biopsja cienkoigłowa podejrzanych węzłów chłonnych pachowych - zgodnie ze standardami obowiązującymi u kobiet nie będących w ciąży.

Skąd taka zmiana?

Pytanie, skąd taka zmiana? Co skłoniło specjalistów do zintensyfikowania dotychczasowej profilaktyki? Nowotwór piersi jest obecnie najczęstszym, jaki dotyka kobiety. Najwięcej zachorowań diagnozuje się u pań w wieku pomenopauzalnym, ale często chorują też kobiety w wieku rozrodczym (wśród chorujących przeważają pacjentki w wieku 35-45 lat). Głównym powodem, dla którego specjaliści zdecydowali się zmienić zalecenia w sprawie profilaktyki raka piersi w ciąży jest fakt, że wspomniany wiek - kiedyś uważany za „późny", jeśli chodzi o ciążę, dzisiaj jest dla kobiet coraz mniejszą przeszkodą w tym względzie. Liczba pań, które decydują się urodzić pierwsze lub kolejne dziecko właśnie na tym etapie życia, jest dziś zdecydowanie wyższa niż dawniej. Dane są jednoznaczne - wyraźnie przesuwa się moment, w którym współczesna Polka zachodzi w ciążę. Dzisiaj najwięcej ciężarnych to kobiety w wieku 25-29 lat (35%) oraz 30-34 lata (30%), ale podnosi się też odsetek rodzących w wieku powyżej 40 lat. Tym samym rośnie liczba kobiet, u których diagnozowany jest nowotwór piersi w czasie ciąży.

Istotna jest również inna kwestia, a mianowicie fakt, że rak piersi to w przypadku ciężarnej problem „na większą skalę" niż w przypadku kobiety niebędącej w ciąży. Chodzi o zaawansowanie choroby - z uwagi na to, że w organizmie przyszłej matki zachodzi wiele zmian (boryka się ona z różnymi dolegliwościami i doświadcza objawów, z którymi wcześniej się nie spotykała), nie zawsze ma pewność, czy są one typowe dla jej nietypowego stanu. I - niestety - nie zawsze rozwiewa swoje wątpliwości u ginekologa. To właśnie powoduje, że nowotwór u ciężarnych często zostaje rozpoznany z opóźnieniem, a szanse na jego wyleczenie są niższe niż w przypadku, kiedy diagnoza pada w początkowym etapie choroby. Z obserwacji wynika, że w przypadku ciężarnych ma to miejsce od 2 do 7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów, podczas gdy opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wydatnie zwiększa ryzyko przerzutów do węzłów chłonnych.

---

Ostrożne szacunki pozwalają sądzić, że na nowotwór piersi zachoruje jedna na 3000 do 10 000 przyszłych mam, a opierając się na danych epidemiologicznych można podejrzewać, że liczba ta będzie rosła. Proste badanie USG może zdecydowanie przyspieszyć diagnozę i włączyć odpowiednie leczenie, bo - co trzeba jasno podkreślić - leczenie raka piersi u kobiet ciężarnych jest możliwe i może być naprawdę skuteczne.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55