Nie chcę karmić piersią!

autor: Karolina Jędras , 2010-12-13
Nie chcę karmić piersią!
Dla większości kobiet karmienie piersią swojego maleństwa jest czymś normalnym i naturalnym. Wiele z nich nie wyobraża sobie, by tego nie robić. Sporo kobiet świadomie rezygnuje jednak z naturalnego karmienia. Jakie są tego przyczyny? Skąd bierze się ich niechęć? Dlaczego nie chcą karmić piersią?

Co mówią kobiety na forach?

Oto kilka wypowiedzi kobiet na temat swojej niechęci do karmienia piersią:

- Pomimo tego, że bardzo pragnęłam zmienić swoje nastawienie, nie mogłam się przełamać...

- Kocham dzieci, lubię się nimi zajmować. Wkrótce będziemy mieli z mężem własne dziecko. Czuję, że będę wspaniałą matką i że maleństwo będzie ze mną szczęśliwe, ale mam mały problem, otóż brzydzę się karmienia piersią. Zdaję sobie sprawę, że zaraz zostanę wyzwana i uznana za wyrodną matkę, ale ja po prostu takie mam przekonania i nawet moja mama nie potrafi mi przemówić do rozsądku.

- Wydaje mi się, że moja niechęć do karmienia wynika z wstydliwości, bardzo źle kojarzy mi się, kiedy ktoś karmi publicznie, nie cierpię tego widoku, nawet jeżeli nie widać piersi...

W tych wypowiedziach widać, że istnieje problem niechęci kobiet do karmienia piersią. Choć nie ma badań na ten temat okazuje się, że ten problem narasta. Co leży u jego podstaw?

Dlaczego nie chce karmić piersią?

Przyczyny niechęci do karmienia piersią tkwią głęboko w psychice kobiet, często wynikają z traum jeszcze z dzieciństwa.

Przyczyn takich decyzji może być wiele. Kobiety podejmujące taką decyzję możemy podzielić na dwie grupy - pierwsza to te, które nigdy jeszcze nie karmiły i nie zamierzają tego robić, a druga, to kobiety, które rezygnują z karmienia na skutek wcześniejszych niepowodzeń w tym zakresie (np. bolesność przy karmieniu, problemy z laktacją). Niechęć do tej formy karmienia dziecka, choć często ubierana w stereotypy, leży głęboko w psychice matki. Możliwymi przyczynami są problemy kobiety z akceptacją siebie, swojej kobiecości i jej zmieniania się po ciąży. Mogą to być także powstałe jeszcze w dzieciństwie braki i dysfunkcje wynikające z niewystarczającej ilości miłości, czułości i opieki, czasem przeżytych traum. Często kobiety przejmują lęki po swoich matkach (jeśli matka kobiety nie karmiła jej piersią, jest duże prawdopodobieństwo, że ona sama będzie miała przed tym opór). Do tych często ukrytych przyczyn należą także niska samoocena i niepewność swoich umiejętności.

Przyczyny powierzchowne

Jak najczęściej tłumaczą swoją niechęć do karmienia młode mamy? Można je podzielić na kilka kategorii. Pierwsza dotyczy ich samych. Nie chcą karmić, bo boją się o wygląd swoich piersi, bo będzie ją to boleć lub bo chcą zachować niezależność. Wolą karmić butelką, by móc się wyspać i nic w swoim życiu nie zmieniać (wyjść do pracy/ do miasta/ kosmetyczki). Druga grupa przyczyn związana jest z partnerem. Kobieta woli zrezygnować z karmienia, ponieważ uważa, że dla swojego partnera przestanie być atrakcyjna, zmieni się z obiektu pożądania w zmęczoną i zdeformowaną matkę karmiącą. Często myślą także, że mężczyzna będzie zazdrosny o tę jej bliskość (także seksualną) z dzieckiem. W trzeciej grupie przyczyn wymienić można lęki związane ze wstydem przed publicznym karmieniem i inne obawy przejęte od społeczeństwa i rodziny.

Co z tą niechęcią?

Niestety większość tych przyczyn wynika wyłącznie z nieprawdziwych informacji i stereotypów dotyczących ciąży i karmienia. Przed podjęciem decyzji o niekarmieniu piersią kobieta powinna przede wszystkim zastanowić się, co jest dla niej i dziecka najbardziej korzystne. Oczywiście pokarm matki jest dla malca najlepszy, ale nie oznacza to, że należy karmić za wszelką cenę i że dziecko karmione butelką będzie gorsze. Zawsze warto jest porozmawiać z lekarzem, doradcą laktacyjnym czy psychologiem i dopiero wtedy podjąć decyzję, czy warto walczyć i pokonać opór przed karmieniem piersią.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Monika
2010-12-14

Czyzbys karmila butelka i dlatego chcesz zagłuszyć swoje wyrzuty sumienia?

~Monika
karola
2012-05-12

Czytając kolejne lamenty nad tematem karmienia dzieci jest nudzące. Niech każdy robi to co chce i to co czuje. Wsłuchać sie w swoje wnętrze i poczuć czego się pragnie. Zmuszanie kobiet do czegokolwiek nie przynosi rezultatów, tylko tworzy kolejne problemy i tematy do bezsensownych artykułów w których rozważa sie sto razy to samo. Znam kobiety, które karmiły po dwa trzy lata dzieci piersią i takie, które nie karmiły wcale. Wszystkie dzieci są takie same, choroby mają te same, więź z dzieckiem tez bardzo bliską. Nie widzę różnic, jedyną zauważalną, to przy dziecku karmionym butelką tatusiowie więcej wczuwają się w role ;) i to jest urocze.

~karola
mona
2013-01-29

Mleko matki to najzdrowsze i najlepsze dla dziecka co może byc i kazdy lekarz ci to powie ale jak matka nie dba o siebie ,o odpowiednie karmienie siebie to bedzie miała problemy z karmieniem naturalnym bo dziecko odrzuci taki pokarm który nie jest dobry a czesto dzisiaj matki palą fajki ,piją piwko itp przed ciążą i w trakcie także więc nie dziwne ze nie mogą wykarmic swoich dzieci :)
poza tym mleko krowie w proszku jest drogie i alergiczne bo ono nie jest dla dzieci ludzkich a dla cielaczków gdzie czesto jest im ono odbierane :(

ja wykarmiłam 2 dzieci swoich ,teraz wykarmie trzecie i jeszcze mogę cudze :)
bez problemu i nie narzekam ze nie moge ,ze nie mam , ze cycki bolą ,ze flaczeją bo i też takie opinie słyszałam gdzie to nieprawda ,jeśli sie dba o cycki to są piekne nawet po karmieniu :)

polecam naturalny pokarm !

~mona
filon
2015-03-12

weszłam na ankietę ale jej nie wypełniłam, bo niestety tylko 1 pytanie było dotyczące powodu z rezygnacji i to dość mało rozwinięte, tak więc moim zdaniem nie na temat ;/

~filon

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55