Nie taka ciemieniucha straszna, na jaką wygląda

autor: Paulina Wójtowicz , 2011-02-21
Nie taka ciemieniucha straszna, na jaką wygląda
Jeśli w pierwszych tygodniach życia Twojego dziecka zauważysz na jego główce żółte łuski podobne do łupieżu, nie ma powodu do paniki. To tylko ciemieniucha – zmiany skórne, wywołane intensywną pracą gruczołów łojowych, których – przy odrobinie cierpliwości i systematyczności – z łatwością pozbędziesz się domowymi sposobami.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha jest efektem nadprodukcji gruczołów łojowych, których praca jest zintensyfikowana przez hormony matki, krążące w organizmie dziecka jeszcze przez jakiś czas po porodzie. Wydzielany łój, łącząc się ze złuszczającym się naskórkiem, tworzy na skórze skorupę, która po zaschnięciu zmienia barwę z białej na żółtawą. Może pojawić się na główce niemowlęcia, ale także na twarzy – w okolicy oczu, uszu, pod paszkami, a także w strefie „pieluchowej”. Właściwie każde dziecko jest na nie narażone, dlatego wzmożona higiena niekoniecznie uchroni je od tej przypadłości. Gruczoły łojowe działają niezależnie od tego, jak często myta jest główka dziecka.

Sposób na ciemieniuchę

Nie nacieraj główki dziecka naturalną oliwą z oliwek. Jeśli przyczyną schorzenia są zmiany grzybicze, tylko pogorszysz sprawę.

Ciemieniucha nie jest groźna. Choć wygląda mało estetycznie, nie powinna spędzać snu z powiek rodzicom, bo ich dziecko nie jest zwykle świadome problemu. Skóra nie swędzi, ale skorupa utrudnia jej oddychanie, więc leczenie jest konieczne. Także lekarze zapewniają, że nie ma powodu do niepokoju i - jeśli nie przekształci się ona w zakażenie lub nie ma podłoża alergicznego - można poradzić sobie z nią przy użyciu domowych środków.

  • Najpopularniejszym sposobem na walkę z ciemieniuchą jest nacieranie tuż przed kąpielą główki dziecka oliwką lub wazeliną, która zmiękczy skórę i pozwoli, po zastosowaniu łagodnego szamponu, wyczesać łuski. Zwykle używa się do tego miękkiej szczoteczki lub grzebienia o rzadkich zębach.
  • Jeśli ciemieniucha zajmuje większy obszar lub łuski nie odchodzą zbyt łatwo, zaleca się, by po nasmarowaniu główki oliwką, nałożyć dziecku bawełnianą czapeczkę i pozostawić ją na kilka godzin lub całą noc i dopiero po tym czasie umyć i wyczesać skorupkę.
  • Przy większym nasileniu ciemieniuchy i braku efektów po wcieraniu oliwki, warto zastosować preparaty, zawierające wyciągi z roślin (np. lipy czy brzozy), które spowalniają wydzielanie się łoju, takie jak olejki (Skarb Matki Olejuszka), kremy (Mustela, Stelaker) czy emulsje (Seboderm).
  • Do mycia główki można także używać, na zmianę z szamponem o delikatnym działaniu, namoczonych w wodzie otrąb pszennych lub płatków owsianych, które koją zbyt wrażliwą skórę dziecka.
  • Niektóre mamy, borykające się z ciemieniuchą przy każdym kolejnym dziecku, mają już swoje sprawdzone sposoby: posypują główki dzieci pudrem lub mąką ziemniaczaną albo smarują je zwykłym masłem. Nie jest to jednak zbyt powszechny sposób na pozbycie się kłopotu, ponieważ działa tylko miejscowo.
  • W przypadku, gdy główka dziecka jest mocno owłosiona i podczas pielęgnacji razem z łuskami wyczesują się włosy, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w celu zakupu odpowiedniej maści, które zaradzi temu problemowi.


Kuracja trwa zwykle od tygodnia do dwóch, ale wymaga cierpliwości i systematyczności. Bywa, że ciemieniucha sama znika około trzeciego miesiąca życia dziecka.

Kiedy problem cię przerasta…

Czasem jednak domowe sposoby nie wystarczą i kilkunastodniowa walka z ciemieniuchą jest bezowocna. Warto wtedy wybrać się do dermatologa, by ustalić, co jest przyczyną problemu. Przepisana na receptę maść zmiękczająca skórę oraz szampon łagodzący podrażnienia i zapobiegający powstawaniu nowych łusek powinny pomóc. Jeśli mimo pielęgnacji skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, a łuski nie tylko nie znikają, ale pojawiają się w nowych miejscach, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednią kurację, bo objawy te mogą zwiastować atopowe zapalenie skóry lub alergię.

Walcz z głową

Trzeba pamiętać, że ciemieniucha pojawia się na główce niemowlęcia, które jest szczególnie narażone na infekcje i podrażnienia. Do walki z nią należy więc podejść rozsądnie i delikatnie.

  • Do zmiękczania skóry niemowlęcia nie stosuj naturalnej oliwy z oliwek – jeśli przyczyną problemu są zmiany grzybicze, oliwa może tylko pogorszyć sprawę.
  • Główkę dziecka myj tylko łagodnymi szamponami (najlepiej dla niemowląt) – szampony przeciwłupieżowe są zbyt silne i mogą podrażnić delikatną skórę niemowlęcia.
  • Nie rozdrapuj „strupków”, które powstają wskutek ciemieniuchy – może się ona rozprzestrzenić, a skóra dziecka podrażnić.
  • Uważaj na ciemiączko. Wprawdzie jest ono mocne i sprężyste i nie powinno ulec uszkodzeniu, ale ostrożności nigdy za wiele – w tym miejscu należy być szczególnie delikatnym.

Jak pielęgnować główkę dziecka?

Często wystarczy kilka, kilkanaście dni, by uporać się z ciemieniuchą, ale nie wolno zaprzestać odpowiedniej pielęgnacji główki dziecka, by uchronić je od tej przypadłości albo przynajmniej zmniejszyć ryzyko pojawienia się jej. Pamiętaj, by wychodząc z domu zakładać na główkę dziecka czapeczkę (najlepiej, by była ona bawełniana i biała – barwniki mogą podrażniać skórę) i ściągać po wejściu do pomieszczeń, ponieważ rozwojowi ciemieniuchy sprzyja pot. Ważna jest też odpowiednia higiena – czesanie włosków miękką szczotką oraz mycie główki przynajmniej dwa razy w tygodniu, używając do tego samej wody lub nieperfumowanych szamponów dla niemowląt. Pamiętając o tej domowej profilaktyce i mając w zasięgu domowe sposoby na walkę z ciemieniuchą, kłopot szybko będziesz miała z głowy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55