Niebezpieczna gestoza

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-11-16
Niebezpieczna gestoza
Gestoza, czyli zatrucie ciążowe może pojawić się po 20. tygodniu ciąży. Objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi oraz wystąpieniem białka w moczu. Mogą jej towarzyszyć obrzęki i bóle głowy. Najczęściej występuje u pierwiastek, a nieleczona stanowi realne zagrożenie dla życia matki i dziecka. Przyczyny tej choroby wciąż do końca nie są wyjaśnione.

Choroba młodych matek

To głównie młode kobiety w czasie pierwszej ciąży cierpią na gestozę, inaczej zwaną zatruciem ciążowym. Szacuje się, że dotyka ona około 5 proc. matek. Pojawia się zwykle po 20. tygodniu ciąży. Charakterystycznym objawem gestozy jest nadciśnienie tętnicze (140/95 mm Hg lub wyższe) – to pierwszy sygnał, żeby natychmiast zgłosić się do lekarza. O zatruciu ciążowym może też świadczyć obecność białka w moczu oraz wystąpienie obrzęków.

Obserwacja

Gestoza pojawia się zwykle po 20. tygodniu ciąży. Charakterystycznym objawem gestozy jest nadciśnienie tętnicze (140/95 mm Hg lub wyższe) – to pierwszy sygnał, żeby natychmiast zgłosić się do lekarza.

Ważne jest, aby w czasie ciąży stale obserwować swój organizm i być wyczulonym na wszelkie niepokojące zmiany. Taka samokontrola może nam też pomóc wcześnie wykryć zatrucie ciążowe. Dlatego szybko zgłoś się do lekarza, jeśli:

  • ciśnienie skurczowe (pierwsza wartość) podskoczyło do 140–150 mmHg, a nawet wyżej albo rozkurczowe (druga wartość) przekracza 90–100 mmHg;
  • oddajesz mało moczu, pomimo że pijesz tyle, co zwykle;
  • uporczywie boli cię głowa, pojawiają się zaburzenia widzenia;
  • czujesz niepokojący ból brzucha;
  • zauważasz obrzęki rąk i nóg.

Przebieg choroby i jej następstwa

Gestoza przebiega w dwóch etapach: z jednym albo dwoma objawami (np. E-gestoza, EH-gestoza) lub jako stan przedrzucawkowy – oznacza rozwój wszystkich trzech objawów (nadciśnienia tętniczego z białkomoczem i obrzękami uogólnionymi). Następstwem stanu przedrzucawkowego może być rzucawka – stan zagrażający życiu zarówno matki, jak i dziecka. Wtedy u ciężarnej występują drgawki niezwiązane z utratą przytomności, często bezdech, upośledzenie widzenia, zawroty oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, bóle w nadbrzuszu, wymioty). Rzucawka jest częstą przyczyną śmiertelności matki i płodu. Przewlekłe nadciśnienie tętnicze może natomiast powodować zaburzenia przepływu krwi przez łożysko i tym samym nieprawidłowe dotlenienie i odżywienie płodu, doprowadzając do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu dziecka.

Leczenie

Kobieta, u której podejrzewa się gestozę najczęściej jest kierowana do szpitala, bo zatrucie może być niebezpieczne dla niej i dla dziecka.

Kobieta, u której podejrzewa się gestozę najczęściej jest kierowana do szpitala, bo zatrucie ciążowe może doprowadzić do przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska, niewydolności nerek matki. Po wykonaniu badań, lekarz przepisuje odpowiednie leki. Zaleca też dużo odpoczywać i ograniczyć spożywanie soli. Konieczne też będą stałe pomiary ciśnienia oraz regularna kontrola wagi. Dieta powinna być lekkostrawna (bogata w wapń).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-11-16

Rzeczywiscie w ciazy bardzo wazna jest obserwacja swojego organizmu. Przeciez to my same znamy sie najlepiej.Kazde niepokojace nas objawy powinno sie natychmiast konsultowac z lekarzem. Druga bardzo wazna sprawa sa badania kontrolne. To wlasnie dzieki nim mozna zapobiec wielu nieszczesciom.

renia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55