Niebezpieczne ubranka

autor: Paulina Wójtowicz , 2011-02-24
Niebezpieczne ubranka
Masowa produkcja i sprzedaż ubrań zapewnia nie tylko dostęp do różnorodnych cenowo i jakościowo wyrobów – sprzyja też pokątnym działaniom producentów. Podobnie jest z ubrankami dla dzieci. Wiele z nich wykonanych jest z materiałów zagrażających zdrowiu i życiu maluchów, zawiera niefortunne dodatki, które dziecko może wykorzystać do zabawy i wyrządzić sobie krzywdę.

Szkodliwe materiały

Mówi się, że najbardziej przyjazną tkaniną dla dziecka jest bawełna – i jest w tym sporo prawdy. Nie stwarza ona – w przeciwieństwie do poliestru – ryzyka podrażnień i działa łagodząco na delikatną skórę dziecka. Badania laboratoryjne dowodzą, że najczęściej występującymi w materiale niebezpiecznymi związkami chemicznymi są aldehyd – substancja rakotwórcza, której nadmiar jest groźny szczególnie dla dzieci najmłodszych (do 3 lat), a także formaldehyd, którego przekroczona wartość może skutkować problemami natury alergicznej i neurologicznej, a w konsekwencji nawet uduszeniem. Zdarza się także, że kolory ubranek otrzymywane są z rakotwórczych barwników. W najmniej komfortowej sytuacji są mali alergicy i dzieci chore na AZS (atopowe zapalenie skóry) – w ich przypadku takie materiały jak wełna, wiskoza, nylon, gruby len czy poliester mogą zintensyfikować objawy choroby.

Niebezpieczne dodatki do ubranek

Groźnym elementem dziecięcych ubranek są dodatki typu ściągacze, guziki czy ozdoby. Dziecko, poprzez zabawę nimi, może wyrządzić sobie krzywdę.

Równie groźnym elementem dziecięcych ubranek są dodatki typu ściągacze (sznurki, troczki), guziki czy ozdobne kwiatki i cekiny. Dziecko, dopiero poznające świat, lubi dotknąć wszystkiego, co nowe. Tym samym zabawa sznurkami może zakończyć się zahaczeniem lub nawet obwinięciem ich wokół szyi, a elementy ozdobne grożą połknięciem i zakrztuszeniem. Metalowe zamki czy guziki mogą natomiast zawierać ołów, co jednoznacznie kwalifikuje podobne ubranka (zwykle kurtki) do grupy produktów łatwo-palnych.

Made in China

Najwięcej masowej produkcji pochodzi z Chin. Napis „Made in China” znajduje się na większości metek, co gwarantuje przede wszystkim atrakcyjną, niezbyt wygórowaną cenę ubranka. Jednak to, co tanie, niekoniecznie jest dobre jakościowo. Produkty markowe to nie tylko wyższa cena, ale przede wszystkim wyższa jakość i trwałość oraz pewność, że wyrób posiada atesty i jest bezpieczny w użyciu. Naturalnie, że nie ustrzeżemy się przed produktami wykonanymi z tworzyw sztucznych, ale – jeśli już decydujemy się na zakup – warto dwa razy sprawdzić, czy wybrane ubranie lub zabawka są właściwie oznakowane (posiadają informacje o tworzywie/materiale, z którego zostały wykonane, wiek, od którego produkt może być używany przez dziecko, a także dane producenta). Jak podkreślają eksperci, felerne produkty mogą pochodzić nawet z krajów rozwiniętych – Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Nie należy zatem sugerować się jedynie miejscem produkcji.

Trefny sweterek

Wadliwe ubrania – szyte z materiałów innych niż podane na metce lub zawierające widoczne skazy i niebezpieczne elementy – można znaleźć w niemal wszędzie. Także w największych sklepach odzieżowych. Tak było w przypadku trefnego sweterka dla dzieci od 2. do 18. miesiąca życia, wyprodukowanego dla butików sieci H&M. Niepozorny kubraczek wykonany był z alpaki (bawełniano-wełnianej tkaniny) i akrylu, a oddzielające się od niego pukle wełny groziły uduszeniem w przypadku połknięcia ich przez dziecko. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w porę zareagował i wystosował odpowiedni komunikat – i zobowiązał sieć do informowania klientów o zagrożeniach wynikających z noszenia ubranka.

Kontrola

O bezpieczeństwo konsumentów w tym zakresie dba Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspekcje w hurtowniach i sklepach mają na celu przebadanie losowo wybranych produktów pod kątem zgodności z informacjami podanymi przez producenta. Zwykle ok. 30% wyrobów stanowi odzież i akcesoria dla dzieci.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Lil0
2011-02-24

Najgorsze jest to, że teraz to wszystko prawie jest Made in China :/

~Lil0

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55