Nieprawidłowa waga u kobiet planujących ciążę

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-09-14
Nieprawidłowa waga u kobiet planujących ciążę
Znaczne odchylenia w wadze w obie strony mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie kobiety. Artykuł przedstawia podstawowe zagrożenia dla płodności kobiety oraz występowanie powikłań ciąży, porodu i połogu będących wynikiem nieprawidłowej masy ciała.

Znaczenie właściwej masy ciała dla prawidłowego przebiegu ciąży

Zachowanie odpowiedniej wagi i proporcji ciała ma ogromne znaczenie dla kobiety planującej ciążę. Nie jest to związane tylko z efektem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Prawidłowa waga zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób takich, jak: nadciśnienie tętnicze, choroby serca i wątroby, zbyt wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca, niewydolność żylna itd. Niedobór wagi odpowiada natomiast za braki w podstawowych środkach odżywczych, minerałach i witaminach.
   
Nieprawidłowa waga może świadczyć o chorobie już istniejącej, lub może do choroby doprowadzić. Liczne z tych chorób mogą utrudniać lub wręcz uniemożliwiać zajście w ciążę. Niektóre z nich mają również negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Pojedyncze choroby matki wynikające z nieprawidłowej wagi mogą także niekorzystnie wpływać na rozwój wewnątrzmaciczny płodu.

Nieprawidłowa waga może doprowadzić do zaburzeń cykliczności pracy jajników, a w konsekwencji - do nieprawidłowego przebiegu cyklu. Jest to spowodowane zakłóceniem w proporcjach składników odżywczych (zarówno w nadwadze jak i niedowadze), co może mieć bezpośredni wpływ na gospodarkę hormonalną. Tylko jej prawidłowe funkcjonowanie gwarantuje skuteczne poczęcie dziecka. Najbardziej niebezpieczne i najgorzej rokujące jest wystąpienie pod wpływem w/w zaburzeń cykli bezowulacyjnych. Podobne cykle występują np. w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W połowie cyklu nie dochodzi do jajeczkowania. Nie ma więc w drogach rodnych komórki jajowej gotowej na zapłodnienie.

Tylko korekta wagi ciała likwiduje w całości tego typu problemy. U większości kobiet dochodzi wtedy do normalizacji środowiska hormonalnego i w rezultacie do przywrócenia fizjologicznego funkcjonowania wszystkich tych narządów, które biorą udział w zapłodnieniu, rozwoju ciąży i w akcie porodu.

Zadbaj o siebie - zacznij od obliczeń

Trudno dokładnie określić odpowiednią masę ciała ze względu na osobnicze różnice np. w budowie kośćca, podszyciu tłuszczowym, dlatego powinna ona być ustalana indywidualnie. Istnieją jednak pewne wzory umożliwiające w przybliżeniu określenie pożądanej masy ciała. Zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskaźnikiem wykorzystywanym do obliczania wagi ciała jest tzw. BMI (Body Mass Index):

BMI = masa ciała w kg / wzrost w metrach do kwadratu
BMI = 18,5 – 24,9 – prawidłowa masa ciała
BMI < 18,5 – niedowaga
BMI > 25 – 29,9 – nadwaga
BMI > 30 – otyłość
BMI > 35 – otyłość patologiczna

Czym jest WHR?

Inną metodą wyliczenia prawidłowej wagi ciała jest wykorzystanie współczynnika WHR. WHR (skrót od angielskiego Waist to Hip Ratio) oznacza stosunek obwodu talii do obwodu bioder (pomiary dokonywane w dowolnej jednostce miar).

W jaki sposób dokonać prawidłowego pomiaru?


Pomiar obwodu talii:

  • Panie – pomiaru dokonuje się w połowie odległości pomiędzy dolnym brzegiem łuku żebrowego a górnym brzegiem talerza kości biodrowej mniej więcej na wysokości pępka.
  • Panowie – pomiaru dokonuje się dokładnie na poziomie pępka.
       

Pomiar obwodu bioder:

  • Panie – pomiaru dokonuje się w miejscu największego obwodu bioder.
  • Panowie – podobnie jak u Pań. Można spróbować określić położenie krętarza większego kości udowej i na tym poziomie mierzyć obwód. Jest to jednak wskazówka dla bardziej wtajemniczonych.


Prawidłowa wartość wskaźnika WHR powinna wynosić ≤0.8 wśród pań i ≤0.94 wśród panów (sylwetka w kształcie gruszki, otyłość pośladkowo-udowa). Takie proporcje zapewniają mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, powikłań w trakcie ciąży, udaru mózgu czy cukrzycy.


Dodatkowo pod uwagę bierze się samą wartość obwodu talii, która nie powinna przekraczać 88 cm dla kobiet i 102 cm dla mężczyzn.
Należy pamiętać, że sposób obliczania i interpretacja wskaźnika WHR nie dotyczy osób poniżej 18 roku życia oraz kobiet w ciąży i połogu. Dlatego polecane jest wykonanie powyższych pomiarów przed poczęciem, w celu ewentualnej korekty nieprawidłowej wagi.

Czym jest PPM?

Następnie można policzy podstawową przemianę materii (PPM) a na jej bazie określić ilość kalorii wystarczającą dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Za podstawową przemianę materii rozumie się takie zużycie energii, które jest potrzebne dla utrzymania podstawowych czynności życiowych Twojego organizmu. Innymi słowy energia, jaką zużywasz leżąc przez całą dobę brzuchem do góry.


Wzór jest dość skomplikowany:

PPM = 665,09 + (9,56 x twoja prawidłowa waga w kg) + (1,84 x wzrost w cm) – (4,67 x twój wiek)


Dla kobiety w wieku 28 lat, ważącej 55 kilogramów o wzroście 168 cm podstawowa przemiana materii wynosi 1369.25 kcal. Aby otrzymać dzienne zapotrzebowanie na kalorie należy powyższy wynik pomnożyć przez tak zwany współczynnik aktywności wynoszący:

 

  • przy małej aktywności fizycznej (siedzący tryb życia) 1,4; potrzebujesz 1916 kcal;
  • średnia aktywność fizyczna (umiarkowana aktywność sportowa dwa razy w tygodniu) 1,7; zużywasz 2327 kcal;
  • duża aktywność fizyczna (zawodowe uprawianie sportu) 2,4; wymagane 3286 kcal.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-10-09

Jedna kolezanka w ciazy przytyla 23 kilo a druga wrecz schudla.Obie urodzily zdrowe dzieciaki.Moim zdaniem we wszystkim trzeba znalezc tzw. zloty srodek.Przed ciaza ,w czasie ciazy czy tez po niej kobieta ,ktora dbala o prawidlowa wage bedzie to nadal robic a inna nie.Wiadomo,ze w ciazy sie tyje ale tu duza rola lekarza prowadzacego aby kontrolowal wage i informowal przyszla mame o ewentualnych bledach.Wydaje mi sie,ze zarowno dziewczyny z duza nadwaga jak i te z duza niedowaga moga miec problemy z zajsciem w ciaze. Co wcale nie stanowi reguly.

renia
domi
2009-10-15

Czy planujemy ciaze czy nie to utrzymanie wlasciwej wagi jest wazne zawsze. Zbyt niska lub zbyt wysoka waga zdecydowanie nie jest obojetna dla naszego organizmu.Niestety oprocz sposobu odzywiania sie na nasza wage maja wplyw geny ,przemiana materii i tryb zycia.

domi

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55