Niewydolność szyjki macicy – objawy, leczenie

autor: Agata Cygan , 2020-03-12
Niewydolność szyjki macicy – objawy, leczenie
To prawdopodobnie najczęstsza przyczyna poronień oraz przedwczesnych porodów. Jakie objawy daje niewydolna szyjka macicy i czy mimo tej komplikacji możliwe jest szczęśliwe donoszenie ciąży?

Szyjka macicy stanowi kanał między macicą i pochwą, przez który dziecko przedostaje się na świat. Ma długość około 3 do 5 cm i w sytuacji prawidłowej zaczyna się skracać dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży. Wcześniej służy jako swoista blokada, chroniąca maleństwo przed wszelkimi drobnoustrojami z zewnątrz. Niestety, dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną rolę w czasie ciąży pełni ów element - zwiększając swój ciężar, coraz mocniej napiera na szyjkę...

Szyjka zbudowana jest z mało elastycznej tkanki łącznej, dlatego nietrudno o jej naruszenie. Niewydolność szyjki macicy może mieć różną formę - może dojść do rozwarcia szyjki, jej skrócenia, zbytniego rozpulchnienia lub zmiękczenia. Ryzyko niewydolności rośnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową produkcją kolagenu lub elastyny, zaburzeniami hormonalnymi bądź szyjka została uszkodzona w czasie wcześniejszych zabiegów (np. łyżeczkowanie). Istnieją również wrodzone wady szyjki, które predysponują do pojawienia się tego problemu.

Objawy niewydolności szyjki macicy

Z problemem niewydolności szyjki macicy spotykamy się najczęściej po 14-tym tygodniu ciąży, kiedy dziecko zaczyna rosnąć coraz szybciej. Niestety, przyszła mama często nie jest w stanie sama zaobserwować objawów tego powikłania. Jeśli się pojawiają, najczęściej są to:

  • napięcia i pobolewania brzucha,
  • ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
  • przedwczesne skurcze,
  • zwiększona ilość i gęstość wydzieliny z pochwy,
  • brązowe plamienia.
Na szczęście według obecnych zaleceń ciężarne powinny odwiedzać ginekologa mniej więcej raz na miesiąc, a to pozwala lekarzowi na szybką diagnozę problemu i odpowiednio wczesne wdrożenie koniecznych działań.

Jak wspomóc niewydolną szyjkę?

By zapobiec groźnym skutkom niewydolności szyjki macicy stosuje się obecnie dwie metody - zachowawczą i operacyjną. O tym, które rozwiązanie zastosować w danym przypadku, zawsze decyduje lekarz. Metoda zachowawcza polega na zastosowaniu tzw. pessara położniczego. To silikonowy krążek mający na celu odciążyć szyjkę macicy, a tym samym zapobiec dalszemu jej skracaniu. Pessar jest zakładany przez lekarza ginekologa w czasie wizyty kontrolnej - nie wymaga hospitalizacji ani nawet znieczulenia. Z racji tego, że krążek zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, zaleca się, by do końca ciąży przyszła mama stosowała zapobiegawczo globulki dopochwowe. Pessar wyjmuje się w okolicach 37. tygodnia, kiedy uznaje się ciążę za donoszoną.

Leczenie operacyjne polega na założeniu tzw. szwu okrężnego (inaczej szew McDonalda/Shirodkara). To nieco poważniejszy zabieg niż poprzedni - wykonywany jest pod pełną narkozą. Szew ma za zadanie wzmocnić ściany szyjki macicy i zbliżyć oddalone ściany kanału do siebie. To metoda bardzo skuteczna, ale - ze względu na swoistą inwazyjność - nie dostępna dla każdego. O ewentualnych przeciwwskazaniach pacjentkę informuje lekarz, sugerując w takiej sytuacji zastosowanie poprzednio omówionego rozwiązania.
------------
W każdym przypadku niewydolności szyjki macicy i bez względu na zastosowane rozwiązanie, przyszła mama powinna prowadzić oszczędny tryb życia, unikać aktywności fizycznej i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Często zaleca się ciężarnym leżenie. Opisane wyżej rozwiązania w większości przypadków dają ogromną szansę na szczęśliwe donoszenie ciąży.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55