Niezbędne badania po porodzie

autor: Paulina Wójtowicz , 2011-10-17
Niezbędne badania po porodzie
Wydaje ci się, że przez 9 miesięcy ciąży wyczerpałaś swój życiowy limit badań i wizyt lekarskich. Nic bardziej mylnego. Także po porodzie powinnaś poddać się niezbędnym badaniom, które pozwolą ci cieszyć się nową rolą w zdrowiu i spokoju. Oto plan działania.

Mama także ważna

Zanim dowiesz się, kiedy, gdzie i w jakim celu powinnaś udać się, by jako świeżo upieczona mama skontrolować stan swojego zdrowia, musisz pamiętać o tym, by nie wpaść w pułapkę. To bardzo niepozorna, malutka, różowa i słodko kwiląca zasadzka - twój maluch. A konkretniej - jego zdrowie. Choć jest sprawą najwyższej wagi i nie można go bagatelizować, w całym poporodowym zamieszaniu wokół tej maleńkiej istoty oraz niezbędnych badań czy szczepień, które musi przeżyć, łatwo zapomnieć o sobie. Nie chodzi jedynie o bagatelizowanie objawów dolegliwości czy schorzeń, ale także o zwykłe badania kontrolne, które pozwolą z czystym sumieniem zajmować się maluchem i odzyskać dobrą kondycję. Zajęcie się swoim samopoczuciem nie tylko nie stoi na przeszkodzie dbania o zdrowie i rozwój dziecka, ale stanowi też jego ważną część. Bo przecież zdrowa mama to najlepszy prezent dla każdego dziecka.

Ręka na pulsie, czyli wizyty kontrolne

Pierwsza po porodzie wizyta u ginekologa przypada na 6-7 tydzień po rozwiązaniu (4-5 jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie). Następne dopiero po pół roku i po zakończeniu karmienia.

Pierwszym specjalistą, do którego powinnaś udać się po porodzie, jest, naturalnie, ginekolog. Jego zadaniem jest skontrolowanie stanu twoich dróg rodnych (m.in. czy macica obkurcza się prawidłowo). Jeśli rodziłaś siłami natury, sprawdzi on proces gojenia się krocza i stan pochwy, w przypadku cesarki zaś - miejsca cięcia. Czas na wizytę u ginekologa przypada pod koniec połogu - mniej więcej w 6.-7. tygodniu po urodzeniu dziecka, a w przypadku cesarskiego cięcia nieco wcześniej - w miesiąc po porodzie. Kolejne wizyty przypadną wówczas pół roku po porodzie i po zakończeniu karmienia piersią. W zależności od tego, czy przed ciążą bądź w okresie jej trwania byłaś pod kontrolą innego specjalisty, powinnaś zaplanować inne wizyty. I tak przy kłopotach z hormonami, np. tarczycą, pamiętaj o kontroli u endokrynologa. Wizyta u diabetologa jest z kolei konieczna w przypadku, gdy w ciąży cierpiałaś na cukrzycę ciążową. Test tolerancji glukozy pozwoli nie tylko sprawdzić aktualny poziom cukru, ale też zasygnalizować poważniejszy problem, choćby zagrożenie cukrzycą typu 2. Kontrola jest obowiązkowa także przy problemach (nie tylko ciążowych) z niedokrwistością (potrzebny będzie hematolog lub internista) i żylakami (chirurg naczyniowy). Nie zapominaj także o swoim kręgosłupie. Ból pleców jest normalny w ostatniej fazie ciąży i tuż po porodzie, gdy organizm jest przeciążony zarówno zwiększoną masą ciała, jak i porodowym wysiłkiem. Jeśli jednak dokucza ci dłużej niż powinien lub odczuwasz nagłe „zrywy" bądź promieniowanie bólu krzyża w okolice nóg, obowiązkowo zgłoś się do ortopedy - być może są to poważniejsze dolegliwości, które będą wymagały leków i rehabilitacji.

Profilaktyka, czyli badania ogólne

Ogólne badania krwi i moczu powinny być wykonywane systematycznie - pozwala to zachować czujność i szybko zareagować w razie nieprawidłowości. Po ciąży powinnaś tym baczniej obserwować swój organizm, a nic nie pomaga na pojawiające się dolegliwości tak jak... profilaktyka. Badania, którym powinnaś się poddać tuż po połogu to morfologia krwi i badanie moczu (ogólne), następnie cytologia (pół roku po porodzie), USG piersi i narządu rodnego (gdy ustanie laktacja) oraz RTG i EKG klatki piersiowej po zakończeniu karmienia piersią.

Połogowe trudy, czyli pilna interwencja

Skoncentrowanie całej uwagi na dziecku u młodych mam prowadzi często do bagatelizowania wła-snych dolegliwości. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, bo ich konsekwencje mogą być poważne zarówno dla matki, jak i dziecka (szczególnie, gdy jest karmione naturalnie). Do najczęstszych połogowych schorzeń należą zapalenie piersi (objawiające się zaczerwienieniem sutka, bólem piersi, nasilającym się podczas karmienia, bólem głowy, a nawet gorączką), zakażenie rany poporodowej (gdy rana nie goi się, pojawiło się zaczerwienienie bądź wydzielina) oraz silne krwawienie (jest ono naturalne w pierwszych dniach po porodzie, jednak z tygodnia na tydzień wydzielina powinna zmienić barwę na jaśniejszą, aż w końcu zniknie całkowicie). Gdy tylko odczujesz objawy powyższych dolegliwości, dopadnie cię poważniejsze przeziębienie lub inna choroba, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55