Nocne karmienie - do kiedy?

autor: Agnieszka Kęsek , 2013-01-28
Nocne karmienie - do kiedy?
Nocne pobudki aby nakarmić maluszka bywają bardzo męczące. Chyba każda mama z utęsknieniem wygląda chwili, w której jej pociecha zacznie przesypiać całe noce. Dziecku, szczególnie noworodkowi, nocne podjadanie jest z kolei bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Nie można jednoznacznie ustalić momentu, w którym należy z tym skończyć. Do całonocnego spania można zacząć już przyzwyczajać kilkumiesięczne dziecko.

Nocne podjadanie

Im dziecko mniejsze, tym ważniejsze jest dla niego nocne karmienie. Przez pierwszych sześć tygodni życia to bardzo istotny element rozwoju maluszka. Noworodek ma bardzo mały żołądek, a więc szybko robi się znów głodny. Waśnie dlatego w pierwszym okresie życia dziecka przerwa między karmieniami nie powinna wynosić więcej niż 3-4 godziny. Gdy więc maluszek śpi, należy go obudzić.

Kiedy dziecko skończy dwa miesiące może zacząć przesypiać 5-6 godzin i jest to w takim wieku dopuszczalna przerwa pomiędzy posiłkami.

Przy tym wszystkim trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest bardziej kaloryczne niż naturalne i syci na dłużej. Dlatego przy podawaniu tego drugiego przerwy między karmieniami będą krótsze.

Mleko dzienne, mleko nocne

Okazuje się, że naturalne mleko z piersi podawane dziecku w nocy różni się od tego, które nasz maluch otrzymuje za dnia. To „nocne" ma więcej kalorii i dodatkowo obfituje w ważny składnik - nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki takiemu składowi mleka maluch rośnie i rozwija się zdrowo.

Kiedy skończyć karmić nocami?

Odzwyczajać dziecko od nocnego jedzenia należy stopniowo. Noworodek je najczęściej, ale im maluch starszy, tym dłuższe mogą być przerwy między posiłkami. To, kiedy dziecko zacznie przesypiać całe noce i nie będzie trzeba go wtedy karmić jest sprawą indywidualną. Warto jednak zdać sobie sprawę, że przy podawaniu tylko i wyłącznie mleka naturalnego większość dzieci żąda nocnego posiłku przez cały okres karmienia piersią.

Ważne, aby, oduczając dziecko budzenia się na jedzenie, obserwować je. Jeśli malec liczący sobie już kilka miesięcy prawidłowo przybiera na wadze, można powoli zacząć go odzwyczajać. Przesypiania całych nocy warto zacząć uczyć nasze dziecko, gdy skończy trzy miesiące. Roczny maluch nie powinien już jadać w nocy.

Jak odzwyczaić dziecko od jedzenia w nocy?

Przede wszystkim należy zadbać by dziecko przed snem zjadło obfity posiłek. Można np. wieczorem nakarmić malucha kilka razy, w tym raz przed samym snem lub... w jego trakcie (odruch ssania wywoła samo położenie końcówki smoczka lub brodawki w ustach śpiącego dziecka - dodatkowo nie trzeba wtedy prowokować odbijania, bo jedząc przez sen maluch nie połyka powietrza).

Trzeba także pamiętać, że nie za każdym razem gdy dziecko budzi się w nocy chodzi mu o jedzenie. Czasem wystarczy je pokołysać czy pogłaskać, a szybko się uspokoi.

Zagrożenia nocnego karmienia

Zbyt długie zwlekanie z oduczeniem dziecka nocnego jedzenia jest nie tylko męczące dla mamy, ale (w przypadku karmienia butelką) niezdrowe dla dziecka. Może bowiem powodować u starszego niemowlaka próchnicę. Aby tego uniknąć należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka jeszcze zanim wyrosną mu zęby. Prostym sposobem jest przemywanie wnętrza ust malucha po każdym karmieniu jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ania
2018-10-22

Karmienie butelką może wywołać próchnicę? :)))
Próchnica bierze się z niewłaściwej higieny jamy ustnej, a o tę higienę trzeba dbać bez względu na to w jaki sposób się karmi.
Głównym sprzymierzeńcem próchnicy jest cukier - w przypadku mleka laktoza - a tej jest nawet więcej w mleku kobiecym.

~Ania

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
WWC
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55