Nowe świadczenie rodzicielskie od 2016 roku

autor: Agata Cygan , 2015-07-02
Nowe świadczenie rodzicielskie od 2016 roku
Już od początku przyszłego roku pojawić ma się nowe udogodnienie dla rodziców. Wyjaśniamy, na czym będzie polegało i kto dokładnie będzie miał do niego prawo.

Wysokość świadczenia

Świadczenie ma polegać na wypłacie w wysokości jednego tysiąca złotych netto każdego miesiąca. Co ważne, ma być wypłacane w takiej kwocie niezależnie od dochodu rodziców, a więc wysokość ich pensji nie będzie wpływała na wysokość świadczenia - kwota 1000 zł netto ma być niezmienna.

Istnieje jedna sytuacja, w której wysokość świadczenia zostanie obniżona o połowę - stanie się tak w przypadku, jeśli rodzice pobierający świadczenie znajdą pracę w pierwszym roku po urodzeniu dziecka. Nie należałoby jednak traktować tego jako „karę", ale raczej udogodnienie dla rodziców - mimo regularnej pracy i wynikających z niej uprawnień, zachowują prawo do części świadczenia.

Czas trwania świadczenia

Pieniądze mają być wypłacane przez 12 kolejnych miesięcy po urodzeniu się dziecka, czyli do jego pierwszych urodzin.

Czas wypłacania świadczenia ulegnie wydłużeniu w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie - wówczas pieniądze będą przysługiwać rodzicom aż do 71 tygodni. W przypadku adoptowania dziecka - do ukończenia przez nie 7 roku życia.

Dla kogo?

Świadczenie przeznaczone jest dla rodziców, którzy nie posiadają umowy o pracę, a więc:

  • osób bezrobotnych (zarejestrowanych jako bezrobotne),
  • studentów,
  • rolników (ubezpieczonych w KRUS),
  • pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.

Podsumowując, świadczenie przeznaczone jest dla osób, które nie są uprawnione do korzystania z urlopów rodzicielskich z uwagi na rodzaj pracy (rodzaj umowy o pracę) lub jej brak. Do pobierania świadczenia uprawniony będzie jeden rodzic, ale będzie można wymienić się uprawnieniem do jego pobierania po pierwszych 14 tygodniach - analogicznie do urlopu macierzyńskiego.

Co ważne, świadczenie ma przysługiwać również rodzicom tych dzieci, które przyjdą na świat przed wejściem w życie nowej ustawy - jeśli np. dziecko urodzi się 1 października 2015 r., rodzice mogą pobierać pieniądze przez 9 kolejnych miesięcy.

Dla kogo nie?

Warto jednak wiedzieć, że do świadczenia nie będą uprawnione osoby, zdolne do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Również w sytuacji, gdy tylko jedno z rodziców będzie uprawnione do tego zasiłku, drugie nie będzie mogło skorzystać ze świadczenia. Świadczenie nie przysługuje również osobom, posiadającym prawo do korzystania ze świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach, niż powszechny system ubezpieczeniowy (jak np. funkcjonariusze służb mundurowych).

Warunki otrzymania świadczenia

Świadczenie nie będzie przyznawane automatycznie - w celu jego otrzymania rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek w okresie do 3 miesięcy od urodzenia dziecka. Jeśli nie dokonają tego w ustalonym terminie, wówczas nie utracą zupełnie prawa do świadczenia, ale pieniądze będą przysługiwać im dopiero od momentu złożenia wniosku. Nie będzie też możliwości wypłacenia pieniędzy za poprzednie miesiące.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Hag
2016-02-23

Świadczenie nie przysługuje również osobom, posiadającym prawo do korzystania ze świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach, niż powszechny system ubezpieczeniowy (jak np. funkcjonariusze służb mundurowych). - Ciekawi mnie, skąd taka niesprawiedliwość. Studentki i bezrobotne (takie, które nigdy nie pracowały) nie dołożyły ani złotówki do wspólnego budżetu dostaną; lenie, którym się robić nie chce- dostaną, ale partner/partnerka funkcjonariusza, który służy państwu nie dostanie? Jacyś gorsi jesteśmy? To jest krzywdzące niezmiernie.

~Hag

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55