Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie

autor: Agata Cygan , 2015-06-11
Nowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie
Czy wiecie, że od połowy maja obowiązują nas nowe zasady przewożenia dzieci w samochodach? Sprawdźcie koniecznie, co się zmieniło!

Wzrost zamiast wieku

Do tej pory granicę przewożenia dzieci w foteliku wyznaczał ich wiek. Montowanie specjalnego siedziska było konieczne w przypadku dzieci do lat 12. Obecnie na prowadzenie wysuwa się w tej kwestii kryterium wzrostu - na tylnym siedzeniu i z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika można przewozić dzieci o wzroście co najmniej 135 cm - bez względu na ich wiek. Chodzi tu jednak o przypadki, kiedy ze względu na masę/wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub urządzenia przytrzymującego, spełniającego obowiązujące warunki techniczne. Na swobodne podróżowanie na przednim siedzeniu - bez fotelika, maluch musi poczekać do osiągnięcia kolejnych 15 cm (dozwolone od 150 cm wzrostu).

Tyłem nie pojedzie

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli w samochodzie jest zainstalowana poduszka powietrzna pasażera i jest ona aktywna, nie wolno nam przewozić dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu. Do tej pory było to dopuszczalne i często wykorzystywane w sytuacji, kiedy mama czy tata podróżowali wyłącznie z dzieckiem. Wówczas mieli go stale na oku, a i dziecko, które obserwowało rodzica, prawdopodobnie czuło się podczas jazdy znacznie bezpieczniej.

Bez fotelika? Tylko trzecie w kolejce

W nowych zasadach znalazł się też zapis, mówiący o możliwości przewożenia trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lata bez fotelika na tylnym siedzeniu. Jest to dopuszczalne tylko w przypadku, gdy w pojeździe - na tylnym siedzeniu jest już dwójka innych dzieci, a konstrukcja auta nie pozwala na zainstalowanie tam trzeciego, środkowego fotelika. Dziecko siedzące bez fotelika musi mieć oczywiście zapięte pasy bezpieczeństwa.

Bez fotelika mogą również podróżować dzieci z ważnym zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym przeciwwskazanie do stosowania fotelika.

Masz auto bez pasów albo zły fotelik? Zostaw dziecko w domu!

Zgodnie z nowelizacją ustawy, niemożliwe jest przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa (np. pojazdami zabytkowymi!) Większą uwagę musimy także przykładać do wyboru samego fotelika. W nowych zasadach zawarto informację, że musi on być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać wszystkie warunki techniczne, określone w przepisach Unii Europejskiej lub Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem fotelika.
--
Rodzice, którzy nie zastosują się do powyższych zasad mogą liczyć na kary w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

marzenagr
2015-07-21

Dzień dobry. Bardzo dobry artykuł. Rodzice powinni wiedzieć, co i jak. Znalazłam też fajny artykuł dotyczący bezpiecznego transportu dzieciaczków: http://matczyna.pl/foteliki-samochodowe/zpx/jak-bezpiecznie-przewozic-dziecko.html . Również polecam go innym rodzicom.

~marzenagr

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55