Nowotwór w spadku?

autor: Anna Dukat , 2010-12-02
Nowotwór w spadku?
Pozytywny wynik testu ciążowego dla większości z nas jest radosną nowiną. Jednak w przypadku kobiety z nowotworem może brzmieć jak wyrok śmierci. Czy aby na pewno słusznie? Przy dzisiejszym rozwoju medycyny choroba nowotworowa nie musi odebrać radości macierzyństwa. Co więc warto o niej wiedzieć?

Rak a ciąża

Rak nie jest niczym innym niż nieprawidłową tkanką. Może powstać na każdym etapie rozwoju organizmu (nawet w okresie prenatalnym). Dla układu immunologicznego organizmu matki dziecko jest ciałem obcym. Dokładnie tak jak guz czy pasożyt, obejmuje strategię przetrwania opartą na oszukiwaniu odporności organizmu matki. Współwystępowanie ciąży i nowotworu dla wielu osób wydaje się być wykluczone - nic bardziej mylnego!

Dziedziczność nowotworu

Dla przyszłej mamy z nowotworem najbardziej problematycznym zagadnieniem jest dziedziczność raka. Okazuje się jednak, że wpływ na powstanie komórek nowotworowych w znacznej mierze mają czynniki epigenetyczne, takie jak:

  • spaliny samochodowe,
  • promieniowanie,
  • mykotoksyny,
  • oraz nieco rzadziej wirusy.

Warto zwrócić uwagę, że czynniki te stanowią aż 90-95% wszystkich czynników rakotwórczych. Ponadto, na ich działanie narażone są w równym stopniu dzieci kobiet zdrowych, jak i cierpiących na raka. W tej sytuacji czynniki genetyczne schodzą na dalszy plan, gdyż stanowią tylko pozostałe 5-10%.

Leczenie w czasie ciąży

Rokowanie w raku w większości przypadków u kobiet w ciąży jest podobne do rokowania u osób poza tym okresem.

Leczenie nowotworu oraz badania pod tym kątem w okresie ciąży budzi wiele kontrowersji, co w znacznej mierze wynika z niewiedzy. Operacyjne usunięcie nowotworu może przebiec zupełnie bezinwazyjnie, podobnie sytuacja wygląda w przypadku chemioterapii, mastektomii, kolposkopii i biopsji. Wbrew obiegowym opiniom, podczas ciąży chemioterapię można przeprowadzić w pełnym zakresie, bez narażania płodu na ryzyko uszkodzenia. Co więcej, w wielu przypadkach właśnie w ciąży chemioterapia jest lepiej przyswajalna przez organizm, a skutki uboczne słabiej odczuwalne, w związku z czym nie ma potrzeby obniżania dawki leku. Pomimo że istnieją metody leczenia niewskazane u kobiet w ciąży (np. leczenie hormonalne czy radioterapia), dylemat „aborcja czy odroczenie leczenia?" przestaje mieć rację bytu. Rokowanie w raku w większości przypadków u kobiet w ciąży jest podobne do rokowania u osób poza tym okresem.

Grupa podwyższonego ryzyka

Oczywistym jest, że dziecko kobiety chorującej na nowotwór powinno zostać objęte specjalną opieką medyczną - znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby, więc wskazane są odpowiednie działania profilaktyczne. W związku z tym przeprowadza się badania predyspozycji genetycznych mające za zadanie wykrycie mutacji zwiększających ryzyko zachorowania i ewentualnie jak najwcześniejsze podjęcie leczenia.

Wsparcie

Z myślą o przyszłych mamach z chorobą nowotworową powstała fundacja ‘Rak'n'roll'. Jej założycielką jest doświadczona w tym zakresie Magda Prokopowicz. Wsparcie kobiet o podobnych troskach oraz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań każda mama znajdzie na witrynie internetowej fundacji. Świadomość, że nie jest się osamotnionym z problemem jest w tym przypadku bardzo ważna, a nawet najzłośliwszy rak nie musi odebrać radości z macierzyństwa.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Sabinka
2010-12-03

Dlatego to co trzeba cenic najbardziej to zdrowie.
Ja obawiam sie badania piersi bo nigdy nie robiłam i obawiam sie jakis zmian,
Ale zawsze obiecuję sobie że się w koncu wybiorę.

~Sabinka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55