Nowy rok szkolny - terminy, święta, wolne

autor: Agata Cygan , 2017-09-04
Nowy rok szkolny - terminy, święta, wolne
Wakacje jak zawsze czmychnęły niepostrzeżenie - ani się obejrzeliśmy, a tu już trzeba prasować eleganckie sukienki i gustowne marynarki. Sprawdziliśmy dla was, jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny!

Tym razem nie pierwszy!

Mimo, że 1 września w tym roku wypada w dzień powszedni, Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło przedłużyć dzieciom wakacje aż o trzy dni - zamiast w piątek, 1 września, dzwonek zadzwoni po raz pierwszy 4 września, w poniedziałek. Być może niektórzy jeszcze nie wiedzą, ale zgodnie z zasadą wprowadzoną przez MEN, jeśli 1 września wypada właśnie w piątek bądź w dzień wolny od pracy, wówczas rozpoczęcie roku szkolnego przenosi się na pierwszy poniedziałek września. Można więc podejrzewać, że ostatni weekend wakacji zostanie(został) w tym roku wyjątkowo doceniony i maksymalnie wykorzystany!

Dłuższe przerwy świąteczne

Mimo, że w większości źródeł znajdziemy informację, iż zimowa przerwa świąteczna trwać będzie już od 23 grudnia, warto zauważyć, że mówimy tutaj o sobocie - w obecnym systemie edukacyjnym tak czy inaczej wolnej od lekcji. Przerwa od zajęć szkolnych rozpocznie się więc tak naprawdę dopiero 25 grudnia - w związku z tym, że Wigilia Świąt Bożego Narodzenia tym razem przypada na niedzielę. Tak jak co roku, wolne potrwa do aż końca grudnia i o jeden dzień dłużej - lekcje wystartują na nowo 2 stycznia, we wtorek. Świąteczna przerwa wiosenna rozpocznie się z kolei 29 marca (Wielki Czwartek) i potrwa do 3 kwietnia (wtorek). Oczywiście jak co roku wolne od zajęć szkolnych będą też dni, w czasie których przeprowadzane są rekolekcje wielkopostne (terminy zależą od poszczególnych placówek).

Inne święta

Niestety, w tym roku nauczyciele będą obchodzić swoje święto w sobotę (14 października), w związku z czym z tej akurat okazji wolnego nie będzie. Pierwsze święto, które wiąże się z przerwą od zajęć szkolnych to listopadowe Wszystkich Świętych, które jak co roku ma miejsce już 1 listopada (środa). Dzień Niepodległości świętować będziemy w sobotę, co oznacza, że 11 listopada na wolne nie ma co liczyć. Podobnie będzie ze Świętem Trzech Króli (6 stycznia), które także przypada na sobotę. Nie powinno to jednak przeszkadzać tym uczniom, którzy już 15 stycznia rozpoczynają zimowe ferie (więcej o tym poniżej). Maj w tym roku na szczęście nie zawodzi: Święto Pracy (1 maja) obchodzimy we wtorek, zaś Święto Konstytucji (3 maja) w czwartek, co wiąże się z kolejnymi dniami bez zajęć. 31 maja świętować będziemy z kolei Boże Ciało - w związku z tym, że przypada ono na środę, również ostatni dzień miesiąca uczniowie spędzą poza szkołą.

Ferie zimowe

Ferie zimowe rozciągają się między 15 stycznia i 25 lutego. Pierwsi w tym roku na zimowe wakacje wyjadą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego - mają na to czas od 15 do 28 stycznia. Druga tura obejmie województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie - ferie będą trwać dla nich od 22 stycznia do 4 lutego. 29 stycznia dołączą do nich uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego - dla nich ferie skończą się 11 lutego. Między 12 a 25 lutego z zimowej przerwy cieszyć się będą z kolei województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie. Warto oczywiście pamiętać, że w czasie ferii szkoły organizują dla uczniów zajęcia na świetlicach - można z nich skorzystać szczególnie, jeśli rodzice czy dziadkowie nie są w stanie zająć się dziećmi przez całe dwa tygodnie wolnego.

Egzaminy

Egzamin gimnazjalny odbędzie się w dniach 18 - 20 kwietnia. Na początku uczniowie zmierzą się z częścią humanistyczną, następnie matematyczno - przyrodniczą, w ostatnim zaś dniu - z językiem obcym. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 4 maja (język polski) i będzie trwał aż do 23 maja (oczywiście nie dla wszystkich uczniów, wszystko zależy od tego, jakie przedmioty zdecydują się zdawać na maturze). Po egzaminie z języka ojczystego przyjdzie czas na matematykę (7 maja) oraz język angielski (8 maja). Pełną rozpiskę maturalną dla absolwentów wszystkich szkół znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej CKE. Dla uczniów z niższych klas liceum pierwsze dni matury wiązać się będą zapewne ze zwolnieniem z zajęć szkolnych.

Koniec roku szkolnego 2018

Koniec roku szkolnego 2018 przypada na 22 czerwca (piątek). Oczywiście nie wszyscy uczniowie posiedzą w szkolnych ławkach tak długo - zakończenie zajęć dydaktycznych w klasach najwyższych w szkołach gimnazjalnych przewiduje się już na 27 kwietnia 2018 r. Warto też zauważyć, że w ostatecznym rozrachunku rok szkolny 2017/2018 wcale nie prezentuje się najgorzej - z infografiki przygotowanej przez MEN wynika, że podczas kiedy uczniowie spędzą w szkolnych ławkach 187 dni, aż 178 będą przebywać poza szkolnymi murami - to prawie tyle samo!

Zauważmy też, że dyrektorzy szkół (w porozumieniu z radą szkoły) mogą skorzystać z prawa do ustalenia dodatkowych dni wolnych od zajęć. Od nowego roku szkolnego szkoły podstawowe mają mieć do dyspozycji 8 takich dni (wcześniej 6), zaś w liceach ogólnokształcących oraz technikach pozostaje do dyspozycji maksymalnie 10 dni. Życzymy uczniom, by przełożeni podeszli do tej kwestii jak najbardziej łaskawie!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55