Odblaskowe ubrania to nie moda - to konieczność!

autor: Agata Cygan , 2015-01-05
Odblaskowe ubrania to nie moda - to konieczność!
Od września osoby przebywające poza obszarem zabudowanym muszą mieć ze sobą odblaski. I wcale nie chodzi wyłącznie o dzieci!

Bezpieczny, bo widoczny!

Trwająca właśnie ogólnopolska kampania „Bezpieczny, bo widoczny" ma na celu uświadomienie rodzicom, że odblaskowe elementy w codziennym stroju dziecka to jeden z podstawowych elementów zapewniających im bezpieczeństwo na drodze. Jak wynika ze statystyk, najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce w okresie jesienno-zimowym - w październiku, listopadzie i grudniu - po zmroku oraz na terenach niezabudowanych.

Odblask - niejedno ma imię

Mimo, że wielu z nas słysząc „odblask" ma przed oczami żółty czy pomarańczowy pasek owinięty wokół ramienia albo dyndające na tornistrze fluorescencyjne kółeczko, współczesne odblaski zmieniły zupełnie swój wizerunek. W sklepach możemy znaleźć bardzo szeroki asortyment odblaskowych ubrań i akcesoriów dla dzieci - buty, kurtki, czapki, rękawiczki czy szaliki, a także opaski czy smycze. Co najważniejsze, za bezpieczeństwo wcale nie musimy dodatkowo płacić - cena ubrań z odblaskami jest podobna do tych bez. Najlepiej, by świecące elementy znajdowały się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas odblaski dają optymalne efekty.

Okazuje się jednak, że to te pierwsze (buty) wiodą zdecydowany prym, bo - jak zauważają specjaliści - chronią najbardziej. Stopy są w ciągłym ruchu, a dzięki temu idące w odblaskowych butach dziecko jest widoczne dla kierowców z dużej odległości (200-250 metrów). Pieszy, nieposiadający fluorescencyjnych dodatków, jest widziany dopiero z 20-30 metrów.

Co na to dzieci?

O ile my sami nie byliśmy szczególnie zadowoleni, kiedy rodzice naklejali nam na ramię czy tornister świecącą naklejkę, nasze dzieciaki podchodzą do sprawy zdecydowanie poważniej. Skąd w ich taka świadomość? Prawdopodobnie wynika z faktu, że odblaskowe ubrania są dziś po prostu ładne - wyglądają modnie i stylowo.

Do mocnych neonowych kolorów przekonują także projektanci - ubrania w tzw. barwach fluo nadal są modne na wybiegach. Wprawdzie królują szczególnie w ciepłych miesiącach, kiedy doskonale podkreślają opaleniznę, ale to nie znaczy, że nie możemy zachować kawałka lata właśnie na okres jesienno-zimowy.

To nie moda – to obowiązek!

O ile ubrania z odblaskowymi elementami w ostatnim czasie stały się wśród dzieci i rodziców dość popularne - właśnie z uwagi na wygląd, dzisiaj - oprócz walorów estetycznych, pojawia się jeszcze jeden argument za ich noszeniem. Od września br. ich zakładania wymaga prawo (do tej pory obowiązek dotyczył jedynie dzieci w wieku do 15 lat). W przypadku ewentualnego wypadku z udziałem pieszego, jeśli osoba ta nie ma na sobie odblasku, ubezpieczyciel może zmniejszyć wysokość odszkodowania z polisy OC kierowcy. Nie potrzeba jednak wypadku, by zapłacić za swoją nieostrożność - za poruszanie się po zmroku w rejonie niezabudowanym bez odblasku grozi mandat karny - nawet do 3 tysięcy złotych (realnie - od 20 do 500 zł). Rzeczywisty wymiar kary ma być adekwatny do zagrożenia, jakie niewidzialny pieszy stwarza na drodze.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

momiii
2016-04-05

Młodsze dzieci są zachwycone odblaskami. Tylko trzeba dbać o to aby był to nawyk a nie tylko gadżet na kilka tygodni. Coraz więcej osób używa odblasków i kamizelek odblaskowych co zwłaszcza widać u motocyklistów. Ostatnio kupiłam kilka kamizelek odblaskowych o bardzo dobrej jakości w http://www.lubmar-odblaski.pl/ . Można je zawsze mieć ze sobą bo zmieszczą się wszędzie.

~momiii
kajka
2018-05-24

Jestem kierowcą i uważam że noszenie kamizelek odblaskowych podnosi bardzo bezpieczeństwo pieszych i osoby bez odpowiedniego oznakowania powinni być ukarani mandatem .Poczytajcie tutaj https://zaplacmandat.pl/warto-wiedziec/jakie-sa-rodzaje-mandatow-karnych

kajka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55