Odstawiamy pieluchy – czyli jak przeprowadzić trening czystości

autor: Karolina Jędras , 2012-03-22
Odstawiamy pieluchy – czyli jak przeprowadzić trening czystości
Pierwsze lata życia dziecka to ciągła nauka – pierwszy krok, nauka mówienia, poznawanie świata. Ważnym punktem na mapie rozwojowym naszej pociechy jest nauka korzystania z nocnika / toalety a nie pieluchy. Jak pomóc dziecku opanować tę czynność? Kiedy należy zacząć trening czynności i co zrobić, gdy maluch usilnie nie chce się tego nauczyć?

Czy nadszedł już ten czas?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy jest dobry czas na odstawienie pieluch. Przyjmuje się, że próby można zacząć od 18 miesiąca życia. Czas ten nie jest przypadkowy - mniej więcej wtedy dziecko dojrzewa psychicznie i fizycznie (zaczyna opanowywać zwieracze i mięśnie Kegla). Oczywiście nie jest to magiczna granica przed którą dziecko się nie nauczy, czy po której musi to już umieć. Czas nauki trwa od 18-36 miesiąca i to jest naturalne. Różnice czasowe wynikają z procesu rozwijania się dziecka, dlatego to rodzic musi odkryć moment, kiedy jego pociecha będzie gotowa do odstawienia pieluch. Nie warto kierować się przy podejmowaniu decyzji tym, co umieją już inne znajome dzieci. Warto pamiętać, że zbyt wczesna nauka może spowodować zablokowanie się dziecka i niechęć do dalszych kroków.

Skąd więc mamy wiedzieć, że nasze dziecko już dojrzało?

Dziecko jest gotowe, gdy wykonuje proste polecenia, dobrze stoi i chodzi.

Przede wszystkim musi mieć opanowane perfekcyjnie inne czynności - jak chodzenie, stanie, trzymanie przedmiotów. Przydatne jest to po to, by nic nie odwracało uwagi dziecka przy próbach nauki sikania do nocnika. Jeśli będzie się ono przewracać, nie nauczy się niczego innego. Dodatkową wskazówką dla rodziców jest systematyczność fizjologii pociech. Do tej pory maluch sikał i wypróżniał się często i o nieregularnych porach. Jeśli zauważysz, że te pory się normują, jesteś w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi, to znak, że można zacząć próby. W pewnym wieku dziecko daje nam znać także swoją mimiką i zachowaniem, że „coś" mu się chce. Dziecko jest gotowe na naukę wtedy, gdy przeszkadza mu mokra pielucha, gdy wykonuje proste polecenia i regularnie ma suchą pieluchę dłużej niż 2 godziny. Podsumowując pociecha musi umieć już chwilę powstrzymać potrzebę, identyfikować ją z tym co się po niej dzieje.

Kiedy nie zaczynać treningu czynności?

Złymi momentami na rozpoczynanie nauki czystości są chwile trudne dla dziecka. Może to być zarówno czas, kiedy jest ono chore jak i gdy poważnie choruje mu ktoś bliski. Nasza pociecha nie powinna zaczynać nauki ostatecznej samodzielności, gdy spodziewamy się kolejnego potomka lub mamy noworodka w domu. Dziecko przeżywa wtedy fakt, że rodzice nie poświęcają mu już tyle uwagi co kiedyś i jest zazdrosne, a to prowadzi do buntu nie będącego naszym sprzymierzeńcem. Naukę lepiej odłożyć na później także wtedy, gdy się przeprowadzacie lub rozwodzicie.

Oswajanie wroga

By ułatwić naukę przydadzą się ładne i kolorowe akcesoria - najlepiej jest pozwolić dziecku samemu wybrać nocnik lub nakładkę na sedes. Jednak niedobra jest i przesada - w końcu to nie ma być zabawka, więc zbytnia ilość gadżetów nie jest dobra. Na początek pozwól dziecku oswoić się z nowym sprzętem. Jeśli boi się ono, że do niego wpadnie to znak, że nie jest jeszcze dojrzałe. Warto też zacząć nazywać czynności, które ma wykonywać. By słowa takie jak siku, kupa - nie wywoływały konsternacji czy śmiechu zarówno dziecka jak i nas.

Oprócz naszej wytrwałości i systematyczności w nauce sikania przydadzą się rozmowy z dzieckiem o tym, jakim jest teraz dużym chłopcem / dziewczynką. Oswajanie czynności fizjologicznych można także przeprowadzić wykorzystując książeczki dla dzieci o tej tematyce i zabawki - możemy sadzać misie i lalki na nocniku. Niezbędna będzie także prosta instrukcja obsługi - wytłumacz maluchowi jak działa nocnik i co się na niego robi. Na początku warto sadzać na nim dziecko w ubranku.

 

Rady

Absolutnie zakazane jest mówienie o kupie / siku jako czymś złym i brzydkim, ponieważ w ten sposób zniechęcimy dziecko i sprawimy, że będzie się ono wstydziło własnej fizjonomii. Nie powinniśmy także nigdy ponaglać malucha oraz doprowadzić do sytuacji, kiedy wstrzymuje swoje potrzeby (prowadzi to do zapaleń i zaparć). Nie poddawajmy się presji i nie zmuszajmy do nauki dziecka niegotowego. Lepiej odsunąć naukę o miesiąc, dwa, niż wyrządzić mu psychiczną szkodę. Naukę warto zacząć wiosna i latem, kiedy pogoda stanie się naszym sprzymierzeńcem - dziecko może wtedy biegać po podwórku bez pieluszki. Także w domu, gdy zdarzy się mały wypadek, łatwiej będzie je przebrać i mniej będzie ubrań do prania.

Oprócz fizycznej i psychicznej dojrzałości dziecka konieczna jest nasza cierpliwość i systematyczna nauka malucha. Należy też pamiętać, że odstawianie pieluch w nocy to proces dużo dłuższy niż rezygnacja z nich w dzień.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Mamamija
2012-10-07

"bedzie sie wstydzic wlasnej FIZJONOMII"????!!! A to twarza bedzie siusiu robic??!

~Mamamija
Owca
2018-05-13

Ktoś tu chyba ma problemy ze słownikiem...

~Owca

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55