Opieka medyczna bez ubezpieczenia

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-09-27
Opieka medyczna bez ubezpieczenia
Nie zawsze w momencie zajścia w ciążę kobiety są związane umową o pracę, a za co tym idzie ubezpieczone zdrowotnie. Ale o ile pojedyncze prywatne wizyty u lekarza nie nadwyrężają aż tak mocno ich kieszeni, to już na prywatny poród nie mogą sobie pozwolić. Co robić, gdy termin porodu zbliża się, a my nie mamy ubezpieczenia, bo nie jesteśmy zatrudnione lub pracujemy w wolnym zawodzie?

Prawo jest po Twojej stronie…

Każda kobieta w ciąży ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej przez całe dziewięć miesięcy stanu błogosławionego oraz sześć tygodni połogu - tak mówi ustawa z 24 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Faktu tego nie zmienia brak ubezpieczenia, wynikający z braku zatrudnienia lub zatrudnienia, nie obejmującego ubezpieczenia zdrowotnego. Podobnie w przypadku opieki zdrowotnej, udzielanej dzieciom do 18. roku życia - one także mają prawo do przyjęcia bez ubezpieczenia.

… ale placówki medyczne – już nie

Kobietom w ciąży i połogu przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Odmowa udzielenia pomocy w szpitalu jest bezprawna.

Wiele kobiet, szczególnie nie pracujących lub pracujących w wolnych zawodach (opartych o umowę na zlecenie, umowę o dzieło czy kontrakt) obawia się pobytu w szpitalu, mimo iż znają swoje przywileje. Niestety, jak okazuje się w praktyce, słusznie. Szpitale i publiczne placówki obchodzą prawo szerokim łukiem, odsyłając ciężarne do kolejnych szpitali. Choć proceder ten jest bezprawny, większość pacjentek nie walczy o swoje ustawowe prawo i odchodzi w poszukiwaniu kolejnej przychodni lub z rezygnacją zwraca się o pomoc do placówek prywatnych. Jeżeli więc przydarzy ci się, że szpital - ignorując twój stan - zażąda dowodu ubezpieczenia i odmówi udzielenia opieki medycznej w przypadku, gdy go nie posiadasz, zażądaj odmowy na piśmie i zwróć się ze sprawą do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rozwiązania alternatywne

O bezpłatną opiekę medyczną nie muszą martwić się ani ciężarne, ani dzieci do 18. roku życia, jeśli mąż i ojciec dziecka pracuje i jest ubezpieczony. Jego ubezpieczenie obejmuje bowiem całą rodzinę. Zdarza się jednak, że kobieta zamierza samotnie wychowywać dziecko, żyje w związku niezarejestrowanym prawnie lub jej partner także wykonuje wolny zawód. Co robić w takiej sytuacji? Wiele kobiet przezornie, jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko, szuka pracy i korzysta później z przysługujących jej praw; inne rejestrują się w Urzędzie Pracy jako bezrobotne, przyjmują zasiłek, a ich składki ubezpieczeniowe są odprowadzane automatycznie przez odpowiadający za to organ. Dodatkowo, osoby pracujące na własny rachunek, mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą i również korzystać z ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych. Rozwiązanie to jest jednak mało powszechne z prostej przyczyny - dochody są zwykle nieregularne, trudno więc planować jakiekolwiek wydatki długoterminowo.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

kinga
2010-09-27

Witam.
Wydaje mi sie ,ze bardzo malo nieubezpieczonych kobiet ciezarnych wie ,ze bezplatna opieka medyczna im sie nalezy. Czesto zostawiaja naprawde nie male pieniadze w gabinetach prywatnych zamiast przeznaczyc je na siebie i malenstwo.
Kinga

~kinga
ela
2010-09-28

Witam wszystkich.
Wlasnie to jest najgorsze ,ze mimo iz prawo jest po stronie kobiety ciezanej to szpitale i osrodki zdrowia bazuja na jej niewiedzy i zamiast pomoc odsylaja gdzies indziej. Byle tylko pozbyc sie problemu.
Pozdrawiam .Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55