Opuchlizna i obrzęki w ciąży

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-06-10
Opuchlizna i obrzęki w ciąży
Obrzęki to jeden z najczęstszych objawów III trymestru ciąży. Ciężki brzuch, przygotowujący się do porodu organizm i przemęczenie przyszłej mamy sprawiają, że nogi wydają się być z ołowiu, a ręce męczą się szybciej niż zwykle. Skąd bierze się opuchlizna ciążowa i jak sobie z nią radzić?

Ciężko!

Większość świeżo upieczonych mam na pytanie, który okres ciąży był dla nich najtrudniejszy, odpo-wiada, że I trymestr. Wybuchowa mieszanka hormonów, powodująca zmienne nastroje i przykre dolegliwości (jak mdłości czy zgaga), a także burza myśli, związana z nowymi wyzwaniami, sprawiają, że jest to czas trudny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Okazuje się jednak, że końcówka ciąży „depcze" I trymestrowi „po piętach". Ciężki brzuch utrudnia poruszanie się, obciąża kręgosłup i stawy, a zbliżający się termin rozwiązania powoduje stres i lęk. Do tych wszystkich dolegliwości dochodzą jeszcze te okropne obrzęki, które bez względu na aurę atakują ze zdwojoną siłą właśnie wtedy. Skąd się biorą?

Przyczyny obrzęków

Obrzęki powstają na skutek groma-dzenia się w tkankach wody. Organizm zabezpiecza się w ten sposób na wypadek dużej utraty płynów (w szczególności krwi) podczas porodu.

Opuchlizna, pojawiająca się najczęściej w okolicach nadgarstków oraz łydkach i wokół kostek u stóp, jest naturalną reakcją organizmu na wyzwanie, które go czeka podczas porodu. Utrata krwi w kulmi-nacyjnym punkcie ciąży jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia kobiety, dlatego organizm o wiele wcześniej zaczyna gromadzić płyny, którymi uzupełni powstałe braki.

Zapas wody kumuluje w tkankach, które wskutek naprężenia powodują puchnięcie skóry. Nie bez przyczyny są także zmiany w układzie krwionośnym ciężarnej - jej krwioobieg pompuje w okresie ciąży dwa razy więcej krwi niż zwykle, a jej drogę toruje uciskająca na naczynia krwionośne powięk-szona już znacznie macica. Zatrzymana w połowie drogi krew pozbywa się części swojego składu - a więc m.in. wody - która gromadzi się głównie w kończynach.

Problem nie zawsze zanika wraz z urodzeniem dziecka - niektóre kobiety skarżą się na obrzęki jeszcze w okresie połogu. Nadmiar wody jest wówczas wchłaniany przez naczynia krwionośne, filtrowany przez nerki i wydalany w postaci moczu - okres trwania tego procesu jest jednak bardzo indywidualny. Najdalej po kilku tygodniach opuchlizna jednak znika zupełnie i młoda mama może cieszyć się swoim maleństwem bez przykrych dolegliwości fizycznych.

Wszystko w naszych rękach i… nogach

To, że obrzęki powstają samoistnie, nie oznacza jednak, że nie możemy ich uniknąć lub przynajmniej je ograniczyć. Powstawaniu opuchlizny sprzyja siedzący i stojący tryb życia - jeśli więc przyszła mama nie daje sobie odpoczynku do samego finału ciąży, spędza dużo czasu w jednej pozycji (np. siedząc przy biurku), przemęcza się i zaniedbuje aktywność fizyczną - skazuje się na problem z obrzękami. Tymczasem odpowiednio wcześnie wpojone nawyki mogą znacząco zniwelować problem. O czym pamiętać w szczególności?

  • Pij dużo wody. Paradoksalnie pomaga ona radzić sobie z obrzękami dzięki wspieraniu pracy nerek i oczyszczaniu organizmu z toksyn. Uważaj też na to, co jesz - na „czarną listę" powinna trafić przede wszystkim sól.
  • Zmieniaj pozycje. Unikaj sytuacji, gdy musisz długo stać, a gdy siedzisz, wstawaj co jakiś czas, by się rozruszać (przejdź się po pomieszczeniu, rozprostuj się itp.). Pamiętaj też o aktywności fizycznej, szczególnie spacerach.
  • Gdy odpoczywasz w pozycji leżącej, zadbaj o to, by twoje nogi nie znajdowały się w tej sa-mej linii, co reszta ciała. Podłóż pod nie poduszkę lub kocyk zwinięty w rulon, by były nieco podniesione.
  • Noś nieuciskające rajstopy, które pozwolą twoim nogom „oddychać" (jest specjalna linia bielizny dla kobiet w ciąży - warto z niej skorzystać). Istotne jest także noszone obuwie - wybieraj to przewiewne, wygodne, na solidnej podeszwie i płaskim obcasie.
  • Pamiętaj, by się nie przemęczać, ograniczać prace domowe i oszczędzać siły na rozwiązanie ciąży.
  • Jeśli obrzęki już się pojawią, używaj żeli i kremów chłodzących, rób okłady namoczonymi w chłodnej wodzie ściereczkami i kąpiele nóg w wodzie z dodatkiem olejków ziołowych (rumianek, lawenda, rozmaryn, drzewo herbaciane).

WAŻNE: W przypadku, gdy opuchlizna bardzo ci dokucza, a obrzęki nie ustępują mimo stosowania naturalnych środków zaradczych, wybierz się na konsultacje do lekarza. Zdarza się, że obrzęki to tylko jeden z sygnałów (obok gwałtownego tycia i wysokiego ciśnienia) poważniejszych dolegliwości (http://www.ciazowy.pl/artykul,niebezpieczna-gestoza,1044,1.html) - koniecznie trzeba to sprawdzić.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55