Pamiątka z czasu karmienia piersią, czyli biżuteria z mleka mamy

autor: Redakcja Portalu , 2016-05-16
Pamiątka z czasu karmienia piersią, czyli biżuteria z mleka mamy
Karmienie piersią jest dla mamy dużym przeżyciem i wyjątkowym okresem w życiu. Zapach i dotyk malutkiego ciałka, budowanie zaufania, bezpieczeństwa i bliskości…. Jak zatrzymać na zawsze te nieuchwytne wspomnienia? Jest na to sposób! Wyjątkowa biżuteria z kobiecego mleka jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Od niedawna dostępna także w Polsce! Poznajcie Milkies!

Skąd się wziął pomysł na tworzenie biżuterii z mleka mamy?

Od kiedy jestem mamą, karmienie piersią jest wiodącym aspektem relacji pomiędzy mną, a moimi dziećmi. Nazywam je "relacją", bo karmienie to zbyt okrojone określenie. Przecież oprócz tego, że przynosi ogrom korzyści dla zdrowia i rozwoju fizjologicznego malucha, buduje także specyficzną więź pomiędzy matką a dzieckiem. Każda mama karmiąca naturalnie z pewnością przyzna, że pomiędzy nią, a dzieckiem wtulonym w pierś rośnie poczucie pełnego zaufania, bezpieczeństwa i bliskości. Dzięki temu u dzieci czerpiących z tej bliskości możemy obserwować niesamowicie wszechstronny rozwój, szczególnie jeśli chodzi o budowanie inteligencji emocjonalnej i naturalnej gotowości do samodzielnego poznawania świata.

Od 8 miesięcy jestem mamą podwójnie karmiącą. W środowisku mam karmiących nazywamy takie karmienie tandemowym. Oprócz indywidualnej więzi z każdym z moich maluszków, tworzy się i umacnia relacja w rodzeństwie. Starszak dzieli się bliskością mamy z nowoprzybyłą siostrą.

Karmienie nie zawsze jest łatwe…

Oczywiście nie zawsze karmienie piersią to czysta radość. Wielu mamom stawia ono ogromne wyzwania, niejednokrotnie wymaga wyrzeczeń, bywa sumą wzlotów i upadków, jest różnorodne emocjonalnie. Dlatego, odkąd poczułam się pewnie na swojej „drodze mlecznej", staram się aktywnie wspierać każdą mamę, która w moim otoczeniu (a także online) potrzebuje pomocy; z wyczuciem przygotowywać ciężarne koleżanki na sinusoidę karmienia i zachęcać je do podjęcia tego wartego zaangażowania wyzwania.

Zdarza się także, że zgłaszają się do mnie mamy, którym nie dano cieszyć się macierzyństwem zbyt długo, już nie zobaczą, nie poczują, nie usłyszą swojego dziecka, ale chcą pozostawić coś szczególnego - zatrzymać wspomnienie i każdą chwilę w tej małej kropelce.

Jakie są najczęstsze skojarzenia z karmieniem piersią?

Czasem od pierwszego przystawienia, a czasem dopiero po pokonaniu początkowych trudności, karmienie kojarzy się najczęściej z gamą niezwykle ciepłych emocji, pozytywnie uzależnia mamę od tej bliskości, czułości - tak w końcu jesteśmy biologicznie skonstruowane. I właśnie o te chwile chodzi w moim projekcie Milkies. O zatrzymanie, uchwycenie, upamiętnienie i uhonorowanie tego niepowtarzalnego etapu życia mamy, zamknięcie tego świata wspomnień w jednej kropli!

Milkies to dość oryginalny pomysł jak na polski rynek…

To nie jest całkiem nowy pomysł, za granicą istnieje kilka tego typu pracowni. Mój odróżnia się jednak w swoich założeniach od wszystkich projektów na świecie i ma za zadanie wypełnić niszę na rynku europejskim, ale nie ograniczać się do zasięgu kontynentalnego. Projekt dojrzewał we mnie od 2014 roku, a kiedy rok później okazało się, że jestem w drugiej ciąży - powiedziałam sobie: "Teraz, albo nigdy!". Rozpoczęłam prace nad technologią i projektami kolekcji. Blisko rok zajęło mi opracowanie procesu twórczo-technologicznego i wyposażenie swojej pracowni w najlepsze urządzenia, aż nareszcie udało się stworzyć profesjonalny, trwały "produkt".

Kiedy startuje sprzedaż?

Z dumą prezentuję swoje osiągnięcia na stronie Milkies na Facebooku (https://www.facebook.com/MilkiesPL), a już niedługo - 26 maja - uruchamiam sklep internetowy, a tym samym składanie zamówień. Zorganizowałam kilkuetapowy konkurs, w którym udało mi się zaangażować sporą ilość osób do współtworzenia marki poprzez proponowanie nazw dla poszczególnych elementów kolekcji. Obserwując ogromny udział i ilość polubień Milkies na Facebooku już teraz śmiało mogę stwierdzić, że zainteresowanie w Polsce jest ogromne. W najbliższych planach mam także wyprowadzenie oferty poza granice naszego kraju :-)

Jak wygląda proces wytwarzania biżuterii? Jeśli oczywiście nie jest to tajemnica ;)

Nie jest sekretem użycie żywicy do utrwalenia mleka kobiecego i nadania mu odpowiedniego kształtu. Natomiast obróbka mleka przed utrwaleniem go to najtrudniejszy proces, który pozostaje moją tajemnicą. Proces opracowałam sama metodą prób i błędów, jest on skomplikowany, wieloetapowy i czasochłonny. Właśnie od niego zależy trwałość perełek i ich mleczna biel. Sporo zainwestowałam w wyposażenie pracowni. Bez zaawansowanej technologii, mleczne perełki nie mogłyby być jednolicie białe, połyskujące i zawierałyby niedoskonałości.

Ile mleka potrzebne jest na wykonanie biżuterii?

Do wykonania tego najcenniejszego elementu potrzebuję 15-20 ml mleka mamy, bez względu na wielkość zamówienia. Przetworzone mleko jest przechowywane w zakonserwowanej formie przez pół roku, przez ten okres można dokonać kolejnego zamówienia bez konieczności dosyłania mleka. W momencie przyjęcia pokarmu mamy dokładnie opisuję każdą fiolkę (numer zamówienia, imię nazwisko). Trzymam się ścisłej procedury i nigdy nie pracuję nad kilkoma egzemplarzami w tym samym czasie.

Co znajdziemy w ofercie Milkies?

Biżuteria sentymentalna Milkies jest minimalistyczna, niedosłowna, tajemnicza - odpowiada moim subiektywnym preferencjom, jednak przypada do gustu odbiorczyniom, z czego się ogromnie cieszę! Sama noszę swój osobisty egzemplarz na co dzień. Tworząc kolekcję kierowałam się uniwersalną elegancją i subtelnością. Nie oferuję daleko idącej personalizacji zamówień, lecz nacisk położyłam na dopracowany do perfekcji proces wytwórczy - osiągnęłam to dzięki dopełnieniu następujących kroków: wykonanie prototypu, jego przetestowanie i wdrożenie ostatecznej produkcji. Sam fakt wykonywania perły z mleka mamy jest już wybitnie osobisty, a dodatkowo możliwe jest wygrawerowanie imienia dziecka na specjalnie do tego przeznaczonej zawieszce z logo Milkies.

Jak to wygląda cenowo?

Fundamentem jakości marki Milkies jest jakość mlecznej perełki. Do jej wykonania potrzebuję być wyposażona w urządzenia do obróbki, kształtowania i oprawiania oraz narzędzia jubilerskie do pracy z perłami naturalnymi. Na wartość każdej mlecznej perełki składa się moje doświadczenie, warsztat technologiczny, wiele godzin mojej pracy na przestrzeni kilku tygodni wytwarzania produktu i gwarancja, że element z mlekiem mamy jest wolny od wad. Dokładny cennik opublikujemy w Dniu Mamy, ceny wahają się od 220 do 400 PLN za pierścionek, kolczyki lub naszyjnik (wisiorek z łańcuszkiem i zawieszką Milkies).

Co wchodzi w skład kolekcji?

Kolekcję Milkies tworzy na ten moment 9 naszyjników i 7 par kolczyków oraz pierścionki. Elementy te łączą się w 9 skomponowanych stylowo kompletów, od symbolicznych, subtelnych, po eleganckie i wieczorowe. Planuję wprowadzenie do oferty modnych obecnie bransoletek z nakładanymi koralikami europejskimi - mlecznymi rzecz jasna :) Niektóre mamy pragną także obdarować pamiątką mleczną swoje dzieci - w przyszłości specjalnie dla nich stworzę kolekcję.

Czasem słyszymy dość negatywne opinie na temat podobnych projektów? Spotkała się Pani z głosami, że to, co Pani robi „odrzuca" niektóre kobiety?

Pamiętajmy, że Milkies jest projektem niszowym, kierujemy go do konkretnej grupy odbiorców - do mam karmiących, które pragną utrwalić i wspominać okres karmienia :) Każda mama nosząca moją biżuterię decyduje o tym, czy zdradzi swojemu otoczeniu tajemnicę zawartości perełki, czy może pozostawi ją na zawsze ukrytą. Moim celem od samego początku było stworzenie dyskretnej elegancji i formy, która nie odrzuca nikogo, jest czysta i minimalistyczna, a przy okazji utrwala jedno z najpiękniejszych wspomnień macierzyństwa.

Milkies ugruntowuje się w kręgach mam karmiących naturalnie, nierzadko zaangażowanych w ten proces ideologicznie i nie miałam okazji spotkać się z takimi komentarzami.

Osoby, które zobaczyły biżuterię Milkies i się nią zachwyciły, są jeszcze mniej skore do krytykowania tego pomysłu. I właśnie niedługo będzie ku temu okazja, ponieważ z wielką radością przyjęłam zaproszenie organizatorek i cała kolekcja pojawi się w Gdyni na Konferencji Laktacyjnej w dniu 28 maja, gdzie specjaliści oraz mamy, ojcowie, babcie i dziadkowie będą uczestniczyć w ciekawie zapowiadających się wykładach i przydatnych warsztatach.

Z kolei 7 czerwca Milkies będzie obecne w Warszawie na wydarzeniu dla rodziców oraz osób związanych z karmieniem piersią i żywieniem dzieci: Prolaktyna 2016 z udziałem gościa specjalnego, dr Gill Rapley, autorki książek: "Bobas Lubi Wybór" i "Po prostu piersią".

Serdecznie zapraszam do udziału wraz z Milkies w tych najważniejszych wydarzeniach Ogólnopolskiego Tygodnia Promocji Karmienia Piersią!

Ciążowy.pl i Milkies zapraszają do udziału w konkursie, w którym do wygrania są wykonane ręcznie komplety biżuterii dla mam (naszyjnik + kolczyki).

Aby wziąć udział w konkursie:

1. Polub profil ciążowy.pl na Facebooku
2. Polub profil MILKIES na Facebooku
3. Odpowiedz na pytanie konkursowe pod postem konkursowym na Facebooku

Na Twoją odpowiedź czekamy od 16 do 29 maja 2016 r. Dwie najciekawsze wypowiedzi, wybrane przez jury, nagrodzimy: 2 kompletami biżuterii dla mam (naszyjnik + kolczyki) do wyboru z kolekcji, która w całości będzie zaprezentowana w sklepie http://milkies.pl/ już 26 maja.

Zapraszamy do zabawy na naszym profilu FB:
https://www.facebook.com/pages/Ci%C4%85%C5%BCowypl/301853076743

Przed udziałem zapoznaj się z Regulaminem Konkursu:

REGULAMIN

§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE

Organizatorem konkursu „Dlaczego karmisz piersią?" zwanego dalej „Konkursem" jest: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia z siedzibą przy ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, właściciel Portalu Ciążowy.pl (www.ciazowy.pl)
Na zlecenie: EXPROMO Katarzyna Lew ul. Urocza 16 71-496 Szczecin
Organizator przeprowadza Konkurs na osi czasu profilu ciazowy.pl na portalu Facebook.
Konkurs będzie trwał od 16.05.2016 r. do 29.05.2016 r. do godz. 23.59.59.

§ 2. WARUNKI UCZESTNICTWA

Uczestnikiem Konkursu może być każda osoba fizyczna, która jest: 1) osobą pełnoletnią lub 2) osobą, która ukończyła 13 lat i nie ukończyła 18 lat posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych - za zgodą przedstawiciela ustawowego.
Biorąc udział w Konkursie Uczestnik wyraża zgodę na zasady Konkursu określone w Regulaminie.

§ 3. ZASADY KONKURSU

Zadaniem Uczestnika Konkursu jest odniesienie się do zadania konkursowego. Własną odpowiedź uczestnik zamieszcza na profilu Facebook ciazowy.pl pod postem informującym o konkursie.
Zwycięzca zostanie wybrany przez jury.
Informacje o wynikach konkursu zostaną podane na stronie profilu ciazowy.pl na portalu Facebook.

§ 4. NAGRODY

Nagrodami w Konkursie jest wykonanie 2 kompletów biżuterii dla mam (naszyjnik + kolczyki) - po jednym dla każdej z dwóch Wygranych - do wyboru z kolekcji, która w całości będzie zaprezentowana w sklepie http://milkies.pl 26 maja.

Fundatorem nagrody jest: EXPROMO Katarzyna Lew ul. Urocza 16 71-496 Szczecin

W celu przekazania przez Organizatora nagrody, zwycięzca Konkursu w ciągu 7 dni od daty otrzymania wiadomości o wygranej, zobowiązany jest przesłać w wiadomości zwrotnej do Organizatora swój adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.

Zleceniodawca Konkursu w ciągu 14 dni roboczych od daty otrzymania od Organizatora danych o adresie i numerze telefonu skontaktuje się ze Zwycięzcą Konkursu w celu uruchomienia procedury realizacji Nagrody.

Zleceniodawca ponosi koszty przesyłki nagród przyznanych w Konkursie, laureat ponosi koszty przesyłki materiału niezbędnego do realizacji nagród do Zleceniodawcy. Aby odebrać nagrodę należy odciągnąć 20 ml pokarmu i spakować go w potrójny woreczek strunowy lub w woreczek do mrożenia pokarmu, a następnie w kopertę bąbelkowa. Przesyłkę należy nadać na poczcie listem poleconym priorytetowym na początku tygodnia roboczego na adres: Milkies, Katarzyna Lew, ul. Urocza 16, 71-496 Szczecin

§5. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany czy przeprowadzany przez Facebook ani firmę z nim związaną.

Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, grą której wynik zależy od przypadku, ani żadną inną formą przewidzianą w ustawie z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27, z późn. zm.).

Administratorem danych osobowych w konkursie jest: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia z siedzibą przy ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, właściciel Portalu Ciążowy.pl (www.ciazowy.pl)

Dane osobowe uczestników Konkursu będą wykorzystywane wyłącznie w celach przeprowadzenia Konkursu zgodnie z zasadami Regulaminu. Uczestnictwo w Konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody przez uczestnika na przetwarzanie jego danych osobowych w celu realizacji Konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Uczestnik ma prawo do wglądu i sprostowania jego danych osobowych. Podanie przez uczestnika Konkursu danych osobowych jest dobrowolne.

Organizator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zakłócenia w działaniu łącz teleinformatycznych, serwerów, interfejsów, przeglądarek oraz platformy Facebook .

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego. Organizator uprawniony jest do dokonywania zmian w regulaminie w każdym czasie.

Regulamin wchodzi w życie w dniu rozpoczęcia Konkursu.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

ninak
2017-06-14

Piękna pamiątka z czasów karmienia! Ja już zakończyłam tą niesamowitą przygodę i cieszę się, że na czas sprezentowałam sobie bransoletkę. Moja jest z 4 Seasons Jewelry, profesjonalna robota! Polecam wszystkim karmiącym mamom! ;)

~ninak
Marikka
2017-08-01

Ja też mam taką biżuterię od marki 4 seasons jewelry. Właścicielką marki jest projektantka Marta Rżanek. Jej bizuteria różni się od tej od Milkies. Mnie bardziej się podoba ;)

~Marikka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55