Pasek św. Dominika - oryginalny sposób radzenia sobie z niepłodnością

autor: Agata Cygan , 2016-04-04
Pasek św. Dominika - oryginalny sposób radzenia sobie z niepłodnością
Pasek św. Dominika to metoda wykorzystywana w walce z niepłodnością przez wierzącą część małżeństw, bezskutecznie starających się o dziecko. Tę, która - z uwagi na swoje przekonania religijne - nie jest w stanie zaakceptować zapłodnienia pozaustrojowego.

Pary bezskutecznie starające się o dziecko, które nie mogą skorzystać z zapłodnienia pozaustrojowego - z uwagi na przekonania religijne bądź czynniki finansowe (w związku z nagłym i niespodziewanym zakończeniem finansowania in vitro z budżetu państwa) nie ustają w poszukiwaniu alternatywnych metod powiększenia rodziny. Jednym ze sposobów, o którym ostatnio stało się głośniej, jest tzw. pasek św. Dominika, który proponują Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego z Krakowa (dominikanki). Na czym polega owa metoda?

Czym jest pasek św. Dominika?

Trudno w tym wypadku mówić o metodzie, bo chodzi o niewielką białą bawełnianą tasiemkę, która - zdaniem jej zwolenników - ma czynić cuda i w połączeniu z żarliwą modlitwą oraz wiarą zwiększać szanse na naturalne zapłodnienie. Na wstążeczce poświęconej przez Ojców Dominikanów w języku łacińskim wypisane są pierwsze słowa modlitwy „O spem miram ..." (w tłumaczeniu: O nadziejo przedziwna). To właśnie ta modlitwa - poza posiadaniem paska - ma być elementem koniecznym starań o dziecko. By modlitwa została wysłuchana, kobieta starająca się o dziecko powinna przepasać się z ową tasiemką i uwierzyć w jej cudowne działanie.

Pasek może nabyć poprzez stronę internetową zakonu (najlepiej za stosowną ofiarę, ale nie jest to warunek konieczny) każda starająca się o dziecko para, przy czym wskazane jest, by wysłuchana modlitwa została siostrom zgłoszona jako świadectwo cudu. Jak jednak podkreślają dominikanki - pasek św. Dominika w żadnej mierze nie może być uznawany za przedmiot magiczny - ma stanowić wezwanie do zaufania Bogu i gorliwej modlitwy o poczęcie dziecka właśnie za pośrednictwem tego świętego. Oczywiście nie istnieją żadne medyczne dowody na skuteczność opisanej metody - jej stosowanie jest wyłącznie kwestią wiary.

Dlaczego św. Dominik?

To bowiem ten święty jest uznawany przez kościół katolicki za patrona kobiet niepłodnych, ciężarnych i rodzących. Mowa dokładnie o św. Dominiku Savio, którego papież Pius XI nazwał „małym świętym" i „gigantem ducha", papież Pius XII ogłosił błogosławionym, a w 1954 roku wyniósł na ołtarze.

Mimo, że metoda "na pasek" zyskała już spore rzesze przeciwników i - jak można się spodziewać - kpiących komentarzy, nie brakuje i zwolenników nietypowego sposobu walki z niepłodnością. Obrońcy metody wskazują na historie małżeństw, które po latach bezskutecznych starań o potomstwo, już w krótkim czasie po założeniu paska i rozpoczęciu modlitw oczekują upragnionego dziecka. No właśnie - małżeństw - co warto podkreślić. Pasek mogą bowiem nosić jedynie kobiety zamężne - tym, które żyją jedynie w związkach cywilnych, nawet św. Dominik nie pomoże...


------

Zapewne noszenie paska - bez względu na jego cudowne działanie czy też jego brak - w żaden sposób nie jest szkodliwe, ale warto mieć na uwadze jedną kwestię. Wiara nie powinna być jedynym sposobem walki z niepłodnością. Kompleksowe badania diagnostyczne, które pozwolą stwierdzić, gdzie tkwi źródło naszego problemu, to podstawa i nie wolno jej pomijać. Diagnostyka nie wyklucza przecież modlitwy i wiary - mogą iść ze sobą w parze. Przynajmniej do momentu, aż nie zabroni ich łączenia rząd...

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Kasia
2016-11-10

'' Pasek mogą bowiem nosić jedynie kobiety zamężne - tym, które żyją jedynie w związkach cywilnych, nawet św. Dominik nie pomoże...''
Kazda kobieta ma prawo do szczescia jakim jest maciezynstwo a stwierdzenie ze zyje w zwiazku cywilnym czy tez nie jest nie na miejscu. Jesli kobieta pragnie miec dzieci to zrobi wszystko!!

~Kasia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55