Patyczki niemowlęce - używać czy nie?

autor: Agata Cygan , 2017-05-29
Patyczki niemowlęce - używać czy nie?
Opakowanie patyczków higienicznych to jeden z elementów wyprawki dla noworodka. Pytanie, czy patyczki rzeczywiście przeznaczone są do czyszczenia uszu, a jeśli nie - do czego w zasadzie mamy ich używać?

Na pewno do uszu?

Patyczki do uszu to nazwa, która stała się obecnie synonimem patyczków kosmetycznych/higienicznych. Co więcej, znacznie bardziej popularnym od swojego pierwowzoru. Tymczasem, jak przekonuje w ostatnim czasie coraz więcej telewizyjnych reklam, nie należy "nigdy, pod żadnym pozorem czyścić ucha patyczkiem". Powstają więc dwa zasadnicze pytania: czym w takim razie należy je czyścić oraz - do czego w zasadzie służą owe patyczki?? Uszy, a dokładnie małżowinę uszną należy przede wszystkim myć - najlepiej ciepłą wodą z mydłem. Patyczki można oczywiście stosować do higieny uszu, ale pamiętając, by nie wsuwać ich do wnętrza przewodu słuchowego. Dlaczego?

Po pierwsze: woskowina nie jest produkowana przez organizm wyłącznie na nasze utrapienie - ona naprawdę spełnia określoną funkcję! To naturalna substancja, której zadaniem jest ochrona ucha, a dokładnie zbieranie drobin brudu i kurzu po to, by nie przedostały się głębiej do błony bębenkowej. Po drugie: nadmierne usuwanie woskowiny sprawi, że organizm będzie produkował ją w zwiększonych ilościach. Po trzecie wreszcie: usuwanie woskowiny za pomocą patyczków niewiele ma wspólnego z usuwaniem. To w istocie przesuwanie zalegającej substancji jeszcze głębiej, a co za tym idzie - narażanie się na powstanie tzw. czopu woskowinowego, pogorszenie słuchu, a nawet uszkodzenie błony bębenkowej.

Patyczki niemowlęce

A co z patyczkami dla niemowląt? Przecież te wykonane są z największą starannością i dbałością o bezpieczeństwo maleńkich uszu. To prawda, patyczki zwane niemowlęcymi różnią się nieco od tych, jakich używamy my, dorośli. Mają specjalne zakończenia, które minimalizują ryzyko zsunięcia się watki z patyczka. Co jednak ciekawe, na wielu opakowaniach tego rodzaju produktów znajdziemy informację: nie wprowadzać do przewodu słuchowego albo przekreślony rysunek ucha. To nie pomyłka, patyczki te - mimo dochowania najwyższych standardów bezpieczeństwa, również nie powinny służyć do czyszczenia wewnętrznego przewodu słuchowego.

Do czego więc powinniśmy ich używać:

  • do usuwania nadmiaru wydzieliny gromadzącej się w zewnętrznym przewodzie słuchowym,
  • do czyszczenia małżowiny usznej,
  • do czyszczenia pępka,
  • do usuwania nadmiaru wydzieliny w czasie kataru (nie wsuwamy do przewodu nosowego!)

Uszka dziecka najlepiej czyścić wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie. Raz w tygodniu warto zaaplikować do każdego uszka preparat usuwający nadmiar woskowiny - taki, który nie tylko pomoże w naturalny sposób wydostać się woskowinie na zewnątrz, ale ma też właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Jego wybór najlepiej jednak skonsultować z pediatrą, ewentualnie farmaceutą.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

zuzka
2019-06-28

ja już dawno temu zrezygnowałam z patyczków do czyszczenia uszu. Zamiast tego czyszczę uszy sprayem fonix, który zawiera różne olejki i dobrze rozpuszcza woskowinę. No i dzięki szerokiej końcówce aplikatora jest bezpieczny

~zuzka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55