Pieluszki wielorazowe – abc użytkowania

autor: Karolina Jędras , 2012-12-31
Pieluszki wielorazowe – abc użytkowania
Współczesne pieluszki wielorazowe to prawie „wnuki” pieluch tetrowych używanych przez naszych rodziców. Zasada stosowania jest podobna – mamy do dyspozycji jednak dużo więcej materiałów, fasonów i rodzajów pieluszek. Ostatecznie i tak trzeba je uprać i wysuszyć przed kolejnym użyciem. Jak jednak z nich korzystać i co trzeba wiedzieć przed pierwszym użyciem?

Rodzaje

Pieluszki - kieszonki składają się z dwóch warstw. Zewnętrzna uszyta jest z poliestru, który oddycha ale nie przepuszcza wilgoci na zewnątrz, przez co chroni ubranie przed ubrudzeniem. Wewnątrz znajduje się warstwa mikropolaru zapewniającego poczucie suchości. Warstwy te tworzą kieszonkę, w którą włożyć należy wkładkę chłonną. Do wyboru mamy różne materiały (bawełna, bambus, konopia, mikrowłókno) różniące się chłonnością i czasem schnięcia. Zasada jest prosta - im materiał więcej chłonie, tym dłużej schnie. Należy o tym pamiętać, gdyż przekłada się to na ilość potrzebnych nam pieluszek. Pieluszki kieszonki występują w rozmiarach lub w wielkości uniwersalnej - rosną wraz z maluchem (będą one jednak za duże dla noworodka).

Pieluszki all in one (AIO) w formie podobne są do kieszonek, z tym że wkładka jest w nie wszyta na stałe. Oznacza to, że każdorazowo musimy zmienić całą pieluchę. Równocześnie schnie ona dłużej, niż pieluszka w częściach. Nie potrzebuje dodatkowych otulaczy.

Pieluszki formowane/ formowanki kształtem przypominają jednorazówki. Uszyte są z przemakających materiałów dlatego wymagają dodatkowych otulaczy. Jest to dodatkowa pieluszka uszyta z nieprzemakających, a oddychających materiałów.

Snap in one pieluszka bardzo podobna do kieszonki. Różnica polega na tym, że wkład nie jest wsuwany w kieszeń, a jest dopinany do zewnętrznej warstwy za pomocą nap, rzep etc. Nie wymagają otulaczy.

Flat nappie/pieluszki składane to nic innego jak znana tetra lub pieluchy z innych materiałów (bambus, flanela), które trzeba złożyć. Do ich stosowania wymagane są otulacze.

 

Dodatki

Oprócz pieluch potrzebujemy także wkładek, papierków, środków dezynfekujących, wiaderka.

By pieluchowa ekologicznie (wielorazowo) niezbędne będą dodatkowe wkładki (jeżeli używamy pieluch z wkładkami wymiennymi). Stosować można je także dodatkowo w każdym typie pieluszek.

Przydadzą się także papierki z celulozy lub wiskozy. Służą one do przechwytywania większych zabrudzeń w dziecięcej pieluszce. Nakładając je na wkładkę możemy zaoszczędzić czas na spieraniu dziecięcej kupki przed praniem właściwym. Papierek wystarczy wyjąć i wyrzucić. Nie można ich jednak stosować, gdy maluch karmiony jest piersią, bo jego stolec jest rzadki i papierek go nie złapie.

Do przechowywania zużytych pieluszek zanim je wypierzemy niezbędne będzie wiaderko z przykrywką, która zatrzyma brzydkie zapachy. Dodatkowo wkładamy do niego worek z gumką, w którym pierzemy pieluszki. Nie musimy więc ich pojedynczo wyciągać, wystarczy wyjąć cały worek i wyprać z wszystkimi pieluchami.

 

Pranie

Przed pierwszym użyciem konieczne jest wypranie pieluszek, niektóre z nich, by nabrać odpowiedniej chłonności muszą zostać wyprane nawet ośmiokrotnie. Przed praniem właściwym powinniśmy sprać ręcznie większe zabrudzenia. Gdy są tylko zasikane trafiają od razu do wiaderka. By zmniejszyć brzydkie zapachy można dodać do nich olejek zapachowy. Do prania pieluch używamy połowy porcji proszku stosowanego do innych prań. Gdy damy go za dużo nie wypłucze się i zmniejszy chłonność pieluchy. Pieluchy pierzemy w 60 stopniach lub w 40, gdy dodamy środek dezynfekujący. Po praniu suszymy. Pieluch nie można prać w wyższych temperaturach, wybielać, namaczać i prasować.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Astrid
2016-08-16

Szukam właśnie jakichś informacji o tych pieluszkach bo chciałabym w końcu zacząć takie eko pieluchowanie ale nie wiem jak się za to zabrać. Czytałam już trochę o rodzajach pieluch, ale mam jeszcze parę pytań. Chodzi mi głównie o wkłady? Które są najbardziej chłonne ale jednocześnie oddychające żeby nie odparzały pupki maluszka? Czy te nocne rzeczywiście są takie fajne?

~Astrid
Marysia
2016-08-18

Myślę że najlepiej wybrać wkłady mikrofibrowe, mogą być z domieszka bambusa, mommy mouse np. takie ma. one zarówno chłonne jak i oddychające i na pewno się sprawdzą. Te nocne wkłady mommy mouse ma akurat do sio i otulaczy ale też sprawdzają się całkiem fajnie, jak chce się tą chłonność wzmocnić albo na noc albo na jakiejś wycieczce chociażby

~Marysia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55