Pierwsze buciki malucha

autor: Agata Cygan , 2011-10-20
Pierwsze buciki malucha
„Najtrudniejszy pierwszy krok, potem łatwo mija rok …” – na szczęście w dobrych, wygodnych, dopasowanych bucikach będzie on jeszcze łatwiejszy. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Czy buty to naprawdę ważny element ubioru malucha?

Buty – to nie tylko dodatek!

Dzieci zwykle stawiają pierwszy krok pomiędzy 12. a 18. miesiącem życia, jednak przygotowania organizmu do chodzenia rozpoczynają się już w pierwszych tygodniach po narodzinach. Osiąganie sprawności mięśniowej odbywa się w konkretnej kolejności: od góry do dołu (od głowy do nóg). W procesie chodzenia uczestniczy zarówno system nerwowy, jak i dobrze wykształcony narząd wzroku czy zmysł równowagi. W momencie, kiedy wszystkie te zmysły rozwijają się w prawidłowym tempie oraz są w stanie harmonijnie pracować, maluszek stopniowo opanowuje umiejętność chodzenia. Jednak mimo jak najlepiej przygotowanego organizmu, proces ów będzie utrudniony, kiedy małe nóżki chronić będzie nieodpowiednie obuwie.

Kiedy są potrzebne?

O ile inne elementy ubioru maluszka rodzice zaczynają kompletować w chwilę po tym, jak dowiedzą się, że ich rodzina się powiększy, z zakupem bucików powinni poczekać na dziecko.

O ile wszelkie inne elementy ubioru maluszka (takie jak śpioszki, skarpetki czy kaftaniki) przyszli rodzice zaczynają kompletować w chwilę po tym, jak dowiedzą się, że ich rodzina się powiększy, zakup bucików odbiega od tej zasady. W tym wypadku nie należy się spieszyć i nie tylko warto, ale wręcz trzeba poczekać na maluszka. Dopóki dziecko ogranicza swoje poruszanie się po mieszkaniu do raczkowania - w zupełności wystarczą skarpetki. Istnieją specjalne skarpetki antypoślizgowe, w których specjalnie ukształtowane pięty zapobiegają poślizgom i potknięciom. Oddychająca podeszwa sprawia, że stópka dziecka się nie poci, jest też wystarczająco izolowana od podłoża. Tego rodzaju skarpetki są dobrym pomysłem zarówno na domowe kapcie, jak i cenną pomocą przy nauce pierwszych samodzielnych kroków.

Idziemy do sklepu!

Z czasem jednak maluszek, zamiast „chodzić na rękach" coraz chętniej wyrywa się do chodzenia na nóżkach. Oczywiście z początku te nieudolne próby trudno nazwać chodzeniem, ale to ważny sygnał dla rodziców: pora zorganizować wycieczkę do sklepu. Nie zapomnijcie zabrać tam malucha! To przecież on jest najważniejszym „kryterium" planowanego zakupu, a opisanie nóżki malca nawet najbardziej doświadczonemu sprzedawcy będzie dość żmudnym zadaniem. Dobrze wybrać się do sklepu całą rodziną (mama, tata, dziecko) lub po postu z kimś, kto będzie mógł pozostać z malcem wtedy, kiedy mama będzie musiała poszukać bucików w innym rozmiarze. Na początek dobrze sprawdzą się sznurowane trzewiki z usztywnioną piętą i na elastycznej podeszwie - lepiej dopasują się do stópki malca.

Jeżeli decydujemy się na buty z rzepami - najlepsze będą takie, w których są co najmniej dwa (a jeszcze lepiej trzy) zapięcia ponieważ nie tylko stabilniej trzymają kostkę, ale także utrudniają maluszkowi ich zdejmowanie. Sprawdzą się także sandałki (najlepiej z trzema paskami). Jeżeli chodzi o materiał, zwróćmy uwagę na to, żeby butki pozwalały delikatnej skórze malca swobodnie oddychać (a więc naturalna skóra lub jej syntetyki, odrzucamy natomiast plastik czy gumę.

Butki nie mogą być dla malca zbyt ciężkie, gdyż utrudnią mu chodzenie.Nie mogą być także za duże, jednak trudno jednoznacznie wskazać, jaki rozmiar będzie dla dziecka najbardziej właściwy. Zakładamy bucik i stawiamy malucha na podłodze. Przy naciśnięciu czubka buta palcem powinniśmy czuć, że mieści się on pomiędzy palcami dziecka i końcem bucika (pomiędzy czubkiem buta, a końcami palców dziecka powinno zostać około 1,5 cm). Potem wkładamy mały palec między piętę dziecka i cholewkę buta. Bucik będzie dobry, jeżeli palec zmieści się tam bez trudu. Nie zapominajmy jednak, że należy przymierzyć obydwa butki!

But perfekcyjny czyli…

Podeszwa

 • najlepsza - antypoślizgowa,
 • niezbyt gruba (dziecko powinno wyczuwać podłoże),
 • z miękkiej gumy (amortyzuje wstrząsy, nie utrudnia ruchów stopy przy chodzeniu),
 • sprężysta,
 • zgina się w 1/3 długości od czubka.

Cholewka

 • najlepsza - ze skóry albo tkanin z włókien naturalnych (bawełna, wełna czy len),
 • butki malca nie muszą sięgać wysoko ponad kostkę - ważnie, aby nie ograniczały dziecku ruchu,
 • górny brzeg cholewki powinien być zaokrąglony.

Obcas

 • szeroki - sięga 1/3 długości buta,
 • nie za wysoki - do 1,5 cm wysokości.

Zapiętek (część buta, która obejmuje piętę)

 • lekko usztywniony (zapobiega to nieprawidłowemu ułożeniu się stopy podczas chodzenia),
 • wystarczająco gładki od wewnątrz,
 • szwy oraz wszelkie twarde elementy (sprzączki, dziurki od wiązadeł) nie powinny być wyczuwalne dla malca,
 • wkładka - dobrze wklejona (nie może się marszczyć czy zwijać).

Kiedy wymienić?

Warto po 3. miesiącach sprawdzić, czy butki są nadal dobre dla malca. Z uwagi na to, że w pierwszych 2. latach życia stópki dziecka rosną stosunkowo szybko - około 2 cm rocznie (pomiędzy 3. a 12. rokiem życia - ok 1,5 cm rocznie, w kolejnych latach - 1 cm na rok) nie warto czekać, aż buty wyraźnie zaczną malca uwierać. Wybierając pierwsze butki dla dziecka nie sugerujmy się unikalną kompozycją kolorów, oryginalnym kształtem czy wyjątkowo niską ceną - buty muszą być przede wszystkim wygodne.

Znak „Zdrowej Stopy" - wyróżnik dobrego obuwia mającego zabezpieczać prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy dziecka, z pewnością pomoże w decyzji. Ponadto biorąc pod uwagę, że każde buty z czasem dopasowują się do nóg właściciela - unikajmy przekazywania ich z pokolenia na pokolenie. Z uśmiechem i wdzięcznością przyjmijmy prezenty „po kuzynach", ale niekoniecznie wkładajmy je na nóżki naszych pociech.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55