Pierwsze dni razem. Potrzeby matki a potrzeby dziecka

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-12-02
Pierwsze dni razem. Potrzeby matki a potrzeby dziecka
Pierwsze dni po porodzie to wielkie wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i świeżo upieczonej mamy. Jakie potrzeby ma noworodek? Czego potrzebuje młoda mama? Czy opiekę nad maluszkiem można pogodzić z codziennymi obowiązkami i odpoczynkiem?

Podwójna regeneracja

Poród to ogromny wysiłek dla każdej kobiety. Strach przed nieznanym, kilkugodzinny etap silnych skurczy, intensywny moment rozwiązania, wreszcie silne emocje towarzyszące narodzinom potomka i pełen podekscytowania, ale i zmęczenia powrót do domu - wszystko to sprawia, że świeżo upieczona mama może czuć się niepewnie. Także dziecko przeżywa trudny czas - właśnie opuściło ciepłe, bliskie i bezpieczne miejsce, by zderzyć się z nieznanym i głośnym światem zewnętrznym; nic dziwnego, że czuje lęk, a swój niepokój sygnalizuje płaczem.

Dominującą potrzebą obojga - mamy i dziecka- jest odpoczynek. Ta regeneracja odbywa się, oczywiście, w różny sposób - noworodek przeważnie śpi, od czasu do czasu posilając się i wypróżniając, mama zaś, skoncentrowana na dziecku i byciu na każde jego zawołanie - ani myśli o śnie czy relaksie. Tymczasem to bardzo ważne, by te kilka- czy kilkanaście dni po porodzie wykorzystać właśnie na odpoczynek. Tym bardziej, że z tygodnia na tydzień niemowlę będzie potrzebowało jeszcze więcej uwagi i energii swojej mamy.

Czego potrzebuje noworodek?

Noworodek w pierwszych dniach życia potrzebuje fizycznej i emo-cjonalnej bliskości mamy – zad-banie o to, by dziecko czuło się bezpiecznie, jest podstawowym obowiązkiem młodych rodziców.

Bliskości i odpowiedniej opieki - tylko i aż tyle. Zagubione w nowym świecie dziecko potrzebuje poczuć, że to, co do czego się przyzwyczaiło przez 9 miesięcy, jest wciąż blisko - ta świadomość daje mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Fizyczna i emocjonalna bliskość mamy (ale także taty!) jest więc konieczna, by maluch czuł się swobodnie.

Równie ważne są jednak także jego potrzeby biologiczne - właściwe odżywianie, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i ciągłego jeszcze rozwoju młodego organizmu, związane z tym wydalanie, a także sen, który w przypadku noworodków, wypełnia niemal całą dobę. Zrealizowanie tych potrzeb jest obowiązkiem rodziców i to właśnie opieka nad dzieckiem jest najważniejszą częścią pierwszych dni i tygodni po porodzie.

Organizacja czasu

Większość kobiet wyobraża sobie pierwsze dni po porodzie jako bardzo intensywny i pracowity czas, kiedy myślenie o sobie i swoich potrzebach jest niemożliwe. W praktyce często okazuje się jednak, że czasu przy noworodku jest całkiem sporo; prócz karmienia, przewijania, kąpania i przyglądania się, jak maluch słodko śpi, pozostaje jeszcze czas do prywatnej dyspozycji mamy. Warto z niego skorzystać. To wyjątkowa okazja do zregenerowania organizmu po ciąży i porodzie, dojścia do siebie pod względem fizycznym, jak i psychicznym czy emocjonalnym, nabrania sił do kolejnych, macierzyńskich wyzwań.

Nawet jeśli potomek nie należy do miłośników długiego snu, nic straconego. Wśród bliskich na pewno jest sporo chętnych do pomocy - dobrze jest nauczyć się z niej korzystać. Dodatkowe wsparcie - choćby w kwestii przyrządzenia obiadu, posprzątania czy czuwania przy dziecku, kiedy mama chce zaczerpnąć trochę snu, to nic złego, a może zmienić nastawienie do codziennych obowiązków i ogóle samopoczucie kobiety.

Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko

Ten powtarzany od lat frazes jest wciąż aktualny. Tylko w sytuacji, gdy młoda mama będzie wypoczęta, spełniona i szczęśliwa w nowej roli , dziecko może być w pełni kochane, akceptowane i zadowolone. Biorąc pod uwagę fakt, że w opiece nad dzieckiem i jego wychowaniu powinien brać udział także ojciec dziecka, świeżo upieczona mama ma realną szansę na poświęcenie kilku chwil samej sobie - oddech, który da nową energię i świeżość w najtrudniejszych macierzyńskich wyzwaniach.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55