Pierwszy dalszy wyjazd z dzieckiem - kiedy najwcześniej?

autor: Agnieszka Kęsek , 2016-02-18
Pierwszy dalszy wyjazd z dzieckiem - kiedy najwcześniej?
No to w drogę! Hola, hola… nie tak szybko. Pierwszy dalszy wyjazd z małym dzieckiem to nie to samo, co spontaniczna decyzja „pojedźmy autostopem do Rzymu!”. Przede wszystkim – trzeba wiedzieć, kiedy maluch jest już gotowy na spędzenie dłuższego czasu w samochodzie czy pociągu. A to wcale nie jest gwarantowane „od pierwszego miesiąca życia”. Po drugie – planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie. Jeśli chcecie, żeby wasz wyjazd był przyjemny i nie zamienił się w katorgę, zanim spakujecie walizki spędźcie kilka chwil z kartką papieru i długopisem.

Małe dziecko w podróży

Jeśli początek tego tekstu kogoś przestraszył - należą wam się przeprosiny. Nie o to chodziło. Jego celem było uświadomienie, że nonszalancja w przypadku podróży z dzieckiem to często, nomen omen, droga prowadząca do nikąd. Albo, bardziej adekwatnie, do bardzo dużych nerwów. Nie od razu po narodzinach dziecko gotowe jest na spędzenie wielu godzin w samolocie, samochodzie, pociągu. W takim razie... kiedy?

Pierwsza podróż z niemowlakiem

Przyjmuje się, że dolną granicą są trzy miesiące. Noworodki nie powinny podróżować. Pierwsze tygodnie życia to dla nich ciągłe oswajanie się ze światem i to już wystarczające wyzwanie. Takiemu maluszkowi ciężko będzie wytrzymać kilka godzin w samochodowym foteliku.

Samolot to osobna kwestia - loty z dziećmi, które nie ukończyły tygodnia w ogóle nie wchodzą w grę. Chodzi o układ krążenia i układ oddechowy, które w tym okresie są jeszcze za słabe, by poradzić sobie z lotem. Podróżować w ten sposób nie powinny też dzieci do ukończenia drugiego miesiąca życia. Trzeba pamiętać, że w samolocie infekcje rozprzestrzeniają się o wiele łatwiej - nie ma przewiewu świeżego powietrza, dziecko będzie więc przez kilka godzin oddychać tym samym powietrzem co reszta pasażerów.

Jeśli chodzi o pociąg i autokar, takie sposoby podróżowania oczywiście nie są zakazane, jednak zdecydowanie najmniej komfortowe, więc odradzane w przypadku podróży z małym dzieckiem.

Jak zaplanować podróż samochodem?

Co zrobić, żeby pierwsza dłuższa podróż autem była przyjemniejsza zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców?

  • Zadbajcie o dobry, bezpieczny i wygodny fotelik.
  • Przerwy na karmienie, przewijanie i „przewietrzenie się" czy ponoszenie dziecka powinny być rozplanowane mniej więcej co godzinę.
  • Temperatura w samochodzie jest bardzo ważna - nie powinno być ani za ciepło ani za gorąco, dziecko nie może podróżować ubrane w kurtkę i czapeczkę. Z drugiej strony

- klimatyzacja też nie powinna być intensywna.

  • Dziecko będzie marudne, kiedy będzie się nudzić. Warto zapewnić mu różne rozrywki i zabrać ze sobą koniecznie różne książeczki, zabawki.
  • Pod ręką dobrze mieć najpotrzebniejsze rzeczy: pieluszki, wodę, nawilżone chusteczki, matę do przewijania, kocyk.

Maluch pierwszy raz w samolocie

Samolot to już znacznie „większy kaliber" niż samochód. Rodzice zazwyczaj bardzo martwią się o komfort współpasażerów. Nie ma się co oszukiwać - dziecko płaczące przez całe trzy godziny lotu nie jest tym, o czym marzy każdy udający się w podróż. Ale też - nie jest niczym dziwnym ani godnym ogromnego potępienia. Szczególnie przykrym dla dziecka doświadczeniem, podczas którego może zacząć marudzić i płakać, jest start i lądowanie. Uszy się zatykają, a nawet i wielu dorosłych określa te dwa momenty mianem najgorszych podczas całej podróży. Żeby uchronić dziecko przed zatkaniem uszu i odwrócić czymś jego uwagę możesz zacząć go karmić. Przełykanie bardzo pomaga.

Podczas podróży dobrze jest też mieć ze sobą podręczną torbę z wszystkimi potrzebnymi gadżetami, jak zabawki, kocyk, butelka, pieluchy, chusteczki, być może też poduszka dla malucha... Jeśli niemowlak jest karmiony piersią nie trzeba się wstydzić - można to zrobić dyskretnie, a to z pewnością pomoże dziecku lepiej znieść lot. Poczuje się bezpiecznie.

Gdzie i kiedy jechać?

Jeśli w grę wchodzi podróż z naprawdę małym dzieckiem, nie liczy się tylko to jak dotrzeć na miejsce, ale także to, gdzie znajduje się ów cel. Pierwsza podróż z dzieckiem to pewnego rodzaju test. Trzeba sprawdzić jak będzie reagowało na nowe otoczenie, podróż. Spodoba mu się, czy może okaże niespecjalny entuzjazm dla wspólnego wypadu z rodzicami. Warto wybrać więc na początek w miarę spokojne miejsce. Raczej nie powinny to być góry ze względu na zmianę ciśnienia i nieco inny klimat. Jeśli maluch jest alergikiem trzeba wziąć to pod uwagę także i ten fakt.

Jeśli chodzi o podróże zagraniczne - najlepiej zachować ostrożność. Zatłoczone i głośne kurorty mogą nie być najlepszym wyborem, podobnie jak miejsca, w których panuje bardzo duży upał. W takim klimacie maluch tylko się zmęczy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Adriana
2020-08-18

Planując wyjazd z dzieckiem warto wybrać takie miejsce do nocowania, które jest przyjazne maluchom. Wtedy wyjazd nawet z małym dzieckiem będzie przyjemnością, a nie katorgą. Warto przed wyjazdem upewnić się czy w hotelu istnienie możliwość wstawienia do pokoju łóżeczka, czy w jadalni/restauracji są krzesełka do karmienia. Sama jestem mamą i wiem jak ważne jest to, by komfortowo czuć się podczas wyjazdu. Dlatego ja z kolejnym swoim maluchem już od początku jeżdżę do hotelu Klimek Spa w Muszynie. To hotel typowo rodzinny, nastawiony przyjaźnie do dzieci. Wszystko jest tam niezwykle komfortowo urządzone, a dzieci są naprawdę mile widziane. Okolica również jest fajna i można spokojnie spacerować z wózkiem.

Adriana

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55