Pierwszy dalszy wyjazd z dzieckiem - kiedy najwcześniej?
autor: Agnieszka Kęsek , 2016-02-18
Małe dziecko w podróży
Jeśli początek tego tekstu kogoś przestraszył - należą wam się przeprosiny. Nie o to chodziło. Jego celem było uświadomienie, że nonszalancja w przypadku podróży z dzieckiem to często, nomen omen, droga prowadząca do nikąd. Albo, bardziej adekwatnie, do bardzo dużych nerwów. Nie od razu po narodzinach dziecko gotowe jest na spędzenie wielu godzin w samolocie, samochodzie, pociągu. W takim razie... kiedy?
Pierwsza podróż z niemowlakiem
Przyjmuje się, że dolną granicą są trzy miesiące. Noworodki nie powinny podróżować. Pierwsze tygodnie życia to dla nich ciągłe oswajanie się ze światem i to już wystarczające wyzwanie. Takiemu maluszkowi ciężko będzie wytrzymać kilka godzin w samochodowym foteliku.
Samolot to osobna kwestia - loty z dziećmi, które nie ukończyły tygodnia w ogóle nie wchodzą w grę. Chodzi o układ krążenia i układ oddechowy, które w tym okresie są jeszcze za słabe, by poradzić sobie z lotem. Podróżować w ten sposób nie powinny też dzieci do ukończenia drugiego miesiąca życia. Trzeba pamiętać, że w samolocie infekcje rozprzestrzeniają się o wiele łatwiej - nie ma przewiewu świeżego powietrza, dziecko będzie więc przez kilka godzin oddychać tym samym powietrzem co reszta pasażerów.
Jeśli chodzi o pociąg i autokar, takie sposoby podróżowania oczywiście nie są zakazane, jednak zdecydowanie najmniej komfortowe, więc odradzane w przypadku podróży z małym dzieckiem.
Jak zaplanować podróż samochodem?
Co zrobić, żeby pierwsza dłuższa podróż autem była przyjemniejsza zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców?
- Zadbajcie o dobry, bezpieczny i wygodny fotelik.
- Przerwy na karmienie, przewijanie i „przewietrzenie się" czy ponoszenie dziecka powinny być rozplanowane mniej więcej co godzinę.
- Temperatura w samochodzie jest bardzo ważna - nie powinno być ani za ciepło ani za gorąco, dziecko nie może podróżować ubrane w kurtkę i czapeczkę. Z drugiej strony
- klimatyzacja też nie powinna być intensywna.
- Dziecko będzie marudne, kiedy będzie się nudzić. Warto zapewnić mu różne rozrywki i zabrać ze sobą koniecznie różne książeczki, zabawki.
- Pod ręką dobrze mieć najpotrzebniejsze rzeczy: pieluszki, wodę, nawilżone chusteczki, matę do przewijania, kocyk.
Maluch pierwszy raz w samolocie
Samolot to już znacznie „większy kaliber" niż samochód. Rodzice zazwyczaj bardzo martwią się o komfort współpasażerów. Nie ma się co oszukiwać - dziecko płaczące przez całe trzy godziny lotu nie jest tym, o czym marzy każdy udający się w podróż. Ale też - nie jest niczym dziwnym ani godnym ogromnego potępienia. Szczególnie przykrym dla dziecka doświadczeniem, podczas którego może zacząć marudzić i płakać, jest start i lądowanie. Uszy się zatykają, a nawet i wielu dorosłych określa te dwa momenty mianem najgorszych podczas całej podróży. Żeby uchronić dziecko przed zatkaniem uszu i odwrócić czymś jego uwagę możesz zacząć go karmić. Przełykanie bardzo pomaga.
Podczas podróży dobrze jest też mieć ze sobą podręczną torbę z wszystkimi potrzebnymi gadżetami, jak zabawki, kocyk, butelka, pieluchy, chusteczki, być może też poduszka dla malucha... Jeśli niemowlak jest karmiony piersią nie trzeba się wstydzić - można to zrobić dyskretnie, a to z pewnością pomoże dziecku lepiej znieść lot. Poczuje się bezpiecznie.
Gdzie i kiedy jechać?
Jeśli w grę wchodzi podróż z naprawdę małym dzieckiem, nie liczy się tylko to jak dotrzeć na miejsce, ale także to, gdzie znajduje się ów cel. Pierwsza podróż z dzieckiem to pewnego rodzaju test. Trzeba sprawdzić jak będzie reagowało na nowe otoczenie, podróż. Spodoba mu się, czy może okaże niespecjalny entuzjazm dla wspólnego wypadu z rodzicami. Warto wybrać więc na początek w miarę spokojne miejsce. Raczej nie powinny to być góry ze względu na zmianę ciśnienia i nieco inny klimat. Jeśli maluch jest alergikiem trzeba wziąć to pod uwagę także i ten fakt.
Jeśli chodzi o podróże zagraniczne - najlepiej zachować ostrożność. Zatłoczone i głośne kurorty mogą nie być najlepszym wyborem, podobnie jak miejsca, w których panuje bardzo duży upał. W takim klimacie maluch tylko się zmęczy.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Wasze komentarze:

Planując wyjazd z dzieckiem warto wybrać takie miejsce do nocowania, które jest przyjazne maluchom. Wtedy wyjazd nawet z małym dzieckiem będzie przyjemnością, a nie katorgą. Warto przed wyjazdem upewnić się czy w hotelu istnienie możliwość wstawienia do pokoju łóżeczka, czy w jadalni/restauracji są krzesełka do karmienia. Sama jestem mamą i wiem jak ważne jest to, by komfortowo czuć się podczas wyjazdu. Dlatego ja z kolejnym swoim maluchem już od początku jeżdżę do hotelu Klimek Spa w Muszynie. To hotel typowo rodzinny, nastawiony przyjaźnie do dzieci. Wszystko jest tam niezwykle komfortowo urządzone, a dzieci są naprawdę mile widziane. Okolica również jest fajna i można spokojnie spacerować z wózkiem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Urlop wychowawczy i Twoje prawa
Urlop wychowawczy jest naturalną kontynuacją...
-
Antybiotyki – brać czy nie?
Jesienno-zimowy sezon chorobowy w pełni. Choć...
-
Jak pielęgnować pępek noworodka?
Pępowina - niezwykły sznur łączący mamę z...
-
Poradnik przetrwania dla pracujących mam
Zazwyczaj wstają najwcześniej z wszystkich...
-
Dziecięce trwogi – lęk separacyjny
Moja córka ma osiem miesięcy i na każde moje...
-
Odżywianie podczas karmienia piersią
Ciąża to czas, kiedy szczególnie powinnaś zadbać...

Forum
- +34 min Medycyna estetyczna
- +35 min biustonosz do karmienia
- +35 min malowanie scian
- +35 min Wyprawka dla malucha
- +59 min Czy rolnictwo może być opłacal...