Planujesz ciążę? Zrób wcześniejsze badania!

autor: Aleksandra Budner , 2009-05-21
Planujesz ciążę? Zrób wcześniejsze badania!
Ciąża to poważny krok naprzód. Pragniemy, żeby przebiegała prawidłowo, ale nie wszystkie kobiety wiedzą, że podstawowe badania należy wykonać na długo przed planowanym poczęciem dziecka. Zanim więc przystąpicie wraz z partnerem do starań, zasięgnijcie porady lekarskiej.

Początkowo lekarz internista zleci podstawowe badania obojgu partnerom. Dla mężczyzny analiza laboratoryjna krwi i moczu będzie właściwie jedynym testem (ważne jest oznaczenie jego grupy krwi i czynnika Rh), natomiast kobieta musi poddać się dodatkowo kilku innym.

Badania laboratoryjne (ogólne):

Morfologia krwi – należy do podstawowego badania, pozwala bowiem wskazać na większość ewentualnych nieprawidłowości organizmu; poziom cukru we krwi pomocny jest w diagnozowaniu cukrzycy, kwasu moczowego – w rozpoznaniu dny moczanowej; mocznika i kreatyniny - w ocenie funkcji nerek, a bilirubiny - w diagnozowaniu np. chorób wątroby i trzustki. Dodatkowo morfologia pozwala na oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh. Ich znajomość pozwoli wykluczyć konflikt serologiczny lub podjąć decyzję o jego neutralizacji.

Badanie ogólne moczu – ma na celu sprawdzenie stanu kwaśności moczu, a także wykrycia pewnych substancji, np. krwi, bilirubiny, białka, glukozy i acetonu (te ostatnie mogą świadczyć o cukrzycy lub zakażeniach układu moczowego). Jeśli w moczu zostaną wykryte bakterie, trzeba wówczas przeprowadzić tzw. posiew moczu.

Badania ginekologiczne:

Wymaz z szyjki macicy – na jego podstawie przeprowadzana jest cytologia: badanie, które informuje o występowaniu komórek rakowych oraz wszelkich zmianach, prowadzących do nowotworów (np. nadżerka). Dodatkowo przeprowadza się również badania bakteriologiczne, wskazujące na stopień czystości pochwy.

USG narządu rodnego i piersi
– pozwoli na całkowity ogląd narządów płciowych kobiety (np. jamy brzusznej, miednicy mniejszej, jajników macicy).

Badanie poziomu hormonów kobiecych (płciowych i hormonów tarczycy) – pozwoli wykryć wszelkie zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do poronień i innych powikłań ciąży.

Badania dodatkowe

Badania dodatkowe są zlecane przez lekarza, który decyduje o ich konieczności na podstawie wywiadu z przyszłymi rodzicami .
Należą do nich:

 – badanie na obecność antygenu Hbs – pozwala na wykrycie nosicielstwa wirusa zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki) bądź wskaże, czy cierpisz na przewlekła zapalenie wątroby;

 – badanie krwi, ustalające poziom przeciwciał w organizmie:

  • w kierunku toksoplazmozy (choroba przenoszona przez koty) – polega na wykryciu swoistych przeciwciał toksoplazmozy, tzw. IgG oraz IgM. Ich brak świadczy, że kobieta nie chorowała na tę chorobę. Wówczas lekarz poradzi, jak zachować odpowiednią higienę, aby uniknąć zarażenia w ciąży, gdyż toksoplazmoza jest groźna dla płodu;
  • w kierunku różyczki – jeżeli wynik wykaże u kobiety brak odporności, powinna ona jak najszybciej się zaszczepić. Należy jednak pamiętać, że przez okres 3 miesięcy po szczepieniu nie można zachodzić w ciążę, gdyż różyczka jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu;
  • w kierunku cytomegalii – sprawdza się obecność przeciwciał cytomegalii. Jeżeli nie występują, zaleca się określone środki ostrożności, chroniące przez zarażeniem, gdyż dzisiaj nie istnieje szczepionka przeciw temu wirusowi;

badanie na obecność wirusa HIV – nie jest obowiązkowe, ale możesz przeprowadzić je dla pewności, nawet gdy nie znajdujesz się w grupie ryzyka. Pamiętaj, że seropozytywna matka może przekazać dziecku bardzo groźny wirus.

Badania genetyczne

Badania genetyczne – o ich przeprowadzeniu decyduje lekarz, który bierze pod uwagę takie czynniki, jak: wiek matki i kolejność ciąży (im starsza kobieta, już po 35. roku życia, tym większe prawdopodobieństwo wad genetycznych płodu, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży), choroby genetyczne w rodzinie (do 4 pokoleń wstecz), wcześniejsze urodzenie dziecka z upośledzeniem genetycznym. O rodzaju badania decyduje lekarz prowadzący.

Jako przyszli rodzice jesteście zobowiązani do przekazania swojemu lekarzowi informacji na temat przebytych schorzeń, aktualnych chorób, a także wszystkich stosowanych przez was leków. Wcześniejsze konsultacje i badanie ocenią funkcjonowanie waszych organizmów i pomogą w wykryciu ewentualnych schorzeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na płodność, zakłócić przebieg ciąży lub być groźne dla rozwijającego się w łonie dziecka.

Pamiętajcie, że przeprowadzenie badań jest niezwykle ważne - łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

symbiosis11
2009-09-09

Widzę tutaj dużą listę badań, jakie można zrobić przed ciążą zrobić. Mnie akurat to ominęło (jedynie cytologię robiłam co jakiś czas), gdyż moja ciąża była wpadką. Odpukać, ale do tej pory dziecko nie miało żadnych poważniejszych problemów zdrowotnych, a także ja czuję się bardzo dobrze.

symbiosis11
renia
2009-09-13

Wpadka owszem wyklucza robienie badan przed planowana ciaza ale w innych przypadkach badania sa wskazane.Nie mowie tu o przesadzie i robieniu niektorych badan na wyrost /np.genetycznych/ ale o komplecie badan podstawowych+toksoplazmoza+rozyczka /oczywiscie w przypadku jesli kobieta na nia nie chorowala/

renia
domi
2009-10-11

Badania sa wazne zawsze nawet gdy nie planujemy ciazy.Przeciez to nam nie zaszkodzi a wrecz przeciwnie moze pomoc .W przypadku gdy staramy sie o dzidziusia to rzeczywiscie oprocz badan podstawowych nalezy zrobic te w kierunku toksoplazmozy i rozyczki.

domi
ela
2010-05-27

Witam wszystkich.
Nikt chyba nie przepada za robieniem badan ale robic trzeba. Zwlaszcza jesli staramy sie o potomka lub przebylismy powazniejsza chorobe ,ktora wymagala dluzszego zazywania antybiotykow lub tez chorobe zakazna. W kazdym przypadku kontrola naszego organizmu jest konieczna.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
kinga
2010-09-10

Witam.
Gdyby jeszcze lekarze nie robili trudnosci i dawali wiecej skierowan na badania to wydaje mi sie ,ze i wiecej osob by z nich korzystalo.
Kinga

~kinga
Melania
2014-03-24

Jak robiłam badania bo zastanawiałam się czy stosować jakieś suplementy wyszły mi nie dobory musiałam coś zacząć zażywać

~Melania

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55