Pod specjalną opieką, czyli wszystko o ciążach zagrożonych

autor: Aleksandra Budner , 2009-05-25
Pod specjalną opieką, czyli wszystko o ciążach zagrożonych
Wszystkie kobiety w ciąży wymagają opieki, szczególnego traktowania i regularnych kontroli lekarskich. Jednak w pewnych okolicznościach przebieg ciąży należy obserwować i monitorować ze zwiększoną uwagą, żeby doprowadzić do pomyślnego dla matki i dziecka rozwiązania. Ciąże zagrożone wymagają szczególnej troski, a przyszłe matki – olbrzymiego wsparcia ze strony bliskich osób.

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jej ciąża przebiega nieprawidłowo, uśmiech znika z twarzy. Zwykle na długo. Nic dziwnego, w końcu nie tego spodziewają się przyszłe mamy. Marzą o wspaniałych dziewięciu miesiącach i szczęśliwym zakończeniu ciąży – urodzeniu zdrowego, ślicznego maluszka. Czasami jednak naturalne procesy komplikują się, a wtedy bardzo ważna jest opieka medyczna i stosowanie się do wszystkich lekarskich zaleceń.

Pytania zadawane przyszłej mamie na początku ciąży, podczas wywiadu chorobowego, pomagają  ustalić, czy będzie ona wymagała szczególnego nadzoru lekarskiego. Zdarza się jednak również i tak, że komplikacje pojawiają się niespodziewanie w trakcie trwania ciąży.

Podstawowe czynniki wpływające na zagrożenie ciąży

1. Dojrzałość matki – w przypadku kobiet po 35. roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości chromosomalnych u dziecka, powodujących między innymi zespół Downa. Wówczas kobieta musi być pod stałą kontrolą zespołu medycznego. Próbka kosmka kosmówki lub nakłucie owodni to typowe testy, stosowane do zdiagnozowania takich przypadłości. W przypadku, gdy układ chromosomów jest prawidłowy, dojrzała ciężarna ma podobne szanse na prawidłową ciążę oraz wydanie na świat zdrowego potomstwa, jak młodsze matki.

2. Choroby przewlekłe
Schorzenia, na które cierpi kobieta w ciąży nie są obojętne dla przebiegu rozwoju płodu. Nawet jeśli dobrze sobie radzi z takimi chorobami, jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu krążenia czy epilepsja, musi liczyć się z koniecznością regularnych pomiarów, analiz oraz badań pozwalających zobrazować rozwój dziecka. Niektóre poważne schorzenia, na przykład ciężkie wady serca, są istotnym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, gdyż mogą one zagrażać życiu matki. Takie wypadki są na szczęście wyjątkowe, obecnie medycyna pozwala na to, aby ciąża i poród przebiegały właściwie – pomimo choroby.   

3. Zatrucie ciążowe
Schorzenie zwane inaczej gestozą dotyka około 10% ciężarnych. Występuje ono znacznie częściej u kobiet z chorobami przewlekłymi i charakteryzuje się występowaniem opuchlizny dłoni i nóg, szumem w uszach, bólem głowy, podwójnym widzeniem oraz podwyższonym ciśnieniem krwi. Zatrucia ciążowego nie należy bagatelizować, gdyż może ono doprowadzić nawet do poronień. W przypadku gestozy trzeba całkowicie dostosować się do zaleceń lekarzy.

4. Cholestaza – jest powszechną chorobą wątroby, pojawiającą się u ciężarnych, zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży (80% przypadków około 30. tygodnia). Objawia się ona świądem skóry, nudnościami, wymiotami i brakiem apetytu. Powikłania mogą doprowadzić do krwotoku porodowego, przedwczesnego porodu, a nawet do obumarcia płodu, dlatego też ciężarna, u której stwierdzono cholestazę powinna natychmiast znaleźć się w szpitalu pod stałym nadzorem lekarzy.

5. Niewydolność szyjki macicy
Może doprowadzić do poronień, gdyż szyjka macicy zamiast zamykać wejście do jej wnętrza, przedwcześnie się otwiera lub nawet pęka. Dysfunkcja objawia się plamieniami z dróg rodnych, bólami brzucha i kręgosłupa. W tym przypadku konieczne jest umieszczenie w szyjce silikonowego krążka bądź założenie specjalnego szwu, który będzie chronić dziecko do końca ciąży. Niektóre kobiety z taką przypadłością muszą leżeć w łóżku, zmuszone są także unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego i stresu.
  
6. Uzależnienia
Kobieta uzależniona, która podczas ciąży zażywa substancje narkotyczne, z własnej woli zagraża zdrowiu i życiu dziecka znajdującego się w jej łonie. Wszelkie narkotyki negatywnie wpływają na rozwój płodu, powodując jego wady rozwojowe, a nawet prowadząc do przedwczesnego porodu bądź śmierci dziecka. Ciężarna, która późno dowiedziała się, że jest w ciąży, może przejść detoksykację. Odbywa się ona jednak wyłącznie w wyspecjalizowanych ośrodkach medycznych, a przyszłą matkę otacza w szpitalu ekipa specjalistów, ponieważ jej ciąża należy do zagrożonych.

7. Ciąża mnoga
Kobieta w ciąży mnogiej wymaga szczególnej opieki, rośnie bowiem ryzyko wystąpienia powikłań: przedwczesnego porodu, nadciśnienia tętniczego, hipotrofii czy nieprawidłowości rozwoju łożyska. W takiej sytuacji niezbędna jest ścisła kontrola medyczna.

Opieka nad ciążą zagrożoną

1. Częstsze wizyty u lekarza – przyszła mama musi być pod stałą kontrolą i obserwacją lekarza. Zdarza się także, w najtrudniejszych przypadkach, że zmuszona jest większą część ciąży przeleżeć na oddziale szpitalnym, by w razie nagłych komplikacji pomoc była natychmiastowa.

2. Odpoczynek – niektórym ciężarnym zaleca się leżenie w łóżku, jest to bowiem najlepsza metoda odpoczynku organizmu. Poza tym leżenie poprawia ukrwienie macicy, zmniejsza nacisk na jej szyjkę, usprawnia funkcjonowanie nerek i obniża ciśnienie tętnicze. Dla większości kobiet, zwłaszcza tych aktywnych, decyzja lekarza o przebywaniu w łóżku brzmi jak wyrok. Należy jednak spojrzeć na to z innej perspektywy, a spędzony w ten sposób czas wypełnić ulubioną lekturą, ciekawym filmem czy relaksującą muzyką. Warto poświęcić się temu, na co zawsze brakowało czasu. Leżenie nie musi być nudne, wystarczy ciekawie zaplanować sobie dzień. Należy zwrócić uwagę na miejsce odpoczynku, które powinno być przytulne i słoneczne. 

3. Kontakt z bliskimi – w przypadku ciąży zagrożonej i nakazu leżenia w łóżku nie należy rezygnować z kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Sporadyczne wizyty czy rozmowy telefoniczne na pewno poprawią samopoczucie przyszłej mamy, a obecność bliskich osób pozwoli, choć na chwilkę, zapomnieć o zagrożeniach.

4. Optymizm – nawet jeżeli ciąża jest zagrożona, należy zachować pozytywne myślenie i optymizm. Dzięki takiemu nastawieniu przetrwanie tych trudnych chwil stanie się łatwiejsze, a rozwiązanie na pewno pomyślne. Warto przez ten okres choć na chwilę zapomnieć o niedogodnościach i skupić swoją uwagę na myśleniu o szczęśliwym zakończeniu – narodzinach wyczekiwanego, upragnionego malca.

Współczesna medycyna jest tak rozwinięta, że udaje się uratować nawet najbardziej zagrożone ciąże. Dlatego nie należy się załamywać, tylko posłusznie oddać w ręce lekarzy, którzy bardzo dobrze wiedzą, co robić, by doprowadzić do szczęśliwego rozwiązania.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-10-25

Latwo mowic o optymizmie kiedy ciaza jest zagrozona i caly czas drzy sie o malenstwo.Wazne jest podejscie lekarza i to aby zamiast straszyc potrafil uspokoic.Opieka bliskich i ich wsparcie tez odgrywa duza role.

domi
ela
2010-06-21

Witam wszystkich.
Teraz coraz czesiej slyszy sie o ciazach zagrozonych.Wsrod znajomych i rodziny spotkac mozna kobiety ,ktore wlasnie byly w takiej sytuacji. Tu ani wiek kobiety ani pochodzenie ani stan majatkowy nie maja znaczenia.Czesto jest tak ,ze kobiety malo dbajace o siebie i zbytnio nieprzejmujace sie ciaza przechodza wszystko bez najmniejszego problemu a u pan uwazajacych, zachowujacych diete ciaza bedzie zagrozona.Tu duza role odgrywa lekarz i to czy sama pacjentka stosuje sie do jego zalecen.
Pozdrawiam .Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55