Poduszka dla niemowlaka – wygoda czy zdrowie?
autor: Paulina Wójtowicz , 2010-04-01
Jak miękko
Wydawać by się mogło, że poduszka jest stałym i nieodzownym elementem pościeli, którego używamy od zawsze z prostej przyczyny – by wygodniej się spało. Może właśnie dlatego młodym rodzicom tak trudno jest zdecydować, czy poduszka jest rzeczywiście potrzebna małemu dziecku, które spędza w łóżeczku niemal całą dobę. I często dochodzą do wniosku, że najważniejsze, by maluchowi było wygodnie. Układanie dziecka na dużej poduszce czy też obkładanie go nimi nie jest wprawdzie groźne, jednak – jak się okazuje – miękko wcale nie znaczy… zdrowo.
Co na to mięśnie?
Główka dziecka – wbrew obiegowym opiniom – wcale nie kształtuje się lepiej, będąc ułożona wyżej, np. na cienkiej poduszce. W ciągu całej doby przewraca się, czasem razem z tułowiem, na różne strony, co sprzyja właściwej koordynacji ruchowej i rozwojowi mięśni. Poduszka, niestety, utrudnia te ruchy. Brak swobody w poruszaniu może prowadzić do napinania mięśni szyjnych i grzbietowych, a w konsekwencji – do asymetrii główki. Kłopot mają też często mięśnie brzucha. Poducha jest zazwyczaj zbyt duża i leży także pod pleckami dziecka – nie pomaga to w pracy tej partii mięśni – dziecko może wówczas nienaturalnie odginać tułów do tyłu. Problem pojawia się też przy wszelkich niemowlęcych manewrach – podnoszeniu główki czy przekręcaniu. Poduszka bardzo utrudnia te odruchy, a dziecko nie potrafi sobie jeszcze poradzić, przesunąć przeszkody. Wiele maluchów lubi spać na brzuszku – to dla nich wszelkie poduchy (a szczególnie te podkładane pod całe ciałko) są najbardziej niebezpieczne – stanowią zagrożenie zdrowia i życia.
Sposób na ulewanie
Istnieją jednak przypadki, kiedy użycie poduszki (bądź zwiniętego ręcznika czy kocyka) będzie nie tylko niezabronione, ale nawet wskazane. Dzięki nieznacznemu podwyższeniu łatwiej będzie uporać się z refluksem żołądkowo-przełykowym – cofaniem treści żołądkowej do jamy ustnej. Podobnie przy ulewaniu, które dotyczy niemal połowy zdrowych maluchów i zdarza się nawet kilka razy dziennie. Jednym ze sposobów na walkę z nim jest ułożenie dziecka w takiej pozycji, aby w momencie „chluśnięcia” dziecko nie mogło zakrztusić się pokarmem. Służą temu m.in. specjalne poduszki z klinem, niegroźne dla kręgosłupa, a znacznie zmniejszające ryzyko zakrztuszenia się mlekiem podczas ulewania.
Wyjątek dla poduszki
Jeszcze jednym wyjątkiem od zdrowotnej reguły unikania poduszek dla niemowląt jest problem z oddychaniem. Lekarze zalecają układanie dziecka na niewielkiej poduszce, kiedy maluch ma np. katar. W każdym innym przypadku, jeśli rodzice widzą potrzebę wyższego położenia dziecka, należy podłożyć pod nogi łóżeczka książki bądź drewniane klocki, które pochylą pod odpowiednim kątem miejsce spania dziecka. A luksus poduszki lepiej odłożyć na później.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Mały mężczyzna i jego problemy
Choć to o problemach intymnych kobiet mówi się...
-
Rozszerzenie diety niemowlaka
Przez pierwsze kilka miesięcy po porodzie nie...
-
Odmrożenia u dzieci
Nasza skóra to podstawowa bariera ochronna...
-
Idzie rak – nieborak
Raczkowanie jest kluczowym momentem w rozwoju...
-
Ubranka, które kochają dzieci
Dzieci uwielbiają raczkować, biegać i skakać w...
-
Najmłodsi i infekcje
Jesienno-zimowe kłopoty z utrzymaniem balansu...

Forum
- +9 min gdzie wesele
- +23 min Prezent dla Taty
- +27 min What Are The Ingredients Of Pr...
- +30 min kuchnia
- +34 min How To Use Nuubu Detox Patches?