Pokolenie X,Y, Z, czyli na kogo wyrosną Twoje dzieci?

autor: Paulina Wójtowicz , 2015-10-08
Pokolenie X,Y, Z, czyli na kogo wyrosną Twoje dzieci?
„Każde pokolenie ma własny czas”, śpiewało Kombi w znanym przeboju o tym, jak ważne jest dla nas bycie współtwórcami rzeczywistości, która nas otacza. Wierzymy, że świat należy do nas i oczekujemy, że zmieni się w sposób, jaki nam odpowiada najbardziej. A jakie są oczekiwania pokolenia Z, dzieci XXI wieku, które właśnie wkraczają w bogaty w nowe doświadczenia i wyzwania okres młodości?

X, Y, Z…

Choć o pokoleniu w znaczeniu socjologicznym może być mowa dopiero w przypadku wspólnego, silnego doświadczenia większej grupy osób, przyjęło się, że każde ćwierćwiecze oddaje społeczeń-stwu nową generację. I tak po baby boomers (osoby urodzone w latach 1946-64), pokoleniu X (od połowy lat 60. do połowy lat 80.) i pokoleniu Y (tzw. millenialsi, urodzeni u schyłku XX wieku, tj. mię-dzy rokiem 1986 a 1997) nastał czas na nowych „młodych".

Pokolenie Z, bo o nim mowa, tworzą dzisiejsi nastolatkowie i dzieci, których okres narodzin przypadł na przełom wieków i początki nowego tysiąclecia. Nie mając za sobą doświadczenia powojnia, nie znając PRL-u, a narodziny kapitalizmu i wolnej Polski kojarząc tylko z opowieści rodziców, z optymi-zmem spoglądają w przyszłość, której fundamentem jest to, co jest im doskonale znane - nowe technologie. Jakie szanse i jakie zagrożenia generuje ta zanurzona w nowoczesności przyszłość?

Szanse

Pokolenie Y jest doskonale przy-stosowane do życia w „globalnej wiosce”. Ich pragnienie i dążenie do wolności stwarza jednak tyle samo szans, co zagrożeń.

Pokolenie Y jest bez wątpienia doskonale przystosowane do życia we współczesnym, globalnym społeczeństwie. Dzięki biegłemu poruszaniu się po rzeczywistości wirtualnej i oswojeniu się z interaktywnym modelem edukacji i rozrywki, może swobodnie czerpać z bogactwa informacji, jakie przekazują wszystkie dostępne media. Będąc za pan brat z elektronicznymi gadżetami i innowacyjnymi technologiami, nie napotyka przeszkód w realizowaniu ambitnych projektów, które łączą w sobie różnorodne rozwiązania, zarówno te "klasyczne", jak i te pochodzące ze świata wirtualnego.

To świetny start na rynku pracy, który coraz rzadziej zagląda młodym osobom w dyplomy, a coraz częściej szuka konkretnych umiejętności, których właściciele sprawdzą się w nowych, zmieniających się jak w kalejdoskopie okolicznościach. Ich silny apetyt na życie pomaga w rozwijaniu pasji, a chęć podążania za trendami - inwestowanie w siebie oraz dbanie o zdrowy tryb życia. Życie w "globalnej wiosce", szeroki dostęp do mediów cyfrowych i otwarte granice umożliwiają im nawiązywanie i podtrzymywanie nowych kontaktów na całym świecie. Przedstawiciel pokolenia Y to otwarty na świat, ceniący sobie wolność, cieszący się życiem i czerpiący z niego pełnymi garściami młody człowiek, który wierzy, że może wszystko, jeśli tylko będzie tego chciał.

Zagrożenia

Niestety, to, co jest zaletą pokolenia Y, może być także jego wadą. Wolność, jako wartość, którą dzisiejsi młodzi tak bardzo sobie cenią, może bowiem prowadzić do trudności z uzyskaniem stabilizacji życiowej, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pokoleniu Y niełatwo zagrzać dłużej miejsce w firmie, domu, związku. Zmieniające się trendy, potrzeba podporządkowania się modzie, sprzyjają zmianom i reorganizacji życia, które dostarcza tylko chwilowego spełnienia. Z powodu zanurzenia w cyfrowej rzeczywistości cierpią budowane na bezpośrednim kontakcie relacje społeczne.

Przedstawiciel nowego pokolenia ma o wiele mniej czasu na to, by rozwijać je, pielęgnować i walczyć o nie, gdy niedomagają. Nastawienie „szybko, mocniej, więcej" może generować trudności w doświadczeniu ponadczasowych, niezwykle ważnych w rozwoju osobowości wartości. Pęd „młodych" do osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej i towarzyskiej, najlepiej szybko i w prosty, bezbolesny sposób, może spotkać się z naturalną barierą, na którą nie mają recepty.

O tym, jak radzić sobie z taką sytuacją, co robić, gdy świat wcale nie stoi otworem, a przeszkody piętrzą się, paradoksalnie, wprost proporcjonalnie do chęci, muszą nowemu pokoleniu opowiedzieć przedstawiciele poprzednich generacji. To oni - rodzice i dziadkowie - powinni stworzyć pomost pomiędzy swoim pokoleniem a rzeczywistością „młodych", by przyszłość tych drugich była na tyle nowoczesna, na ile jest to konieczne, ale zawsze zbudowana na uniwersalnych, fundamentalnych wartościach i normach.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55