Położenie główkowe

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-07-20
Położenie główkowe
Płody w położeniu główkowym rodzą się na ogól drogami natury. „Cesarki” są tutaj wyjątkową rzadkością. Mogą być przeprowadzone w sytuacji niewspółmierności płodowo-miedniczej (zbyt wąska miednica, lub zbyt duży płód) uniemożliwiającej poród drogami natury.

Warianty ułożenia główkowego

Przy takim ułożeniu Twojego dziecka wyróżniamy dwie jego odmiany:

  • z grzbietem po lewej stronie mamy;
  • z grzbietem po stronie prawej.


Częścią przodującą (a więc tą, która zostanie urodzona jako pierwsza) jest główka. Poród taki jest najszybszy, najbezpieczniejszy zarówno dla mamy, jak i dla dziecka oraz najmniej bolesny. W trakcie porodu przy ułożeniu główkowym dochodzi do czterech podstawowych zwrotów główki. Pierwszym zwrotem jest przygięcie główki do klatki piersiowej. Następnie rotacja o 45 stopni (twarz dziecka skierowana jest ku kości krzyżowej). Po urodzeniu główki zostaje ona odgięta – jest to trzeci jej zwrot. Wreszcie czwarty zwrot główki to kolejna rotacja o 45 stopni, tak, że twarz dziecka kieruje się do powierzchni wewnętrznej jednego z matczynych ud.

Statystyka

Punktem prowadzącym w trakcie porodu jest w znacznej ilości przypadków potylica niemowlaka. Sytuacja taka ma miejsce w 97% porodów główkowych. W pozostałych 3% punktem prowadzącym może być bródka, twarz lub czoło (te przypadki gorzej rokują).

Podsumowanie

Ogromna większość porodów odbywa się bez interwencji lekarskiej, a jedynie pod opieką położnej. Jest to związane z tym, że w znacznej przewadze płody ułożone są prawidłowo, a więc podłużnie, z główką jako częścią przodującą. Dodatkowo większość kobiet ma miednice o budowie odpowiadającej wielkości i ułożeniu płodu. Poród przebiega szybko i sprawnie, i mama może bardzo szybko cieszyć się obecnością swojego maleństwa na świecie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-10-21

Pierwszy raz slysze o wariantach ulozenia glowkowego.Moze i lepiej bo czasem nadmiar wiedzy jeszcze bardziej potrafi kobiete w ciazy zestresowac.

domi
ela
2010-06-26

Witam wszystkich.
Mnie tez zaskoczyl fakt,ze ulozenie glowkowe ma jakies warianty.
Pozdrawiam .Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55