Położna

autor: Anna Przybylska , 2008-11-28
Położna
Odgrywa ona szczególną rolę w okresie ciąży, porodu i połogu, a w razie potrzeby służy pomocą także przy planowaniu zajścia w ciążę. Swoją opieką obejmuje całą rodzinę, w szczególności zaś kobietę i jej dziecko w okresie prenatalnym, noworodkowym i częściowo niemowlęcym, do ukończenia drugiego miesiąca życia. Coraz częściej partnerem położnej staje się również ojciec dziecka.

Kompleksowość zadań, jakie stoją przed położną, wymagają od niej nie tylko „technicznych” umiejętności i fachowej wiedzy medycznej, ale również pewnej szczególnej kompetencji osobowej, pozwalającej na nawiązanie więzi z (przyszłą) matką, ojcem i ich dzieckiem. Dlatego coraz więcej położnych uzupełnia swoje wykształcenie medyczne innym, bardziej humanistycznym kierunkiem studiów.

Położna posiadająca prawo wykonywania zawodu może prowadzić kobietę w fizjologicznej ciąży, przygotować ją kompleksowo do porodu, oraz ów poród przyjąć.

W Polsce opiekę nad jedną kobietą od momentu zajścia w ciążę do drugiego miesiąca po porodzie sprawuje średnio 6 różnych położnych i 2-3 lekarzy. Tymczasem w tym trudnym okresie podstawą jest stabilność i zaufanie do osoby prowadzącej kobietę. Stąd całkowicie zrozumiały trend centralizacji opieki położniczej i kampania mająca na celu umożliwienie odbycia porodu przy asyście położnej wybranej przez kobietę rodzącą.

Położna działa głównie poprzez:

1)  edukację w zakresie planowania rodziny;
2)  opiekę w okresie ciąży, porodu i połogu;
3)  opiekę nad kobietą, noworodkiem i niemowlęciem do ukończenia drugiego miesiąca życia;
4)  opiekę w chorobach ginekologicznych;
5)  opiekę nad kobietą w każdym okresie jej życia, w sprawach związanych z płodnością.

Warunki i zasady pracy położnych w Polsce określa Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej z dnia 5 lipca 1995 r. (ostatnia nowelizacja 29 lipca 2005 r.).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-09-24

Artykul moze i ladny tylko,ze takie polozne nie istnieja.
Po porodzie przyjda raz no moze dwa .Szybko wykapia dziecko i absolutnie nie mozna wtedy prosic o inny rodzaj kapieli niz one pokazuja.
Obejrza swiezo upieczona mame lub nie bo przeciez od tego jest lekarz.
I takie sa realja.

renia
sill
2009-10-13

Jestem położną z dolnośląskiego, mam indywidualną praktykę i właśnie tak pracuję.Naprawdę istniejemy! Po porodzie jestem bardzo częstym gościem u pacjentek, odwiedzam je do ukończenia 2 miesiąca życia dziecka.Zresztą pacjentki w razie jakichkolwiek problemów mogą dzwonic i wtedy spotykamy się częściej.Ubolewam tylko nad tym /oczywiście to moje zdanie/, że pacjentki nie zdają sobie sprawy że tak może byc i porostu nie dzwonią, a korzystają z usług położnych z najbliższych przychodni a tam jest jak jest. Jednym słowem dziewczyny wszystko zależy od was- jeśli będziecie wymagac to naprawdę będzie coraz lepiej. Pozdrawiam serdecznie.

sill
symbiosis11
2009-10-18

Ja podczas porodu trafilam na swietna polozna. Wiedziala co, kiedy i jak powiedzieć, oraz wiedziala kiedy trzeba zapewnić trochę intymności... Wspaniale pokierowała cala akcja, wiele mi pomogla - jeszcze kiedy lezałam na patologii, interesowała sie mna i moim stanem - psychicznym i
fizycznym.

symbiosis11
domi
2009-10-27

Do mnie po porodzie polozna przyszla 1 raz. Wykapala Kubusia,Pokazala jak pielegnowac i to bylo wszystko.Acha jeszcze obejrzala krocze i stwierdzila ,zebym udala sie na kontrole do ginekologa.
O zadnym zainteresowaniu ani wsparciu psychicznym nawet nie bylo mowy.

domi
zabka300
2009-12-27

Ciezko jest trafic na dobra polozna. Wiele po prostu chce kasy i wted dopiero bedzie robic tak jak nalezy. Niestety takie czasy, ze trzeba za wszystko palcic, zeby byc zadowolonym ://

zabka300
ela
2010-06-26

Witam wszystkich.
Zabka nic dodac nic ujac. Niestety teraz liczy sie tylko kasa lub ci co ja maja.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Sabinka
2010-10-20

Ja słyszałam zresztą sporo opinii negatywnych, że w ogóle ciężko się umówić żeby położna przyszła. Nie każda kobieta w przychodni wybiera położna, później po porodzie się okazuję, że aby położna przyszła musi iśc i wypełnic deklarację.
Ciężko to wygląda, bo przecież przy wyborze lekarza pierwszego kontaktu powinno sie pacjentce przypominać o wyborze położnej. Ja sama okazało się że nie wybrałam, ale koleżanka mi powiedziała żebym za wczasu zwróciła na to uwagę.

~Sabinka
kasia
2011-11-06

ja teraz jestem w ciąży w 27 tygodniu i była u mnie dwa razy połozna , gdzie pierwsze spotkanie polegało na tym ze mi się przedstawiła i kazała podopisać kartkę, po 2 minutach wyszła, a drugie spotkanie trwało 3,5 minuty gdzie zmierzyła mi tylko cisnienie wpisala do swojej kartki i poszla . Czy to jest normalne ze nie moge jej o nic zapytac bo mowi ze musi isc do nastepnej ?

~kasia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55