Pomysły na majówkę z maluchem

autor: Agata Cygan , 2012-04-30
Pomysły na majówkę z maluchem
Weekend majowy, paradoksalnie, im mniej z weekendem ma wspólnego, tym lepiej. Na szczęście w tym roku majówka szerokim lukiem ominęła zarówno sobotę, jak i niedzielę i ulokowała się w samym środeczku pierwszego majowego tygodnia. To trzeba wykorzystać! Jak zaplanować majówkę z dzieckiem?

Jeżeli pogoda sprzyja, warto wykorzystać nadplanowe wolne na chociażby krótkotrwałą zmianę klimatu. Taki wyjazd (nieważne czy na drugi koniec Polski, czy jedynie za miasto) pozwoli choć na chwilę oderwać się od codzienności i doda siły na kolejne tygodnie.

W góry

Klimat górski sprzyja organizmowi. Czyste, świeże, ostre powietrze, zmiany ciśnienia oraz pogody niezwykle hartują, poprawiają apetyt, funkcjonowanie dróg oddechowych, zwiększają ilość hemoglobiny we krwi, dotleniają cały organizm. Na wędrówkę wybieramy oczywiście krótkie, proste, mało wyboiste trasy. Z niemowlętami najlepiej wędrować po niższych partiach gór, ponieważ wyżej jest niższe stężenie tlenu oraz duże nasłonecznienie. Ponadto, zawsze możemy pospacerować po dolinach!

Do lasu

Jeżeli Wasz maluch jeszcze nie wie, co znaczy magia leśnej atmosfery, jak najszybciej zorganizujcie wyprawę do oazy niebywałej harmonii i spokoju.Leśny klimat jest nie tylko bezpieczny, ale przede wszystkim bardzo korzystny dla dzieci.

Powietrze jest wzbogacone w tzw. fitoncydy, czyli substancje naturalne, wydzielane przez rośliny wyższe. Mają one działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz przeciwzapalne. Wszystko to sprawia, że leśnie wycieczki bardzo pozytywnie wpływają na ludzki organizm, wzmacniają odporność, a każdy wysiłek - spacer czy jazda na rowerze - wpływa dodatnio na krążenie, zwiększa pojemność płuc, dotlenia mózg, zmniejsza poziom stresu, poprawia nastrój, a co więcej - redukuje złość i agresję.

Należy założyć dziecku ubranie z długim rękawkiem, długie spodnie oraz czapeczkę. Przydadzą się także wygodne buciki. Oczywiście wybierając się do lasu, pamiętać musimy także o jego naturalnych mieszkańcach... Zarówno ubranie, jak i odkrytą skórę spryskujemy środkiem odstraszającym kleszcze. Na taką wyprawę przyda się na pewno lornetka i lupa. Podglądanie życia ptaków i owadów zafascynuje każdego malucha, a leśne pamiątki (szyszki, liście, małe roślinki) pozwolą stworzyć niezapomniany pamiętnik z wyprawy.

Nad jezioro

Nie tylko góry i lasy mogą być ekscytującym miejscem na majową wycieczkę.Inną oazą spokoju i zieleni jest z pewnością brzeg jeziora. Klimat nizinny, duża wilgotność powietrza oraz rosnące w otoczeniu jeziora drzewa, takie jak np. sosny, jałowce, modrzewie, także tworzą korzystny dla zdrowia mikroklimat, który poprawia pracę układu krwionośnego oraz nerwowego.

Woda w jeziorze czy stawie jest cieplejsza niż ta w morzu, można ponadto popływać łódką, żaglówką, nauczyć się łowienia ryb i nacieszyć wszechobecną ciszą. Jeśli jednak zamiast ciszy marzy nam się fascynująca przygoda - także i tutaj znajdziemy coś dla siebie.

Większe nadjeziorne ośrodki oferują mnóstwo atrakcji dla rodziców przyjeżdżających z dziećmi. To np. możliwość korzystania z jeździków, traktorków, samochodzików, rowerków trójkołowych, mini ZOO z możliwością przejażdżki na kucyku, bajkolandie, cymbergaje, place zabaw, a także - mini przedszkola z opiekunką. Są również atrakcje dla całej rodziny - pikniki rycerskie czy olimpiady rodzinne.

Na wieś

Wspaniałym miejscem na majowy wyjazd może się okazaćtakże gospodarstwoagroturystyczne.Dla maleństwa żyjącego w mieście to jedyna okazja, żeby zobaczyć na żywo prawdziwą krówkę, kózkę czy kaczuszki. Wiele gospodarstw tego typu bardzo uatrakcyjnia swoje obiekty. Możemy tam znaleźć zwodzone mosty, łańcuchy do wspinania, tory przeszkód, huśtawki, zjeżdżalnie. Wspólne pieczenie kiełbasek, przejażdżki na kucykach czy bryczką - o nudzie na wsi nie może być mowy!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55