Poród a depilacja miejsc intymnych

autor: Agnieszka Kęsek , 2014-03-27
Poród a depilacja miejsc intymnych
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa depilację miejsc intymnych przed porodem za… nieuzasadnioną. Jednak mimo wszystko to, czy golenie przed porodem powinno zostać wykonane czy nie, jest determinowane przez konkretny szpital. W jednych to rutynowy zabieg, w innych kobiety nie muszą się mu poddawać.

Spory wokół depilacji

Depilacja miejsc intymnych przed porodem to temat niby błahy, ale mnogość opinii i doświadczeń samych rodzących sprawia, że staje się niezwykle istotnym zagadnieniem. To, czy kobiecie zostanie zalecone golenie czy też nie, zależy w dużej mierze od konkretnego szpitala.

W jednych placówkach jest to obowiązkowe, a niewydepilowaną przyszłą mamą zajmie się personel szpitala i... zrobi to za nią (czasem, niestety, niezbyt delikatnie). W innych już się tego nie stosuje bądź też po prostu zostawia decyzję kobiecie.

ZA depilacją przed porodem

Dlaczego w niektórych szpitalach zaleca się depilację miejsc intymnych przed porodem? Otóż argumenty są następujące:

  • Jeśli podczas porodu byłoby potrzebne nacięcie krocza, łatwiej zszywa się je, kiedy okolice intymne są wydepilowane.
  • Po szyciu krocza prostszą sprawą jest zdezynfekowanie rany.
  • Jest to bardziej higieniczne, na włosach są bakterie, mocz.
  • Kiedy po porodzie pojawi się krwawienie, kobiecie łatwiej utrzymać higienę miejsc intymnych.

PRZECIW depilacji przed porodem

Ci, którzy odradzają depilację miejsc intymnych przed porodem twierdzą natomiast, iż:

  • Okolice intymne są bardzo delikatne, nie trzeba wiele aby pojawiło się tam draśnięcie, zadrapanie, małe ranki. Przez uszkodzoną skórę mogą wnikać drobnoustroje.
  • Jeśli podrażnimy skórę w trakcie golenia mamy gwarantowane dodatkowe niemiłe przeżycia: swędzenie, pieczenie.

Samodzielnie czy w szpitalu?

Jeśli już zdecydujemy się jednak na wydepilowanie okolic intymnych, możemy zrobić to samodzielnie, w domu lub oddać się w ręce personelu w szpitalu. Ta druga opcja jest łatwiejsza (nie trzeba mozolić się z lusterkiem, brzuch nie przeszkadza), ale często przeprowadzana w mało intymnej atmosferze i niezbyt delikatnie. Golenie w domu możemy wykonać z pomocą partnera, użyć delikatnego kremu do depilacji i zrobić to po prostu „po swojemu". Nie trzeba golić całości, wystarczy pozbyć się owłosienia z warg sromowych.

Masz wybór

Ważne, że każda kobieta ma prawo wyboru czy chce poddać się depilacji miejsc intymnych przed porodem, czy nie. Warto więc rozważyć plusy, minusy i podjąć decyzję samodzielnie.

Nacięcie krocza – można go uniknąć?

Depilację zaleca się głównie ze względu na możliwy zabieg nacięcia krocza. Czy można go uniknąć? Okazuje się, że są pewne sprawy, o które można zadbać. Dzięki temu nacięcie może okazać się zbędne. Przede wszystkim ważny jest wybór miejsca porodu. W wielu placówkach nacięcie krocza jest traktowane jak rutynowy zabieg i przeprowadzane u wszystkich kobiet. Tymczasem nie zawsze jest konieczne, warto więc wybrać miejsce, w którym każdy poród to indywidualny przypadek. Istotna jest także pozycja w trakcie porodu, najlepsza to ta na stojąco lub siedząco (najgorsza - na leżąco z uniesionymi w górę rozszerzonymi nogami). Oprócz tego warto w ostatnich trzech miesiącach ciąży ćwiczyć mięśnie Kegla.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Majka
2017-02-07

tak tak, depilacja jak najbardziej wskazana. potem się nic nie plącze ;) a co do czasu juz po porodzie, to stosowałyście jakieś żele żeby się ładniej wszystko regenerowało może? Lekarz mi własnie przepisał mucovagin i jutro zaczynam kurację.

~Majka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55