Poród "jak po maśle", czyli czym jest Butter Birth

autor: Agata Cygan , 2020-02-27
Poród
Poszło jak po maśle! - oj mało która z nas może tak powiedzieć o swoim porodzie, prawda? Określenie to znaczy przecież łatwo, szybko, wręcz gładko. Czy taki poród jest możliwy? Podobno tak!

Metaforyczny poród "jak po maśle" to taki, w czasie którego faza parcia jest krótka i mniej bolesna. Dziecko wydostaje się na świat płynnie, spokojnie, ale też szybko - za sprawą kilku skurczy. Kiedy tak się dzieje?

W momencie, gdy nadchodzi czas parcia, a kobiecie uda się dostatecznie rozluźnić psychicznie, wówczas odpowiednio reaguje również ciało - poziom kortyzolu spada, a podnosi się stężenie hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie i radość. To przyspiesza akcję porodową! Termin powstał za sprawą położnej Sunday Smith, doświadczonej w odbieraniu porodów domowych. Pytanie, czy można zaplanować tego rodzaju poród?

Zobacz również: Jak naprawdę wygląda poród w domu?

Pójdzie jak po maśle!

W przypadku porodu ciężko zaplanować cokolwiek. Ciąża może przebiegać bez żadnych komplikacji, a przyszła mama może być nastawiona na poród naturalny - nawet wówczas nie ma gwarancji, że nie skończy się on cesarką. Rodząca może zgłosić chęć przyjęcia znieczulenia i nawet, jeśli w szpitalu będzie anestezjolog, szybko przebiegająca akcja porodowa może uniemożliwić podanie środka znieczulającego.

Przyszła mama może być pewna, że poradzi sobie z bólem bez krzyku, ale w trakcie porodu to właśnie ból może wziąć górę, a krzyk okaże się najlepszym sposobem na jego rozładowanie. Pytanie więc, czy Butter Birth można zaplanować wydaje się co najmniej śmieszne. A jednak można zrobić wiele, by choć w pewnym stopniu się do niego zbliżyć. O czym mowa?

Zobacz również: 7 wstydliwych pytań o poród

Przygotuj się do porodu

Grunt to dobre przygotowanie do tego, co będzie się działo - zarówno przygotowanie ciała, jak i umysłu. Dobrze, jeśli rodząca ma podstawową wiedzę na temat faz i etapów porodu - rozumie, co i dlaczego się dzieje, jest przygotowana na to, co następuje. Warto myśleć o porodzie wyłącznie jako o pozytywnym zjawisku - pięknym i magicznym, wywołującym przede wszystkim pozytywne emocje. Postrzeganie go jedynie w kategoriach trudnego i bolesnego doświadczenia to wyjątkowo feralny start. Skupianie się na bólu dodatkowo go potęguje, a myślenie o możliwych komplikacjach może skomplikować samo wydanie dziecka na świat.

Przygotowania wymaga także ciało. Jeśli to możliwe, dobrym pomysłem jest przećwiczenie przed porodem różnych technik oddychania i relaksacji oraz regularne ćwiczenie mięśni Kegla. Oczywiście w czasie porodu położna wszytko na bieżąco wytłumaczy i wyjaśni - tego możemy być pewne. Ale już samo przygotowanie i swego rodzaju poczucie kompetencji da nam większą pewność siebie, a co za tym idzie - poczucie bezpieczeństwa, które niezwykle pozytywnie wpływa na przebieg porodu. Niepewność, strach, obawa o to, czy na pewno wszystko przebiega jak należy wręcz przeciwnie - potęguje i tak niemały już stres i może opóźnić, a nawet utrudnić wydanie dziecka na świat.


------
No i - co równie ważne - warto mieć przy sobie ukochaną osobę, z którą łączy nas prawdziwa więź i zaufanie. Jej obecność potrafi zdziałać cuda. Może nie przyspieszy ani nie ułatwi porodu, ale może sprawić, że - bez względu na jego przebieg - zapamiętamy go wyłącznie jako wspaniałe, wyjątkowe i właśnie cudowne doświadczenie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55