Poród – może być przyjemnością! (poród orgazmiczny, poród w hipnozie, poród z użyciem gazu rozweselającego)

autor: Agata Cygan , 2013-05-23
Poród – może być przyjemnością! (poród orgazmiczny, poród w hipnozie, poród z użyciem gazu rozweselającego)
Z uwagi na to, że podczas porodu w ciele rodzącej zachodzą różne zjawiska fizjologiczne, doświadczanie silnych dolegliwości bólowych nie jest niczym niepokojącym. Istnieje wiele sposobów ich łagodzenia - tak konwencjonalnych, jak i nieco mniej typowych. Pomijając te najprostsze - jak ciepła kąpiel, masaż pleców czy techniki relaksacyjne, przyszłe mamy mogą wybrać także hipnozę, gaz rozweselający, a nawet – orgazm!

Poród orgazmiczny

Niektórzy lekarze twierdzą, że w rozpoczęciu spóźnionej akcji porodowej może pomóc - stosunek płciowy. Pocałunki i pieszczoty wzmagają wydzielanie oksytocyny, czyli hormonu, który pojawia się w trakcie orgazmu (a może także - przyspieszyć poród) oraz endorfin - hormonów szczęścia.

Co więcej, zdaniem niektórych specjalistów istnieje spora zależność pomiędzy pozornie niepowiązanymi elementami organizmu - wargi ust mają być „powiązane" z wargami sromowymi, jama gębowa z pochwą, gardło z szyjką macicy, a kości szczęki - z miednicą... Z powyższych zależności prosto wywnioskować, że otwarcie ust pomaga w „otwarciu" miednicy, ich rozluźnienie rozluźnia pochwę, a zmiękczenie warg - działa na krocze.

Jak jednak wspominają kobiety, które przeżyły tego rodzaju doświadczenie, wszystko działo się niejako „przypadkiem". Mówią o tym, że ów ekstatyczny stan osiągnęły nagle - podczas parcia przez ich ciało zaczęły przechodzić fale silnych emocji („orgazmiczne fale" - jak mówią), a one - śmiały się i krzyczały. Każdy kolejny skurcz odczytywały jako falę radości, dzięki której zupełnie zapomniały o bólu. Zjawisko można tłumaczyć tym, że nacisk wywierany przez główkę dziecka na ścianki pochwy (a także rozciąganie tkanek w momencie, kiedy obniża się główka), rzeczywiście może przynieść niektórym kobietom odczucie pobudzenia seksualnego. To, czy rodzące rzeczywiście doświadczyły prawdziwego orgazmu czy wystąpiła u nich jedynie pewna osobliwa forma reakcji na ból (intensywny ból brały za przyjemność), pozostaje jednak kwestią sporną.

Poród w hipnozie

Podczas porodu kobieta może czuć się tak, jakby znajdowała się w hipnozie - to akurat nie ulega wątpliwości. Jednak pomysł, by w tę hipnozę wprowadzać się celowo, budzi pewne wątpliwości. Tymczasem, u naszych zachodnich sąsiadów od wielu lat przeprowadza się tzw. porody w transie hipnotycznym. Z badań, jakie w tym celu przeprowadzono wynika, że wprowadzenie do podświadomości rodzących kobiet odpowiednich sugestii powoduje swego rodzaju wizualizacje - przyszłe mamy wyobrażają sobie, że znajdują się w zupełnie innym - znacznie przyjemniejszym niż sala porodowa miejscu (np. pośrodku zielonej łąki). Ich umysł jest na tyle mocno skupiony na „wizji" przekazanej za pomocą sugestii, że blokuje niejako odbiór innych bodźców (np. bólowych).

Rodzące „w transie" kobiety są dzięki temu bardziej zrelaksowane, spokojne, co pozwala im wykonywać sprawniej polecenia personelu medycznego. Głębokie rozluźnienie mięśni sprawia, że przyszła mama jest w stanie kontrolować swoje ciało, emocje i umysł do tego stopnia, by poród - był dla niej przyjemnością!

Poród na gazie

Gaz rozweselający - mieszanka podtlenku azotu i tlenu, wpływa na zwiększenie w organizmie ilości endorfin oraz serotoniny, czyli tzw. hormonów szczęścia. Wykorzystywanie owej „wesołej" mieszanki w medycynie nie jest nowością, ale na porodówkę trafiła stosunkowo niedawno. Gotową „miksturę" przyszłe mamy mogą sobie aplikować samodzielnie, jednak pod czujną kontrolą położnej. Potrzebują do tego: butli z gazem, specjalnego przewodu oraz ustnika. Jednak nie każda rodząca może sobie pozwolić na „poród na wesoło". Zakwalifikowanie do tego rodzaju znieczulenia wymaga pewności, że organizm pacjentki nie wykazuje uczuleń ani reakcji alergicznych w kontakcie z gazem.

Dzięki zaaplikowaniu gazu kobietę ogarnia spokój, odczuwa ulgę podczas skurczy, mniej skupia uwagę na dolegliwościach bólowych, co sprawia, że może lepiej skoncentrować się na właściwym oddychaniu. Mimo, że niekonwencjonalny, taki sposób uśmierzania bólu porodowego jest zupełnie bezpieczny tak dla matki, jak i dla maleństwa. Nie każdy jednak szpital zapewnia tego rodzaju udogodnienie. Jak twierdzą przeciwnicy, regularny kontakt z mieszanką może powodować kłopoty z układem krwiotwórczym, niedobór witaminy B12 czy anemię. Ponadto, jak argumentują obrońcy środowiska, mieszanka potęguje efekt cieplarniany, a to - w dłuższej perspektywie nie jest korzystne ani dla naszego środowiska, ani - tym bardziej - dla zdrowia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

felix
2013-05-28

Spotkałem się z gazem rozweselającym w stomatologii - u mojego dziecka dentystka wyleczyła kilka zębów -wszystko bez bólu i łez. Wcześniej próbowaliśmy, ale było uciekanie z fotela.
Fakt, że nie jest to standardowa usługa - mieszkamy w Warszawie (Ursus), więc jest dostepny. Polecam w stomatologii, myślę, że w przypadku porodu też działą;)

~felix
brrrzack
2013-07-18

A więc co do gazu... Rodziłam (miesiąc temu) "na gazie" i wcale nie było "na wesoło". W początkowej fazie, gdy dopiero przyjechaliśmy do szpitala, trochę uśmierzał ból. Może raczej ogłupiał? po pierwszych kilku wdechach czułam się jak po zapaleniu trawki :) wraz z postępem akcji porodowej ból się wzmagał i gaz wcale nie pomagał. Fakt jest taki, że gaz pomaga ale tylko na początku. Potem bardziej pomagał w oddychaniu- w sensie "głęboki wdech i długi wydech". Ale mimo wszystko polecam i sama wzięłabym go jeszcze raz. Zadowolony był też partner, który ukradkiem powdychał sobie ;)

brrrzack
Agnieszka
2018-04-11

Medytacja w ciąży pozwala redukować stres. Wpływa również na rozluźnienie i przygotowuje do świadomego porodu. Wszystkie niezębne informacje znajdziemy w książce „Poród w hipnozie. Szkoła rodzenia”. Autor, Jerzy Lech Piechnik jest cenionym lekarzem, który pomógł wielu kobietom.

~Agnieszka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55