Poród plastyczny?

W czasie ciąży ciało kobiety podlega naturalnym zmianom. Niektóre z nich znikają zaraz po tym, gdy mama wróci do formy, inne jednak same nie znikną.

kobieta


Podziel się na


Czasami można usłyszeć o mamach, które poddają się zabiegom niemalże zaraz po porodzie – w tym samym szpitalu. Czy to rzeczywiście rozsądne podejście i czy jakikolwiek zabieg chirurgii plastycznej tuż po urodzeniu dziecka to dobry pomysł?

Zabiegi chirurgii plastycznej

W czasie ciąży kobiece ciało się zmienia: skóra na brzuchu ulega rozciągnięciu, waga wzrasta, miejsca intymne też nie zawsze wyglądają tak jak wcześniej. I choć kobiety mają nadzieję, że negatywne zmiany ustąpią zaraz po porodzie, tak się niestety nie dzieje. Mimo, że dzidziuś opuszcza matczyny brzuszek, ciało nadal wygląda, jakby mieściło w sobie dodatkowego lokatora. I choć wielu kobietom owo dziwne zjawisko spędza sen z powiek i nie pozwala w pełni cieszyć się z macierzyństwa, to zupełnie normalne.

Ciało po porodzie wymaga przede wszystkim czasu i właściwej pielęgnacji. Zazwyczaj potrzebuje na zupełne dojście do siebie około roku. Szczególnie wtedy, gdy mama ma w planach karmienie naturalne. Dlatego też, jeśli świeżo upieczona mama chce się poddać operacji plastycznej, powinna ją odłożyć co najmniej do zakończenia karmienia piersią i ustabilizowania wagi. Co równie ważne, zaleca się, by zabiegi plastyczne, takie jak plastyka brzucha, korekta piersi, liposukcja czy zabiegi ginekologii estetycznej (waginoplastyka, perineoplastyka) wykonywać dopiero po urodzeniu ostatniego dziecka.

kobieta

Botoks

Jak wiadomo, botoks to zabieg wymagający powtarzania w miarę regularnych odstępach czasu – botulina używana do zabiegów jest z czasem wydalana z organizmu. Wspomniana substancja to oczyszczony jad kiełbasiany, a mówiąc dokładniej – białko wyizolowane z tej toksyny. Wykazuje miejscowe działanie na mięśnie – niejako je paraliżuje, a tym samym likwiduje zmarszczki oraz doraźnie zapobiega ich tworzeniu się.

Kobiety, które stosują botoks, wiedzą na pewno, że na okres ciąży muszą zrezygnować z zabiegów. Botulina w większym stężeniu to bardzo silna toksyna i z uwagi na brak wystarczających badań w tej dziedzinie nie ma obecnie jasnej odpowiedzi na pytanie, jak preparat może wpływać na płód. Ze względu na ewentualne ryzyko, na powtórzenie zabiegu można się zdecydować dopiero po rozwiązaniu (po ok. 2 tygodniach), a jeśli kobieta zamierza karmić piersią – dopiero po zakończeniu karmienia. Poza botoksem, odłożyć należy także wszelki kuracje witaminą C oraz pochodnymi witaminy A.

Laseroterapia

Ciąża i laktacja są także bezwzględnym przeciwskazaniem dla większości zabiegów przy użyciu lasera (tzw. laseroterapia): usuwanie żylaków, rozstępów, zmarszczek, przebarwień, blizn, naczynek czy wady wzroku. Podobnie rzecz ma się z liftingiem, korekcją nosa i innymi tego typu zabiegami, w przypadku których, na liście przeciwskazań do zabiegu znajdziemy m.in. ciążę i laktację.

Jakikolwiek zabieg chirurgii plastycznej zaraz po porodzie nie tyle nie jest wskazany, co wręcz – w większości przypadków – zabroniony!