Poronienie

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Poronienie
Poronienie jest zjawiskiem występującym u kobiet, które w naturalny sposób zachodzą w ciąże, ale z różnych przyczyn nie są w stanie jej donosić do terminu porodu. Jest to również jedna ze składowych definicji niepłodności.

O nawykowych poronieniach mówimy w sytuacji, w której kobieta traci ciąże dwukrotnie lub więcej przed upływem 20. tygodnia ciąży liczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki. Nawracające poronienia mogą być wynikiem jednego lub kilku z poniższych czynników:

  •  styl życia
  •  przewlekła choroba
  •  problemy immunologiczne
  •  nieprawidłowości związane z drogami rodnymi (szczególnie nieprawidłowości w budowie anatomicznej macicy)
  •  zaburzenia hormonalne
  •  nieprawidłowości chromosomalne

Styl życia, warunki pracy, status socjoekonomiczny należą do istotnych czynników wywołujących poronienie. Nadużywanie nikotyny, narkotyków czy alkoholu może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia płodu, ale również do poronienia. Jeżeli ciężarna narażona jest na czynniki toksyczne i kancerogenne w pracy dość często doprowadza to do poronienia. Również ekspozycja partnera na czynniki toksyczne może w sposób pośredni doprowadzić do poronienia, gdyż powodują one uszkodzenie plemników. Ze względu na zaburzenia hormonalne występujące w zespole policystycznych jajników również może dochodzić do poronienia. Wśród czynników związanych z ogólnym stanem zdrowia ciężarnej do poronienia mogą doprowadzać:

  • choroby tarczycy
  • poważne stany chorobowe serca, wątroby i nerek
  • choroby autoimmunologiczne, w przebiegu, których kobieta wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom – np. toczeń rumieniowaty

Po pierwszym samoistnym poronieniu ryzyko kolejnego wzrasta do 24%, po drugim nawykowym poronieniu ryzyko zwiększa się do 26%, a po trzecim do 32%. Poronienia można podzielić na samoistne i sztuczne.

Poronienie sztuczne, zwane również leczniczym jest to sztuczne ukończenie ciąży, najczęściej chirurgiczne. Wskazaniami do takiego postępowania jest zagrożenie życiu lub zdrowia ciężarnej, letalna patologia płodu oraz ciąża będąca wynikiem czynu lubieżnego (gwałtu, kazirodztwa). Według aktualnego stanu prawnego w Polsce przerwanie ciąży nie jest sprzeczne z prawem, jeżeli jest wykonywane w związku z uwzględnieniem aktualnego i przyszłego stanu zdrowia ciężarnej i według wiedzy medycznej wskazane jest celem zniesienia zagrożenia życia, kiedy badanie prenatalne wskazuje na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, potwierdzone zaświadczeniem prokuratora, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Poronienie samoistne jest utratą ciąży bez udziału czynników zewnętrznych, niezamierzone. Poronienia samoistne dzielimy na niepowikłane poronienia bezgorączkowe, niepowikłane poronienia z temperaturą 38°C oraz na powikłane poronienia gorączkowe. Przyczyny poronień samoistnych można podzielić na te związane z jajem płodowym i te związane z organizmem matki.

Wśród tych pierwszych mówimy o niezdolnych do rozwoju jajach płodowych. Może to być wynikiem anomalii chromosomalnych spowodowanych zaburzeniami podziałów komórkowych podczas dojrzewania zarodka. Wśród czynników uszkadzających jajo płodowe i doprowadzających wtórnie do poronienia wymienić trzeba rtęć, rozpuszczalniki organiczne, promieniowanie jonizujące oraz niektóre leki. Innym czynnikiem związanym z poronieniem samoistnym zależnym od wad jaja płodowego jest zaśniad groniasty.

Wśród przyczyn matczynych podział jest bardziej rozbudowany. Mogą one być związane z narządami płciowymi: niedorozwój macicy, wady macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki macicy.

Niewydolność ciałka żółtego powstającego w miejscu pękniętego pęcherzyka, z którego w poprzedzającym cyklu uwolniona została komórka jajowa, odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu dzięki uwalnianemu progesteronowi.

Choroby zakaźne ciężarnej, przebiegające z wysoką gorączką są kolejną przyczyną poronień. Urazy i wstrząsy psychiczne stanowią silną grupę czynników wywołujących poronienie.

Jeżeli ciężarna przechodzi kolejne poronienia samoistne, może czuć się zagubiona, przerażona, obawiać się o kolejną ciążę. Należy w takich sytuacjach pamiętać, że poronienia nie są wcale rzadką sytuacją i doświadcza ich wiele kobiet. Dodatkowo postęp medycyny ułatwia ograniczenie czynników wywołujących poronienia. Możliwa jest intensywna opieka nad ciężarnymi, u których występuje zwiększone ryzyko utraty ciąży, nawet w okresie całego jej przebiegu i końcowo szczęśliwe rozwiązanie i urodzenie w pełni zdrowego noworodka. 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

symbiosis11
2009-10-09

Wspolczuje kobietowm ktore osobiscie doznaly tego.. Czesto jest tak,ze te malolaty co sie puszczja na prawo i lewo to zachodza w ciaze bez problemu i to jeden raz i to drugi.. A ludzie ktorzy z calego serca pragna dziecka, nie moga poczac..

symbiosis11
ela
2010-06-18

Witam wszystkich.
No niestety czesto jest tak jak pisze Symbiosis11. Kobiety ,ktore pragna dziecka traca je przez poronienie a te ,ktore zachodza w ciaze przez wpadke rodza zdrowe i piekne ale niechciane dzieci.Poronienie to straszna sprawa i tylko kobieta,ktora tego doswiadczyla tak naprawde wie co sie wtedy czuje i jak to wplywa na zycie.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Monika
2010-10-15

ARLETA- trzeba się było zabezpieczać, a nie teraz rozpaczać. A jak tak się lubi sex to może szklanka wody zamiast, poza tym współczuje dzieciom. Bycie niechcianym musi być pewnie odczuwalne.
I generalnie mało wiesz- ja poroniłam 3 razy. Mam w końcu synka i ból po stracie dziecka jest najbardziej bolesny.
Jakby ktoś odebrał kawałek Ciebie samej.
I czasami los bywa przewrotny, te które nie chcą mają, a te które pragną urodzić nie mogą. Nie piszę, że jest tak zawsze, bo przecież większość kobiet rodzi chciane, kochane dzieci.
A ARLETA będzie pewnie mimo iż nie chce matką 4 niechcianego dziecko.
Przypominam prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne lub abstynencja seksualna zabezpieczają przed niechcianą ciążą i są tańsze niż ubranka, pieluchy i inne rzeczy potrzebne dziecku.
Więc ARLETA więcej rozumu!!!!!

~Monika
stracilam
2014-03-16

Witaj, nalezaloby zapytac lekarza o rózne badania-toksoplazmoza, TSH(tarczyca) i przeciwciala antyfosfolipinowe na poczatek. Ja stracilam dziecko w 8tyg.ciąży-przyczyny do tej pory nieznane-badania prawidlowe. Los tak chcial....Powodzenia życzę!

~stracilam

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55