Pozytywny test ciążowy, a ciąży brak - o co chodzi?

autor: Agata Cygan , 2016-02-15
Pozytywny test ciążowy, a ciąży brak - o co chodzi?
Już sama spóźniająca się miesiączka zrobiła spore nadzieje, a pozytywny wynik testu ciążowego tylko dołożył kolejną – tym razem graniczącą z pewnością. Jak to więc możliwe, że lekarz mówi: Proszę próbować dalej…?

Zgodnie z zaleceniami farmaceutów i lekarzy pozytywny test ciążowy zawsze należy potwierdzić w gabinecie ginekologa. Większości kobiet wydaje się jednak, że celem takiej wizyty jest po prostu założenie karty ciąży oraz poproszenie lekarza o zalecenia na ten szczególny czas. Tymczasem, jej głównym celem jest właśnie sprawdzenie, czy test ciążowy przypadkiem się nie mylił. Sprawdźmy, co może być powodem takiej pomyłki.

Pozytywny test ciążowy, a ciąży brak…

Pojawienie się na teście ciążowym drugiej kreski - szczególnie w przypadku par starających się o dziecko, to niejako informacja o zapłodnieniu. Tymczasem, wyniku testu nie należy interpretować w taki sposób.
Test może nam co najwyżej zasugerować, jaka jest przyczyna spóźniającej się miesiączki - pewną odpowiedź da nam dopiero badanie ginekologiczne. Dlatego też po wykonaniu domowego testu zawsze należy udać się do lekarza. Gdzie szukać przyczyny tego, że - mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego - lekarz wyklucza zapłodnienie?

  • zbyt wczesne wykonanie testu - test wykonany zaraz po owulacji może dać wynik pozytywny mimo braku ciąży z powodu obecności hormonu podobnego do hCG;
  • przyjmowanie przez kobietę leków:

o przeciwpsychotycznych,
o psychotropowych,
o przeciwhistaminowych (w szczególności leków zawierających chloropromazynę, fenotiazynę oraz prometazynę);
o silnych preparatów przeciwbólowych, np. metadonu;
o preparatów poprawiających płodność, które zawierają w składzie gonadotropinę kosmówkową;
o zastrzyków hormonalnych po zapłodnieniu in vitro - zawarte w nich hormony są podobne do hCG;

  • problemy zdrowotne kobiety:

o choroba tarczycy,
o choroba nerek,
o białkomocz,
o torbiele na jajnikach,
o nowotwory - np. jajnika, jelita, trzustki, wątroby, żołądka;

  • pozostałe fragmenty łożyska z poprzedniej ciąży;
  • wejście w okres okołomenopauzalny.

Zapłodnienie – tak. Ciąża - nie

To nie wszystko. Istnieją też sytuacje, w których do zapłodnienia doszło, a jednak para nadal musi poczekać na spełnienie swoich marzeń o rodzicielstwie:

  • ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna - tak jak normalna ciąża zwiększa ona obecność hormonu hCG w moczu, dlatego test wskazuje wynik pozytywny. I dobrze, bo dzięki temu kobieta udaje się do lekarza, a i w tym przypadku jest to konieczne - ciąża pozamaciczna to stan patologiczny, który zagraża zdrowiu kobiety. Jak sama nazwa wskazuje, rozwija się poza jamą macicy - zazwyczaj w jajowodzie, dlaczego należy ją jak najszybciej usunąć z uwagi na niemożność prawidłowego rozwoju płodu;
  • puste jajo płodowe - czyli ciąża bezzarodkowa, w takiej sytuacji w czasie badania USG stwierdza się brak rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym (albo dochodzi do obumarcia zarodka na bardzo wczesnym etapie albo zarodek nie wykształca się w ogóle, podczas gdy trofoblast rozwija się normalnie). Z uwagi na to, że objawy ciąży bezzarodkowej są takie same, jak normalnie rozwijającej się ciąży (nie tylko zatrzymanie miesiączki, ale też nudności, wymioty, obrzęk i bolesność piersi) - test daje wynik pozytywny. Zazwyczaj ciąża taka kończy się samoistnym poronieniem, a jeśli to nie następuje - konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Brak drugiej kreseczki – brak ciąży?

Nie zawsze. Zdarzają się bowiem również sytuacje odwrotne. Istnieje możliwość, że - mimo pojawienia się na teście drugiej kreski, do zapłodnienia wcale nie doszło. Kiedy zachodzi takie prawdopodobieństwo?

  • jeśli test został wykonany zbyt wcześnie (powinno się go wykonać dopiero po terminie spodziewanej miesiączki, a najwcześniej 8 dni po podejrzewanym zapłodnieniu),
  • jeśli test został wykonany po południu lub wieczorem - stężenie hormonu HCG może być wówczas zbyt małe;
  • jeśli przed wykonaniem testu kobieta przyjęła duże ilości płynów - płyny rozrzedzają mocz, a tym samym zaburzają jego obraz.

Podsumowując, zarówno nasze niedopatrzenie, jak i czynniki zupełnie od nas niezależne mogą zaburzać wynik testu ciążowego. Tym bardziej, że wspomniana na opakowaniu czułość testu odnosi się wyłącznie do sytuacji, kiedy test został wykonany całkowicie prawidłowo i nie zaistniały żadne z wyżej opisanych okoliczności, mogących wpłynąć na jego obraz.

To właśnie dlatego po wykonaniu domowego testu - bez względu na jego rodzaj i wynik, zawsze należy odwiedzić ginekologa, który potwierdzi lub wkluczy nasze przypuszczenia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55