Prawda o ciele po ciąży – rozstępy, fałdki, brzuch, cellulit – te mamy pokazują to na Instagramie!

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-08-01
Prawda o ciele po ciąży – rozstępy, fałdki, brzuch, cellulit – te mamy pokazują to na Instagramie!
Obsesja idealności to smutny znak naszych czasów. Kolorowe magazyny z wyretuszowanymi modelkami bez jednej zmarszczki, jednej fałdki i kolorowe zdjęcia na Instagramie pokazujące idealne ciała w idealnych ubraniach na idealnym tle. To wszystko otacza nas i próbuje przekonać, że tak wygląda życie, tak wyglądają ludzie, a to z nami jest coś nie tak...

I mimo że wszystko to efekt godzin pracy i pozowania, Photoshopa, odpowiedniego filtra nałożonego na zdjęcie... i tak uznajemy to za normę, do której trzeba za wszelką cenę dążyć. Dzieje się tak nawet w przypadku ciał kobiet w ciąży i po porodzie! Na szczęście są też kobiety pokazujące prawdę - bez lukru, bo i po co? Walczące o to, by odrzeć z mitów to, jak wygląda ciało po ciąży.

Brenda Stearns - she_plusfive (https://www.instagram.com/she_plusfive/)

Brenda to mama aż piątki dzieci, której konto na Instagramie utrzymane jest w duchu #bodypositive. Nie wstydzi się pokazywać swojego ciała po pięciu ciążach. Ciała niedoskonałego, to jasne, ale prawdziwego! Mocno przeciwstawia się tzw. body shamingowi. Body shaming to bezpodstawne krytykowanie wyglądu i "mankamentów" ciała. To sytuacja, w której komuś nie podoba się, że inna osoba pokazuje swoje piersi, brzuch, nogi... będące jego zdaniem nieestetyczne i nieładne.

Na profilu Brendy widzimy bardzo dużo zdjęć jej brzucha. To właśnie ta część ciała, której wygląd jest tak dużym problemem dla mam i wzbudza w nich najwięcej wstydu i wywołuje najwięcej kompleksów. Instagramerka pokazuje, że nie ma się czego wstydzić, a wygląd brzucha po porodzie to nie żadna anomalia i niedoskonałość, a normalna kolej rzeczy.

Kliknij i sprawdź: https://www.instagram.com/she_plusfive/

Elise - raisingyoungloves (https://www.instagram.com/raisingyoungloves/)

Elise to samotna mama trójki dzieci mieszkająca w Australii. Na jej profilu próżno szukać zdjęć odkrytego ciała. Pokazuje głównie swoją codzienność z dziećmi. Jest jednak jedno zdjęcie brzucha i bardzo ważny i mądry wpis pod nim.

Kliknij i sprawdź: https://www.instagram.com/raisingyoungloves/

Elise pisze, że jej ciało przed ciążami nie było idealne, ale nie miało ani rozstępów, ani zwiotczałej skóry ani rozmiaru 14 (czyli, przekładając na Europę - około 48). Mimo to nie kochała go, nie doceniała, widziała tylko wady. Po ciąży ma więcej krągłości, więcej tłuszczu, cellulitu, rozstępów, rozszerzonych naczynek, ale też więcej miłości i wdzięczności dla swojego ciała. Kocha je, bo dało jej trójkę dzieci, wykarmiło je i... działa! To bardzo potrzebne słowa, które pokazują, co jest naprawdę istotne.

Anna Skura - whatannawears (https://www.instagram.com/whatannawears/)

Świetny przykład z naszego polskiego podwórka. Influencerka Anna Skura w jednym z wpisów na Instagramie podzieliła się zdjęciem swojego ciała oraz bardzo ważnymi słowami na temat powrotu do sprawności i do formy sprzed ciąży, który wcale nie jest tak prosty. Wspomina, że była zdziwiona, kiedy po tygodniu od porodu nie miała znów płaskiego brzucha.

Dla osób aktywnych fizycznie, które wcześniej miały wytrenowane ciało, okres połogu może być sporym zaskoczeniem. Okazuje się bowiem, że co innego podnosić coraz większe ciężary na siłowni, a co innego wrócić do sprawności po dziewięciu miesiącach ciąży i porodzie. Nic nie dzieje się z dnia na dzień (a przynajmniej tak właśnie jest u większości kobiet).

Kliknij i sprawdź: https://www.instagram.com/whatannawears/

Hayley Garnett - th3littlestavenger (https://www.instagram.com/th3littlestavenger/)

Mama bliźniaków, która w opisie swojego konta twierdzi, iż celebruje "połogowe podróże" mam. Sama pokazuje zaś bez kompleksów swój brzuch i stara się wspierać inne kobiety, by spojrzały na swoje ciało po porodzie z innej perspektywy. Pisze, że właśnie ta perspektywa, z jakiej patrzymy na swoje ciało to prawda (jeśli widzimy je jako coś wspaniałego, to tak właśnie jest) i uczy doceniać je na każdym etapie i traktować okres połogu, dochodzenia do siebie po porodzie jako podróż i proces.

Kliknij i sprawdź: https://www.instagram.com/th3littlestavenger/

 

Lifeforeverchanged (https://www.instagram.com/lifeforeverchanged/?utm_source=ig_embed)

Autorka tego konta to kolejna silna mama, która stara się "odczarować" i urealnić okres połogu i obraz ciała kobiety po porodzie. Pisze, że każdy chce jak najszybciej wrócić do tego, co było wcześniej, do swojego „prawdziwego" ciała, a kobietom wmawia się, że te wszystkie "niedoskonałości" po porodzie to oznaka, że coś jest nie tak i trzeba to naprawić. A tymczasem to zupełnie normalne, że ciało się zmienia. Każde jest inne i wspaniałe, bo opowiada własną historię.Autorka próbuje w prostych słowach przekazać wszystkim mamom, że mają moc, że ich ciało ma moc i jest piękne!

Kliknij i sprawdź: https://www.instagram.com/lifeforeverchanged/?utm_source=ig_embed

Mamy, śledzicie takie lub podobne konta na Instragramie?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55